שתף קטע נבחר

הקץ לנרגילות? לבנון אוסרת עישון במסעדות

חוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים נכנס לתוקפו גם בארץ הארזים, למורת רוחם של בעלי בתי קפה ומסעדות

לא רק בישראל: במאי אישרה ועדת הבריאות של הכנסת את הרחבת החוק האוסר עישון במקומות ציבוריים - פרט לאיסור לעשן בפאבים ובמסעדות מ-2007, מחודש יוני נאסר לעשן גם בתחנות אוטובוס ורכבת, באולמות אירועים ובמשרדי ממשלה. כעת נכנס לתוקפו חוק דומה אצל שכנתנו מצפון, לבנון, וגם שם הוא מעורר את זעמם של בעלי מסעדות ובתי קפה וכן של המעשנים. כך דיווחה רשת BBC.

 

חדשות נוספות בעולם:

 

האיסור בלבנון תקף במסעדות, בפאבים, בבתי קפה, בשדות תעופה, בבתי ספר ובבתי חולים. מי שעובר על החוק צפוי לקנס בסך 90 דולר. בעלי בתי קפה שיתעלמו מעישון בשטחם ייקנסו ב-2,700 דולר. עוד לפי החוק, אסורים גם פרסום ומתן חסות של חברות טבק, ו-40% משטח האריזה של הסיגריות חייב להכיל אזהרות משימוש בהן.

 

מעשנים נרגילה. לא עוד?        (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מעשנים נרגילה. לא עוד? (צילום: AFP)

 

בלבנון העישון נפוץ מאוד, בפרט עישון נרגילה - יותר מבמדינות אחרות במזרח התיכון. לפי נתונים של ארגון הבריאות העולמי מ-2009, 45% מהגברים ו-30% מהנשים בלבנון מעשנים באופן קבוע.

 

סעד פייפל, תושב ביירות חובב עישון, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי האיסור הוא "רעיון אירופי. נרגילות הן דרך חיים בלבנון, ועכשיו הם רוצים למנוע זאת מאתנו".

 

כמה בעלי עסקים אמרו כי האיסור יגרור סגירת בתי קפה כיוון שרבים מהם מרוויחים ממעשני הנרגילה, ולקוחות לא יוכלו תמיד לשבת בחוץ. בעל בית קפה בביירות חש מרמור: "כ-80% מהלקוחות שלנו באים לעשן. מה נעשה בחורף כשהם לא יוכלו לשבת בחוץ?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דרך חיים" בלבנון. נרגילה
צילום: שלום בר טל
מומלצים