שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גרפיטי בעברית באיראן: "לא למלחמה"
  פעילים שמשתפים פעולה עם מרכז מחקר באוניברסיטת חיפה ריססו כתובות בארבעה מקומות שונים, גם בפרסית ובאנגלית. חברם בארץ: "סמל לאומץ בנות ובני העם האיראני"

  שם זו עלולה להיחשב פעולה חתרנית ומסוכנת: באחד הלילות האחרונים ריססו פעילים איראנים בארבעה אתרים שונים בעיר שיראז את המילים "לא למלחמה" בעברית, בפרסית ובאנגלית.

   

   

  הכתובות רוססו בתחנת אוטובוס, על החומה המקיפה את בית הספר התיכון לבנים "פארהבי" בשיראז, וכן על קירות בתים בשני רחובות בעיר. הגרפיטי הוא פרי שיתוף פעולה בין פעילים איראנים וישראלים, בפרויקט "טהרן-חיפה-תל אביב", או TeHTel.

   

   (באדיבות אתר tehtel.com) (באדיבות אתר tehtel.com)
  (באדיבות אתר tehtel.com)

   

   (באדיבות אתר tehtel.com) (באדיבות אתר tehtel.com)
  (באדיבות אתר tehtel.com)

   

  האקטיביסטים שאחראים לריסוס עומדים בקשר עם יוני שדמי, חוקר באוניברסיטת חיפה ועורך אתר TeHTel. "מדובר בפעילים פוליטיים חברתיים, ששואף לשנות את המצב באיראן", אומר שדמי. "אנחנו נמצאים בקשר עם מספר רב של פעילים איראנים, שמעוניינים ליצור קשר עם ישראלים ולבצע פעולות פוליטיות משותפות.

   

  "הפעילות היא תוצאה של שיתוף פעולה, אך הסיכון כולו של הפעילים האיראנים, שיצאו באישון לילה לרסס את הכתובות האסורות", הוא הוסיף. "עבורנו, התמונות האלו מסמלות את האומץ של בנות ובני העם האיראני, ואת אפשרות היותו של המזרח התיכון מקום של קִרבה ואינטימיות".

   

  עוד לדברי החוקר מחיפה, "יעשו הממשלות שלנו מה שיעשו, אנחנו האזרחים עדיין יכולים לפעול יחד מעבר לגבולות.

   זהו חלק ממה שאנחנו מקווים שיהפוך לתוכנית ארוכת טווח לשיתוף פעולה בין אזרחים משני העמים. פעילות עממית מזרח תיכונית משותפת, המכונה לפעמים 'דיפלומטיה עממית', מציעה בעינינו אפשרויות חדשות לשינויים במזרח התיכון".

   

  אנשי הפרויקט בישראל טוענים ש"טהרן-חיפה-תל אביב" הוא האתר הישראלי הפופולרי ביותר באיראן. הוא פועל במסגרת מרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה, ומושך מדי יום אלפי מבקרים מתוך איראן, אף שנחסם וצונזר ולמרות שמחשבי האתר הותקפו בעבר על-ידי האקרים איראנים.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הסיכון כולו שלהם"
  באדיבות אתר tehtel.com
  גרפיטי גם באנגלית ובפרסית
  באדיבות אתר tehtel.com
  מומלצים