שתף קטע נבחר

פיגוע ירי בקוויבק: הרוג בנאום ניצחון הבדלנים

זה היה אמור להיות היום הגדול של פאולין מרואה. אחרי 9 שנים, מנהיגת מפלגת פארטי קבקואה השיבה את האופוזיציה לשלטון במחוז הקנדי דובר הצרפתית, אבל פיגוע ירי העיב על השמחה. היורה נעצר ובדרך לניידת משטרה צעק: "האנגלים מתעוררים!"

אדם אחד נורה הלילה (יום ד') למוות בקוויבק בזמן נאום הניצחון של מנהיגת המפלגה הבדלנית (פארטי קבקואה) פאולין מרואה, שזכתה בבחירות לראשות המחוז הקנדי דובר הצרפתית. על פי כלי התקשורת בקנדה, האיש מת במקום ואדם נוסף נפצע באורח קשה. שוטרים באזור עצרו את היורה, גבר כבן 50.

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

מיד עם הישמע קולות הירי פונתה מרואה בת ה-63 מן הבמה על ידי שוטרים שהיו במקום. לא ברור עדיין אם היורה ניסה לירות במרואה, שמפלגתה תומכת בפיצול קוויבק מקנדה. המשטרה המקומית מסרה כי היורה הצית שריפה מאחורי הבניין שבו נשאה מרואה את נאומה בטרם פתח בירי ונעצר.

 

כאן הם עוד חגגו. מרואה בנאום הניצחון (צילום: AP) (צילום: AP)
כאן הם עוד חגגו. מרואה בנאום הניצחון(צילום: AP)

 

לאחר כמה דקות שבה מרואה לבמה וביקשה מהנוכחים לפנות את המקום בצורה שלווה. המשטרה מסרה כי לא ידוע לה המניע של היורה, אולם הוסיפה כי בזמן שהוא נגרר לניידת משטרה הוא צעק: "האנגלים מתעוררים!".

 

לא רגילים לאלימות באירועים פוליטיים

מרואה השיבה את פארטי קבקואה לשלטון בקוויבק אחרי תשע שנים באופוזיציה והיא תהיה האשה הראשונה לכהן בתפקיד ראש ממשלת המחוז. זמן קצר אחרי היוודע התוצאות הודה ראש הממשלה היוצא, ז'אן שארה מהמפלגה הליברלית, בהפסדו. "אנחנו מקבלים את החלטת הבוחרים", אמר שארה לתומכיו בעיר מגוריו שרברוק. הוא סיפר כי צלצל למרואה כדי לברך אותה על ניצחונה.

 

פיגוע הירי היכה את הקנדים בתדהמה משום שאינם רגילים לסוג כזה של אלימות באירועים פוליטיים. החשוד בירי לבש חלוק כחול מעל בגדים שחורים. מצילומי וידאו עולה כי הוא נשא עליו אקדח ורובה במהלך נאום הניצחון של מרואה. כוחות הצלה מסרו כי מותו של ההרוג נקבע במקום ושאדם שני נפצע מהירי. אדם נוסף פגוע הלם טופל במקום.

 

מנהיגת הבדלנים פונתה מהבמה בעקבות הירי (צילום: AP) (צילום: AP)
מנהיגת הבדלנים פונתה מהבמה בעקבות הירי(צילום: AP)

 

צפו ברגע הפינוי של מרואה מהבמה

 

המפלגה הבדלנית זכתה בבחירות בקוויבק אולם לא הצליחה לזכות ברוב המושבים בבית המחוקקים ולכן תיאלץ להקים ממשלת מיעוט. אף על פי שפארטי קבקואה רוצה להתנתק מקנדה האנגלית, לא נראה שניצחונה בבחירות יסמן את תחילתו של קמפיין חדש למען עצמאות.

 

אין רוב לניתוק מ"קנדה האנגלית"

מסקרי דעת קהל אחרונים עולה כי התמיכה בניתוק המחוז דובר הצרפתית מקנדה נמוכה וכך גם הסיכוי למשאל עם קרוב בסוגיה. בשנים 1980 ו-1995 דחו המצביעים במשאל עם את עצמאות המחוז ומרואה עצמה לא אמרה מתי ואם היא תפעל לקיום משאל עם נוסף. אין זה אומר שמפלגתה לא תדרוש יותר יותר אוטונומיה מהממשלה הפדרלית.

 

מרגישים מקופחים. תומכי פארטי קבקואה חוגגים את ניצחונם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרגישים מקופחים. תומכי פארטי קבקואה חוגגים את ניצחונם(צילום: רויטרס)

 

פיגוע הירי אירע זמן קצר אחרי שמרואה נאמה באנגלית - דבר נדיר בנאום באירוע של המפלגה הבדלנית. היא הבטיחה לתושבי קוויבק דוברי האנגלית כי זכויותיהם יישמרו, זאת אחרי שמערכת הבחירות שלה התמקדה בסוגיות של שפה וזהות.

 

השפה הצרפתית היא שפת אם לרוב תושבי קוויבק - כ-8 מיליון במספר - שמעולם לא "הרגישו בביתם" בתוך קנדה, שרוב תושביה דוברי אנגלית. על רקע זה, המפלגה הבדלנית מבקשת שהצרפתית תהיה השפה השולטת במחוז.

 

יחד עם זאת, מפלגת פארטי קבקואה טוענת כי המחוז דובר הצרפתית לא נהנה מהרווחים על משאבי הטבע - בהם זהב, נחושת וברזל - שנמצאים בשטחו ומבקשת תמלוגים גבוהים יותר על החברות שכורות מחצבים בקוויבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוגגים ניצחון. תומכי מפלגת פארטי קבקואה
צילום: AP
הודה בהפסדו. ראש הממשלה היוצא ז'אן שארה מהליברלים
צילום: רויטרס
מומלצים