שתף קטע נבחר

אולמרט לשופטים: השאלות של נכדיי הכאיבו

כשגבו לקהל ופניו לשופטים, ניצל ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, את זכות המילה האחרונה ונשא נאום נרגש: "באיזה כלים אפשר להעריך את הכאב כשהנכד או הנכדה שלך אומרים לך 'סבא, נכון שלא עשית דברים רעים כמו שאומרים בגן?' נוכח הזיכוי הברור מהאשמות שדבק בהן טעם של שחיתות"

במשך דקות עמד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מול השופטים, כשגבו לקהל, בבית המשפט בירושלים וניצל את זכות המילה האחרונה לפני ההחלטה על עונשו, בכפוף להרשעתו בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". "באיזה כלים אפשר להעריך את הכאב כשהנכד או הנכדה שלך אומרים לך 'סבא, נכון שלא עשית דברים רעים כמו שאומרים בגן?' נוכח הזיכוי הברור מהאשמות שדבק בהן טעם של שחיתות", תהה אולמרט. שקט שרר באולם, בשעה שנשא את דבריו בהתרגשות.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

"זו שעת נעילה, ודאי מבחינתי. אני מקבל את כל הכרעתכם. על ההחלטות שהקלו עליי מאוד וגם על זאת שבה ראיתם למתוח עליי ביקורת לא פשוטה שאני מקבל בכבוד הראוי לכם ולעניין", אמר אולמרט, "במשך שנים לא מעטות אפף עשן שחור את חיי וחיי בני משפחתי וחבריי. הוטחו בי האשמות חמורות מאין כמותן. מסע תקשורתי חסר תקדים בהיקפו, באינטנסיביות שלו, בארץ ובעולם. הכתירו אותי בתחילה כמי שקיבל שוחד, הלבין כספים, ניצל מוסדות צדקה היקרים ללב כולנו כדי להשתמש בהם לצרכיו האישיים. כל מה שעשיתי למען אותם ארגונים לא הוזכר ולא צוין".

 

מוקדם יותר היום, במהלך הדיון, החליטה הפרקליטות לחזור בה מכוונתה לדרוש מבית המשפט להטיל קלון על ראש הממשלה לשעבר, והודיעה כי החלטתו של אולמרט לוותר על ההטבות שמגיעות לו מתוקף התפקיד שמילא, מייתרת את הבקשה להטיל עליו קלון. עם זאת, הפרקליטות דורשת להטיל על אולמרט שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות וכן מאסר על תנאי וקנס.

 

סנגורו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, ביקש שלא לגזור כלל עונש על מרשו. לדבריו, "בנסיבות החריגות והייחודיות של הפרשה הזו אולמרט נענש מספיק, אפילו יתר על המידה. ולכן נטען שאין להטיל עליו עונש נוסף".

 

אולמרט ושולה זקן, היום בבית המשפט (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
אולמרט ושולה זקן, היום בבית המשפט(צילום: עומר מירון)

 

בדבריו, שיחזר אולמרט את שנות החקירה שעברו עליו: "במשך כמעט שבע שנים נפתחו נגדי אינספור חקירות. כל חקירה והפרסום שלה. כל פרסום והפרשנות שלו, כל פרשנות והמסקנות שלה, העלבונות הנלווים אליה והדרמה האנושית הבלתי נסבלת. העובדה שידעתי לכל אורך הדרך שאין אמת בטענות הקשות שהושמעו נגדי הכבידה מאוד. אבל אולי גם איפשרה לי לאזור כוח כדי להמשיך בשגרת חיי".

 

אולמרט ציין כי נוקה מרוב ההאשמות, "הוקל לי מאוד. גם אם היו גורמים אחרים וידועים שמתחו ביקורת קשה על הזיכויים הללו, ניסו להמעיט מערכם וממשמעותם, עדיין החלטת בית המשפט היא הקובעת". הוא סיפר שבשנים שבהן נחקר עסק בעניינים מכריעים וגורליים למדינה ולחברה. "גם באותה תקופה, במקביל למסע שיסוי שהתנהל נגדי ולמספר רב ביותר של מפגשים עם חוקרים שקיימתי באותם ימים עצמם. אני אסיר תודה על שזכיתי לעסוק בדברים האלה ואולי להביא תועלת למדינת ישראל שאני כל כך אוהב".

  

"החלטתם להרשיע אותי בהפרת אמונים. בהגדרות המדויקות שניסחתם ובהקשר שבו תחמתם את הדברים. אני מקבל את הרשעתכם. לא היה קל לקרוא את הדברים. כל הרשעה איננה קלה. אני מבין את הערותיכם ומסקנותיכם. כך אמרתי כבר בתגובה הספונטנית מאוד לאחר הכרעת הדין. אני מאמין שהפקתי בתוכי את הלקח הנדרש. מה שהיה - לא יהיה, יהא עיסוקי אשר יהא".

 

"שאוכל לצאת זקוף קומה"

"עתה הגיעה שעת גזר הדין", סיכם אולמרט, "תהיתי בלבי איך עומדים לי מעשיי ב-40 השנים האחרונות בשירות הציבור, כפי שנפרסו לפניכם. אלו שנזכרו, רבים שלא נזכרו וגם אלו הסמויים מידיעת הציבור. איך כל אלו עומדים מול ההרשעה. איך אפשר לשקול את המחיר האישי ששילמתי וששילמו רעייתי, ילדיי, נכדיי ויתר בני משפחתי וחבריי המסורים, אל מול המחיר שאני אמור לשלם על הרשעה זו".

 

הוא ציין כי אינו מקל ראש ומכבד את סמכות בית המשפט. "זו עליונות החוק. נשמת הדמוקרטיה שבה אני מאמין כל חיי ולפיה נהגתי. אינני יכול להשיא לכם עצה, אלא רק להביע תקווה: מעומק הלב, שאוכל לצאת משערי הבניין הזה זקוף קומה".

 

אולמרט הורשע בפרשת "מרכז ההשקעות" בכך שכשר התמ"ת והתקשורת פעל בניגוד עניינים, כשהתערב בהליכים לטובת ארבע חברות שיוצגו על ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר. השופטים קבעו כי לאולמרט יהיה אסור לדון בענייני לקוחותיו של מסר וקבעו כי יחסי החברות בין השניים "היו בעוצמה גבוהה ויצרו מחויבות הדדית עזה".

 

פרקליטיו של אולמרט הודיעו אתמול כי הוא מוותר על ההטבות שמגיעות לו בעקבות התפקיד שמילא ולכן אין טעם להטיל עליו קלון. אולמרט זוכה משני האישומים העיקריים נגדו, בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט
צילום: עומר מירון
מומלצים