שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: למה גברים רואים את העולם אחרת מנשים?

  חוקרים בניו יורק מצאו כי מרכז הראייה המוחי של גברים ונשים בנוי אחרת, מה שגורם לגברים ולנשים לראות דברים בצורה שונה. לדברי החוקרים, ההורמון טסטוסטרון הקובע את מין העובר, גורם גם לשוני בין מבנה מרכז הראייה וצורתה

  גברים ממאדים ונשים מנוגה, עכשיו זה גם מדעי: מחקר חדש באוניברסיטת ניו יורק, מגלה כי שני המינים משתמשים באופן שונה במרכזי הראייה במוחם בשל חשיפה להורמון טסטוסטרון ברחם. זו הסיבה שנשים טובות יותר באבחנה בין גוונים, בעוד שגברים רגישים יותר לפרטים עדינים יותר ולגירויים נעים. ממצאי המחקר הזה מופיעים בגליון החדש של כתב העת Biology of Sex Differences.

   

  עוד כתבות על ההבדלים בין המינים ב-ynet:

   

  לדברי החוקרים, קליפת המוח מכילה קולטנים רבים להורמוני המין, במיוחד במרכז הראייתי האחראי על עיבוד הדמויות המגיעות מהעין. אצל גברים יש 25% יותר סיבי עצב במרכז הראייה מאשר אצל נשים, בשל ההשפעה ההורמונלית ברחם.

   

  החוקרים ביקשו לבדוק האם אכן קיימת שונות בין חוש הראייה אצל גברים ואצל נשים. לשם כך, נבדקו בנים ובנות, תלמידי תיכון וסטודנטים מעל גיל 16 בעלי ראייה תקינה (6/6) עם או ללא משקפיים או עדשות מגע.

   

  הממצאים הראו כי חדות האבחנה בגוונים הייתה ירודה יותר אצל גברים בהשוואה לנשים. הגברים נזקקו לאורכי גל ארוכים יותר של האור, כדי להבחין באותם גוונים בהם הבחינו הנשים עוד קודם לכן.

   

  כעת ביקשו החוקרים לבדוק את חדות הראייה. לשם כך השתמשו החוקרים בדמויות של אור לבן ושחור שהוקרנו בצורה מאוזנת או מאונכת. הנבדקים נתבקשו לקבוע האם הצליחו להבחין בדמויות שהוקרנו, ובאיזה מנח היו. החוקרים מצאו כי הגברים הצליחו להבחין בדמויות מהר יותר ובקלות רבה יותר בהשוואה לנשים.

   

  "כמו בשאר החושים כמו חוש הריח, ישנם הבדלים בין גברים ונשים", אמר ראש צוות החוקרים, פרופ' ישראל אברמוב, "יסודות הראייה נקבעים על ידי סיבי עצב בקליפת המוח שנוצרים עוד ברחם. על פי השערתנו, סטסוטרון משחק כאן תפקיד מרכזי שקובע לא רק מי יהיה זכר ומי תהיה נקבה, אלא גם כיצד יתבטא השוני ביכולות המוחיות ובראייה".

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשים מבחינות בין הגוונים השונים
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים