שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה התערב: ירושלים בירת ישראל שוב במצע

יממה אחרי שהדמוקרטים נבוכו לגלות ש"ירושלים המאוחדת" הושמטה ממצע המפלגה, ביחד עם המילה "אלוהים", התערב נשיא ארה"ב באופן אישי והחזיר זאת למצע. צירים ערבים רבים מחו, רק אחרי שלוש הצבעות סוערות בוועידה התיקון עבר

ירושלים שוב על המצע: יממה לאחר שוועידת המפלגה הדמוקרטית הצביעה על מצע שממנו נשמטו המילים "ירושלים המאוחדת" ו"אלוהים", הן הוחזרו הלילה (ה') למצע בהתערבותו האישית של הנשיא אובמה. השמטת המילים "ירושלים בירת ישראל" גרמה לתרעומת בקרב יהודים ותומכי ישראל, ואילו השמטת המילה "אלוהים" איימה לפגוע בציבור ההיספאני, שראשי הקמפיין של אובמה מאיצים בו להגיע לקלפיות. הנשיא אובמה זעם על הטעות והורה לראשי המפלגה לתקן את הדבר.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עם פתיחת יומה השני של ועידת המפלגה הדמוקרטית - ועוד לפני נאומו הכריזמטי של ביל קלינטון למען הנשיא האמריקני - הודיע יו"ר הוועידה, אנטוניו ויארוגוסה, ראש עיריית לוס אנג'לס, על תיקון המצע והחזרת המילים שהיו במצע לפני ארבע שנים. התיקון דרש תמיכה ברוב של שני שלישים מהצירים, אולם גם אז התרחשה דרמה קטנה. היו"ר ביקש מהתומכים לצעוק "כן" ומהמתנגדים לצעוק "לא".

 

עוד חדשות מהעולם:

בלע יהלום בשווי 13,600 דולר בתערוכת תכשיטים

ארגנטינה תקבע: בני 16 יוכלו להצביע בבחירות?

תמונות הבסיס האיראני בסבא"א: "נראה משכנע"

 

לאחר שקולות המתנגדים היו חזקים כמעט כמו התומכים, שב יו"ר הוועידה שלוש פעמים על ההצבעה הקולית. מספר המתנגדים היה גדול והיו"ר החליט מכוח תפקידו שהוא שומע תמיכה של שני שלישים בשינוי, דפק בפטיש הגדול והעביר את התיקון, לקול התנגדותם של צירים אמריקנים ממוצא ערבי.

 

התיקון שעבר, רק אחרי שלוש הצבעות (צילום: AP) (צילום: AP)
התיקון שעבר, רק אחרי שלוש הצבעות(צילום: AP)

יו"ר הוועידה, ראש העיר לוס אנג'לס, מכה בפטיש  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יו"ר הוועידה, ראש העיר לוס אנג'לס, מכה בפטיש (צילום: EPA)

 

דובריו של הנשיא אובמה הבהירו במשך היום כי אובמה לא שינה את עמדתו בנושא ירושלים מאז 2008 וכי היא זהה לעמדתם של הנשיאים הקודמים מאז מלחמת ששת הימים. "עמדת הנשיא היא עקבית לגמרי מאז 2008", אמרה דוברת הבחירות ג'ין פסקי, ואילו דובר הבית הלבן ג'יי קרני ציין כי "כנשיא ארה"ב, העמדה בנושא ירושלים של הנשיא היא אותה עמדה כמו של הממשלים הקודמים מאז 1967".

 

זהו נושא שגורם למבוכה בממשל, ולא בדיוק ברור מה גרם להכרה בירושלים להיעלם מהמצע הדמוקרטי. רוברט וקסלר, מתומכיו הגדולים של הנשיא אובמה ותומך מובהק של ישראל שהיה מעורב בכתיבת המצע, אמר לסוכנות הידיעות היהודית JTA כי "לא היו דיונים על הנושא".

 

בעקבות התערבותו של הנשיא אובמה הוחזרה השורה המכירה בירושלים כבירת

ישראל למצע הדמוקרטי. "ירושלים הייתה ותישאר בירת ישראל. הצדדים הסכימו שירושלים היא נושא למו"מ על הסדר הקבע. היא חייבת להישאר עיר בלתי מחולקת עם גישה לבני כל הדתות".

 

יו"ר המפלגה הדמוקרטית דבי וסרמן-שולץ, יהודייה הפעילה למען ישראל, אמרה לרשת CNN כי ההשמטה הייתה "טעות טכנית". מוקדם יותר היא פרסמה הצהרה לפיה "המצע תוקן כדי לשמור על עקביות בעמדות האישיות שהביע הנשיא ובמצע המפלגה הדמוקרטית ב-2008". ורסמן-שולץ, ציר בית הנבחרים מפלורידה, הסבירה כי "המדיניות של הממשלים הרפובליקניים והדמוקרטיים זה עשרות שנים היא שירושלים היא נושא למשא ומתן על הסדר הקבע בשיחות ישירות בין הצדדים, כחלק מהדיונים למציאת פתרון של שתי מדינות שמבטיח בית לאומי ליהודים". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההצבעה בוועידה, הלילה
צילום: AFP
עתידה נתון למו"מ בין הצדדים. העיר העתיקה בירושלים
צילום: AFP
מומלצים