שתף קטע נבחר

חושף עבירות המין בטכני: "הצבא לא עשה דבר"

במשך זמן רב ניסה המדריך לשעבר ד' ליידע גורמים בצה"ל על פרשת הניצול המיני במכללה הטכנולוגית של חיל האוויר: "במערכת הצבאית לא ראו בזה משהו חמור". קצינה שאליה פנה הציעה לו: שהנערות יבואו מבאר-שבע לתל-אביב כדי להתלונן

"התקשרתי לקצינה במדור פרט אבל לא זכיתי לשיתוף פעולה. היא אמרה שהבנות צריכות לבוא לבסיס הקריה, אבל לא נראה לי שילדה בת 15 תגיע מבאר שבע לתל אביב כדי לספר על מה שקרה... הקצינה העבירה את הטיפול בנושא לאיזו חיילת ואז אמרו לי שהם לא יטפלו בזה אלא אם הבנות יבואו אליהם". את הדברים הללו סיפר ד', מדריך לשעבר בבית הספר הטכני של חיל האוויר בבאר שבע, שהיה זה שחשף את הפרשה שבמסגרתה קיימו חיילים יחסי מין עם לפחות תשע נערות בנות 14-15.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בית הספר הטכני בבאר שבע (צילום ארכיון: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בית הספר הטכני בבאר שבע (צילום ארכיון: הרצל יוסף)

 

חרף התגובה של הקצינה, ד' המשיך להתעקש. הוא הגיש קבילה ופנה לגורמים נוספים. בעקבות זאת החלה חקירה

שבמהלכה הוצא צו איסור פרסום לאחר שעדויות של חלק מהנערות הגיע למקומון "שבע" שביקש לפרסמן. במסגרת הפרשה נעצרו בשבוע שעבר שלושה חיילים משוחררים בשנות ה-20 לחייהם בחשד כי במהלך שירותם כמדריכים בבית הספר, קיימו יחסי מין מלאים עם החניכות. בין היתר, נחשדים החיילים באינוס, בבעילה אסורה בהסכמה, ביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות תוך ניצול יחסי מרות.

 

לראשונה נחשף ד' למעשים המתרחשים בבית הספר לאחר שאחת מהתלמידות סיפרה לו שקיימה יחסים עם אחד המדריכים. לאחר מכן, באמצעותה הוא שמע עוד ועוד תלונות. מכאן והלאה החל מסע מתיש שלו: "חיפשתי מישהו שיטפל בזה. פניתי למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית בדרום (מסל"ן) והפנו אותי למועצה לשלום הילד. שם דיברתי עם עורך דין שהנחה אותי לפנות לאותה קצינת פרט בצבא. זה היה לפני שלושה חודשים".

 

מיואש הוא פנה למשרד החינוך ונפל על אוזן קשבת של אחת העובדות: "היא טיפלה בפנייה שלי במרץ, ועד שהשתחררתי כבר הייתה חקירת מצ"ח. שם סיפרתי את כל הפרטים שהיו בידי".

 

"המערכת הצבאית לא עשתה כלום"

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר חלק מהמכתב ששלח ד' למשרד החינוך ובו פירט את שנודע לו מפי תלמידות: "אחת

מהן ביקשה שהמדריך שלה יתרגל אותה באחד המקצועות. הוא קבע איתה שעה לאחר סיום הלימודים. הוא הוביל אותה למעבדה, נעל את הדלת ולימד אותה. כשסיימו ללמוד הוא נישק אותה וניסה להפשיט אותה ולגעת בה בחזה. המתלוננת החלה לצעוק ולבקש שיפסיק. המדריך איים שיזרוק אותה מבית הספר אם תתלונן. לאחר מכן המדריך הכשיל אותה במבחנים והתעלם ממנה כשהייתה צריכה אותו".

 

בסמוך לפנייה למשרד החינוך הגיש ד' קבילה בצה"ל, אבל התאכזב ממהירות התגובה של הצבא: "חלף הרבה זמן עד שהחלו בחקירה. בצבא לא רואים את הדבר הזה כמשהו חמור. המערכת הצבאית לא עשתה בהתחלה כלום ולכן למערכת החינוך מגיע את מלוא הקרדיט".

 

הבנות פנו לד' אחרי שהחשודים השתחררו, ובשיחות איתו אמרו לו כמה מהקורבנות שכלל לא ידעו שמדובר באונס, כיוון שהן לא צעקו ולא התנגדו. "חסרה להן מודעות", הוא אומר. "כשמדריך כופה יחסים על חניכה גם בלי אלימות – זה לא תקין. אחת מהן פחדה להתלונן כדי שלא יגידו עליה אחר כך ש'היא רצתה את זה'".

 

מאז אתמול מסרב ד' להיחשף וטוען שבסך הכול דיווח על דברים שידע: "אני מפחד שינסו להתנכל לי. אני לא חושב שעשיתי דבר יוצא דופן ובטוח שאנשים רבים אחרים היו מזדעזעים כמוני ומדווחים על המקרה הזה".

 

"חיכינו שהפרשה תתפוצץ"

במקביל לניסיונותיו של ד' לחשוף את הפרשה, הועבר מידע דומה גם למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית בדרום מסל"ן. למרות זאת,

מדובר היה בעיקר בשמועות ובסיפורים מעדות שמיעה.

 

"ידענו על הפרשה וחיכינו שזה יתפוצץ", אומרת מנכ"לית מסל"ן, ליזה ניקולאיצ'וק. "תקופה ארוכה ידענו שחיילים נתנו שיעורי תגבור לבנות, ובמסגרת התגבור קיימו יחסי מין. אנחנו גם יודעות שהבנים ידעו על כל אחת מהבנות שמקיימת יחסים עם המדריכים. לא היה הרבה מה לעשות עם זה כי אלה היו שמועות. לא קיבלנו פנייה ישירה מהנפגעות. צריך להדגיש שגבר שמנצל יחסי מרות בכוח צריך לעמוד לדין פלילי. בגיל 20 הוא כבר לא ילד אלא גבר וצריך להיות אחראי למעשיו".

 

אלוף משנה דני פרנקל, מפקד המכללות של חיל האוויר, אמר כי בחיל "מתייחסים לאירוע בחומרה, ממפקד חיל האוויר ועד מפקד בית הספר. אין לנו שום סובלנות לאירועים מסוג זה". לדבריו, "אנחנו לא מקבלים התנהגות מהסוג הזה, מדובר במדריכים שהתנהגו שלא כמו המצופה מהם". אל"מ פרנקל ביקש להרגיע את ההורים והוסיף שבית הספר ממשיך בשגרת הלימודים. בהתייחסו לשאלה האם ידע הצבא על התנהגות כזאת לפני הקבילה, אמר "אני לא מכיר התרעה קודמת, במידה והיינו מקבלים שביב מידע היינו פועלים בהתאם".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חקירת מצ"ח בעניין זה עדיין תלויה ועומדת ולכן לא ניתן להתייחס לגוף הדברים. מכל מקום, במסגרת החקירה נבחנות כלל הסוגיות הנוגעות לאירוע הנדון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
בית הספר הטכני בבאר שבע. "מלוא הקרדיט מגיע למערכת החינוך"
צילום: רועי עידן
מומלצים