שתף קטע נבחר

הר הכרמל: נכרתו אלונים בני מאות שנים

שמונה עצים - אלונים עתיקים בני מאות שנים ועצי אורן כבני עשרות שנים - נכרתו הלילה בצורה לא חוקית בגן לאומי הר הכרמל. העצים הושארו בשטח, ורשות הטבע והגנים סבורה כי מדובר בפעולת נקם נגדה. המשטרה תפתח בחקירה

אלונים עתיקים בני מאות שנים ועצי אורן כבני עשרות שנים, נכרתו הלילה (בין יום ו' ל-ש') בצורה לא חוקית בגן לאומי הר הכרמל. נתן אלבז, פקח רשות הטבע והגנים ופקיד יערות מחוז צפון, מסר כי בסך הכל נכרתו שמונה עצים, כולם בשטח חניונים של הרשות.

 

 

לפי אלבז, ב-6:00 בבוקר גילו פקחי הרשות ארבעה אורנים כבני 40 שנה שנכרתו בחניון ההגנה ונותרו בשטח בצורה שחוסמת אותו. בשעה 7:30 התקבל דיווח על כריתת ארבעה אלונים בני מאות שנים בחניון נופש פעיל שבחלק המזרחי של הכרמל. גם במקרה זה העצים נותרו במקום, ממש על שולחנות הפיקניק.

 

עצי האלון שנכרתו (צילום: נתן אלבז) (צילום: נתן אלבז)
עצי האלון שנכרתו(צילום: נתן אלבז)

 

כריתת עצים בניגוד לחוק היא תופעה שכיחה בצפון הארץ, המתרחשת לצורכי מכירה והסקה. אולם, מאחר שבמקרה זה העצים הותרו בשטח, אלבז סבור כי מדובר בפעולת נקם כלפי הרשות, שמתחזקת את הגן הלאומי. הרשות פנתה למשטרה, שתפתח בחקירת המקרה, ובמקביל מתבצעת חקירה גם על ידי חטיבת האכיפה של הרשות.

 

"לא גנבו את העצים, אלא פשוט כרתו אותם ממש באמצע החניונים", הוא אומר. "מה שקרה היום זה לא כריתה להסקה, אלא פעולה שנועדה לפגוע באתרי הרשות. בנוסף לפגיעה בחניון עצמו, זו גם פגיעה אקולוגית קשה. לאלונים לוקח מאות שנים כדי להגיע לגודל ולנוף רחב שכזה".

  

כריתת עצים - עבירה פלילית

כריתת עצים ללא אישור כחוק מהווה עבירה פלילית. ביולי השנה אישרה ועדת חוקה, חוק ומשפט, שורה של קנסות מִנהליים על עבירות על פקודת היערות, שמאפשרות לקנוס את מי שפגע בעץ, השחית אותו או כרת אותו ללא היתר.

 

בין הקנסות שאושרו בוועדה: 7,500 שקל על כריתת עץ ללא היתר, 2,000 שקל על נטילת עצים או ענפים מהיער למשל לטובת האח הביתי (על כל טון תוצרת יער) ו-10,000 שקל על עקירת העץ מהאדמה או שריפתו. תאגיד העובר על החוק ישלם כפל קנס לעומת אדם פרטי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתן אלבז
אחד מעצי האורן שנכרתו. חשש לפעולת נקם
צילום: נתן אלבז
מומלצים