שתף קטע נבחר

"ישראל תשתק את איראן בהלם אלקטרו-מגנטי"

העיתון "סאנדיי טיימס" מצטט מומחי ביטחון שטוענים כי ישראל עשויה לשגר לעבר איראן פצצה אלקטרו-מגנטית שתשתק את רשת החשמל. "זה יחזיר את איראן לתקופת האבן"

העיתון הבריטי היוקרתי "סאנדיי טיימס" חושף הבוקר (א') את אחת מה"הפתעות" שצה"ל שומר בארסנל למקרה של תקיפה באיראן. לפי הפרסום, ישראל עשויה לשתק את רשת החשמל של הרפובליקה האיסלאמית באמצעות מתקפה של הלם אלקטרו-מגנטי "שתחזיר את המדינה לתקופת האבן".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

בידיעה נכתב כי השימוש בטכנולוגיה המתקדמת נידון על רקע האפשרות לתקיפה ישראלית במתקני הגרעין האיראניים. ב"סאנדיי טיימס" מצטטים מומחה אמריקני לביטחון, ביל גרץ, שטוען כי "בקרב גופי המודיעין של ארה"ב גובר החשש שישראל תשגר לעבר איראן פצצה אלקטרו-מגנטית שמופעלת בגובה רב מעל פני הקרקע ומפעילה כוח המשבש את פעילות כל האמצעים הטכנולוגיים בקרקע".

  

הטכנולוגיה שעל בסיסה פותחה הפצצה, הנחשבת לא קטלנית, מוכרת כבר שנים. הלם אלקטרו-מגנטי הוא פרץ עצום של קרינת גמא שמגיבה עם השדה המגנטי של כדור הארץ ביצירת זרם חזק. התגובה יוצרת גל הלם שיכול "לטגן" זרמים חשמליים ומכשירים אלקטרוניים.

 

היכולת הטמונה בטכנולוגיה זוהתה לראשונה כתוצר לוואי במהלך ניסויים גרעיניים בשנות ה-50 וה-60. ההלם האלקטרו-מגנטי יכול להיווצר גם באמצעים לא גרעיניים, כמו מקור מיקרו-גל. האמצעי הטכנולוגי יכול להיות קלף חשוב במאבק מזוין בשל יכולתו לשתק רשתות חשמל ותקשורת.

 

בעיתון הבריטי ציטטו את עוזי רבין, שלקח חלק בפיתוח מערכות נגד טילים בישראל. "השימוש באמצעי גרעיני, אפילו עבור מטרה לא קטלנית כמו פיצוץ הלם אלקטרו-מגנטי, אינו בא בחשבון", אמר רבין. לדבריו, "ישנם אמצעים לגרום להלם מסוג זה שמקורו מהקרקע", כלומר ללא צורך בשיגור פצצה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טהרן. ישראל "תהלום" באמצעות פצצה אלקטרו-מגנטית?
צילום: shutterstock
מומלצים