שתף קטע נבחר

טוב שלא הכניסו את האריתריאים

די להיות אזרח הגון, החפץ בשימור צביונה היהודי של המדינה, כדי להבין שאת המסתננים יש להוציא מישראל. אבל ההיגיון הזה מספיק כדי לפתוח את מערכת ההפעלה של השמאל המטורלל

"אין ספק שזכותה של ישראל להגן על גבולותיה ולמנוע את הגעת המסתננים אליה. מהבחינה זו הקמת הגדר מבורכת", כתבו בדצמבר 2011 כמה ארגוני זכויות אדם, העוסקים בין השאר בסוגיית המהגרים האפריקנים בישראל - גם, ואולי בעיקר, כדי להבהיר לכולנו כי עבור הסכמת הציבור וממשלתו להסדרת שהייתם בארץ של המסתננים הקיימים, נכונים ארגונים אלה לקבל על עצמם את העיקרון שלישראל שמורה הזכות המלאה למנוע את כניסת אחיהם לשטחה, למשל באמצעות אותה גדר.

 

אלא שעתה, בתום תשעה חודשים, כשהמסתננים כבר אינם יכולים לשים את פעמיהם באורח חופשי לדרום תל-אביב, והם נבלמים באותה גדר, גם אותם ארגוני זכויות ושוחריהם שבירכו על הקמתה, אינם מוכנים לאפשר לישראל את מה שאיפשרו לה אז: למנוע את הגעת המסתננים לשטחה הריבוני. "אפשרו להם להיכנס ולבקש מקלט מדיני", הם דורשים עתה במפגיע, ולו רק כדי ללמדנו כי כשאינטרס כה חשוב עומד על הפרק (הכנסת כל מסתנן המגיע לגבול ישראל), גם כזבים והבטחות שווא הם מטבע רצוי העובר לסוחר.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

הסמארטפון כחרב השטן? / משה רט

מנהיגות לבנה ואשכנזית. חינוך ישראלי, 2012 / מייק פרשקר

 

עם כל האמפתיה, אף מדינה לא הייתה מכניסה אותם  (צילום: AP) (צילום: AP)
עם כל האמפתיה, אף מדינה לא הייתה מכניסה אותם (צילום: AP)

 

וכשבכזבים הישנים אין די, קל עד מאוד לייצר חדשים ומשודרגים, למשל שצה"ל מגרש חזרה את הפליטים לאריתריאה, שהם כלואים במובלעת קטנה שלא ניתן לסור ממנה לכיוון כלשהו, ושהצבא בכלל מונע מהם מים, מזון וטיפול רפואי. כזבים שנועדו גם כדי להוציא את דיבת הארץ רעה, כך שלא תיוותר בידי אותה ארץ רעה הברירה אלא לפתוח מחדש את שעריה מחשש שמא ימשיך שמה להבאיש. ואם בכך לא די, אז גם הפורמליסטיקה המשפטית משמשת בשעת דחק זו למען המטרה היעודה. העובדה שישראל הקימה את הגדר על שטחה היא ולא בשטח מצרים (שכן כך מן הסתם נוהגות מדינות מתוקנות), שימשה את העותרים לבג"ץ לצורך הטענה הניצחת שהמסתננים נמצאים בכלל בשטחה של ישראל, ולכן המדינה חייבת להכניסם פנימה, לבחון את מעמדם ולהעניק להם הגנה קבוצתית.

 

לא לחינם אין ולו מדינה מערבית אחת, המתחבטת בבעיות הגירה, שקובעת שאם מבקש מקלט מגיע לגדר הגבול של המדינה יש חובה להכניסו פנימה. גם הדין הבינלאומי אינו קובע שקיימת חובה להכניס מסתננים פנימה, אלא בנסיבות מיוחדות, שארגוני זכויות האדם ביקשו לתפור במיוחד לפי מידותיהם של אותם 21 האריתריאים - ולייתר באחת את כל הגדר, על ההשקעה הגדולה בה. אותה גדר שכבר מוכיחה את עצמה בבלימה משמעותית של חלק מגלי המסתננים לישראל.

 

לא צריך להיות שוחר מסתננים מושבע כדי לגלות אמפתיה למצוקתם של אותם אריתראים, או להזדעק לנוכח התעמרות כזו או אחרת בהם בגבול או בתוככי ישראל. די להיות אזרח הגון מן השורה, החפץ בשימור צביונה היהודי של המדינה, כדי להבין שאת המסתננים יש להוציא מישראל, ולגלות נחישות, לפחות כמו של ארה"ב בגבולה עם מכסיקו, במניעת כניסת אחיהם מסיני. אלא שבזה די כדי שמערכת ההפעלה של השמאל המטורלל, הממלא את השורות בארגוני הזכויות למיניהם. אלו רואים בכל ניסיון כזה לא פחות מיישום בלתי חוקי שיש להעבירו מן העולם, ובוודאי מן הארץ, בין באמצעות הסעד המעתיר מבג"ץ, ובין בדרך של התגוללות על נבזותה ורשעותה של המדינה בהתמודדותה עם האחר או הגר שבקרבה.

 

המהדרין שבהם כמובן רצים להשוות אל מדינה מסוימת באירופה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. כאילו שבאנו ארצה לא באמת כדי לבנות ולהיבנות בה, אלא כדי לנשל את היליד ולגרש את הפליט.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האריתריאים ששהו בגבול ישראל-מצרים
צילום: AP
מומלצים