שתף קטע נבחר

צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

השופט לש"ד: הודית בשקר, אבל אתה לא אידיוט

עד המדינה אמר בעדותו במשפט הולילנד כי טיוטת התביעה הייתה שקרית בחלקה ונועדה לאלץ את צ'רני לדון עמו על חוב: "אני מתנצל". השופט התערב: "מה ההיגיון? אתה הרי לא אידיוט". ש"ד הדגיש: אולמרט קיבל שוחד, אבל הוא לא א"א מהצ'קים

מה משקלו של השקר במשפט הולילנד ? בתגובה לדבריו של העד היום (ב') מעל הדוכן, לפיהם שיקר בטיוטת התביעה שהכין, אמר השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב: "אמרת לנו שאתה שקרן, אבל אידיוט אתה לא. אני מבין שרצית להאדיר והגדלת סכומים, אבל מה ההיגיון לבנות אנשים שלא קיימים ולהלביש קשרי משפחה עם אנשים קיימים, הרי אפשר לאתר את זה".

  

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

  

בתגובה לדברי השופט, אמר העד: "זה מוכיח שאין כל היגיון, שכל כך לא ידעתי מה לעשות, כל כך הייתי בלחץ נפשי וחשבתי על התאבדות לא פעם, והבנתי בסוף שהמוצא היחידי הוא להתפשט עירום ולקבל את כל מה שקורה כאן כרגע, את הכול כדי להביא להכרעה משפטית. איבדתי צלם אנוש. מי שעשה מה שעשה לפחות ירגיש חלק ממה שאני סבלתי בשנים האחרונות".

 

בתחילת עדותו הבוקר הודה ש"ד כי שיקר בטיוטת התביעה שהכין לגבי אחד מהאנשים שהוזכרו כמעורבים בפרשה. "הייתי אידיוט, ואני מצטער על כל שקר", אמר על דוכן העדים, ולא נקב בשם של אותו אדם.

 

ש"ד נחקר תחילה על ידי סנגורו של היזם הלל צ'רני, עו"ד גיורא אדרת, שכבר בדקות הראשונות כינה אותו שקרן. עו"ד אדרת שאל את ש"ד על אודות טיוטת כתב התביעה שהכין נגד צ'רני, ואשר הובילה לפתיחת חקירת המשטרה בפרשה. טיוטה זו מכונה בפי ההגנה "כתב סחיטה".

 

עד המדינה מול הלל צ'רני, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עד המדינה מול הלל צ'רני, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

"טיוטת התביעה לא הייתה שווה את הנייר שהיא נכתבה עליו, בכל הקשור לסכומי השוחד שכתבו בה", הודה העד שעם זאת מיהר להבהיר כי "הפרטים על עצם העברת כספי שוחד ועל זהות נותני ומקבלי השוחד בטיוטה, היו נכונים".

 

ש"ד הסביר כי טיוטת התביעה הייתה שקרית בחלקה ומטרתה הייתה לאלץ את צ'רני לשבת איתו למשא ומתן ולהגיע לפשרה לגבי כספים שלטענתו צ'רני חייב לו. הוא הוסיף שמטרת טיוטת התביעה הייתה להפחיד את צ'רני ולא לסחוט אותו. "אם סחטתי, למה הם לא פנו למשטרה?", תהה העד. על כך אמר השופט דוד רוזן: "אי אפשר לזלזל בטענה זו".

 

"הייתי במצב נפשי קשה"

עד המדינה הבהיר כי בניגוד למה שהתפרסם בשעתו בתקשורת, השם "א"א" שנכתב על צ'קים שצורפו לתביעה, לא התייחס לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "היה ידוע כבר אז לגורמי המשטרה שא"א זה לא אולמרט", אמר. עו"ד אדרת שאל את עד המדינה לגבי הוצאותיו המשפטיות של אולמרט, "לא מימנת ומה שאמרת פה (בטיוטת התביעה - נכ"פ) שקרי נכון?". העד השיב: "נכון".

 

אף שהודה ששיקר, ש"ד שב וטען שאולמרט קיבל שוחד. "אולמרט קיבל שוחד של 1.5 מיליון שקל בין השנים 1999-1994", אמר. "אני עדיין לא שמעתי ממר צ'רני הכחשה על תשעת מיליון השקלים שקיבלתי ממנו". ש"ד הוסיף: "הייתי במצב נפשי וכלכלי קשה, חששתי שאצטרך ללכת למשטרה. חשבתי שהכול יסתיים תוך פגישה-שתיים".

 

עד המדינה סיפר כיצד חשב לתת שוחד לאולמרט עבור קידום פרויקט הולילנד בשנות ה-90. "אמרו לי שאולמרט אוהב כסף ושאפשר לדבר איתו", אמר והוסיף כי כשאביגדור ליברמן היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה של בנימין נתניהו ב-1994 הוא שאל אותו על אולמרט וזה השיב לו ש"אולמרט מושחת".

 

"לא אתאבד כל כך מהר"

ש.ד נשאל עוד על כך שבטיוטת התביעה ציין שורה של אנשים שקיבלו שוחד, שהוא מודה שלא קיבלו אגורה. "אני מנסה להבין איך אדם, אפילו כמו שאתה הגדרת שהאמת אינה נר לרגליו, לוקח אנשים בכירים, תמימים וממציא שהם קיבלו שוחד? אתה יודע מה המשמעות?", שאל עו"ד אדרת.

 

העד השיב: "באותה עת הייתי משוכנע שזה ייגמר בפגישות כאלה ואחרות ובהסכם פשרה כזה או אחר, לא העליתי על הדעת שהנושא לא ייגמר".

 

עורך הדין תקף: "בשביל בצע כסף אתה מוכן להפליל אנשים תמימים". העד השיב: "לא בשביל בצע כסף, בשביל לקבל את מה שמגיע לי. פה יושב האיש שפועל מבצע כסף", הוא הצביע לעבר צ'רני. בהמשך הוא אמר לעו"ד אדרת: "אולי אתה גם היית רוצה שאני אתאבד, אבל אני לא אתאבד כל כך מהר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד המדינה בבית המשפט, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים