שתף קטע נבחר

"אובמה לא סירב לפגישה, אך לא ייוועד עם נתניהו"

בבית הלבן הדגישו כי הנשיא האמריקני לא ענה בשלילה לבקשה של רה"מ לשוחח איתו ביחידות במהלך ביקורו בארה"ב, אבל אישרו כי עקב התחייבויות קודמות של אובמה לא תתקיים פגישה. "נתניהו כן ייפגש עם קלינטון ועם בכירים אחרים". ובינתיים, עימות בממשלה. יעלון: ברק מעדיף אינטרסים פוליטיים

ממשיכים לענות בפונג על כל פינג: שעה קלה לאחר שבירושלים אמרו כי הבית הלבן הודיע ללשכת ראש הממשלה כי בקשתו של בנימין נתניהו לפגוש את הנשיא האמריקני ברק אובמה נדחתה בשלב זה, הדגישו הערב (יום ג') האמריקנים כי אובמה לא סירב להיוועד עם נתניהו. עם זאת, הבהירו כי הפגישה אכן לא תתקיים, והסבירו שלוחות הזמנים אינם מאפשרים זאת.

 

ארה"ב בוחרת 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

וושינגטון והגרעין האיראני - כותרות נוספות

 

בנוסף, מסר דובר המועצה לביטחון לאומי, טומי ויטור, כי במהלך ביקורו של ראש הממשלה בארצות הברית בסוף החודש, אז ינאם בעצרת האו"ם בניו יורק, ייפגש נתניהו עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ועם בכירים אמריקנים אחרים. ויטור אמר לכתבים כי "ראש הממשלה מגיע לניו יורק רק בחלק השני של השבוע ושני האישים לא ישהו בעיר באותו זמן". עם זאת, לדבריו "הנשיא וראש הממשלה מקיימים קשר תדיר".

 

אובמה ינאם באו"ם ב-25 בחודש ויעזוב את ניו יורק באותו יום. נתניהו יגיע לניו יורק כעבור יומיים, בגלל יום הכיפורים. חלון ההזדמנות לפגישה בין שני האישים הוא ביום שישי, 28 בספטמבר, אבל מתגובת הבית הלבן מתברר שלאובמה יש התחייבויות קודמות בתקופה זו של מערכת הבחירות לנשיאות, שיתקיימו ב-6 בנובמבר.

 

במהלך היום נמשכו חילופי המסרים הפומביים בנושא איראן בין וושינגטון לירושלים. ראש הממשלה אמר בצהריים כי "לאלה בקהילה הבינלאומית שמסרבים לשים קו אדום בפני איראן אין זכות מוסרית לשים קו אדום בפני ישראל".

 

יעלון תוקף: ברק החל את מערכת הבחירות

התשובה האמריקנית הגיעה לאחר כמה שעות כששר ההגנה, לאון פאנטה, אמר כי מהרגע שאיראן תחליט לייצר נשק גרעיני, לארצות הברית תישאר מעט יותר משנה שבה היא תוכל לעצור אותה. "ברגע שנדע שהם החליטו ללכת בכיוון הזה, תישאר לנו קצת יותר משנה לעשות את הפעולה הנחוצה לעצור את איראן", אמר פאנטה בראיון לתוכנית הבוקר של CBS.

 

לעומת נתניהו, שר הביטחון מבקש ללבן את המחלוקות עם האמריקנים בחדרים סגורים, ובכך יותר מרומז שוב על המחלוקות בינו לבין ראש הממשלה. השר אהוד ברק אמר בשיחות סגורות במשרד הביטחון כי "את ההבדלים בין ארצות הברית לישראל יש ללבן בינינו בפתיחות בחדרים סגורים. יש לזכור את חשיבות השותפות עם ארצות הברית וככל הניתן לא לפגוע בה".

 

במקביל, המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, הבהיר כי הוא תומך בעמדת נתניהו. "אני מחזק את דרישתו של ראש הממשלה מהממשל האמריקני, להציב למשטר האיראני קווים אדומים ברורים כדי לעצור את פרויקט הגרעין הצבאי", אמר. "צר לי ששר הביטחון מעדיף אינטרסים פוליטיים ומפלגתיים צרים ואינו נותן גיבוי לדרישה חשובה זו, ובמקום זאת בחר להתחיל את מערכת הבחירות שלו על חשבון אינטרסים לאומיים ועל גבו של ראש הממשלה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ונתניהו, בפגישה קודמת
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים