שתף קטע נבחר

צריך יותר מציצי: 11 אביזרים להנקה מוצלחת וקלה

סינרי הנקה, משאבות, פטמות סיליקון ושקיות הקפאה לחלב אם: פעולת ההנקה הטבעית הפכה בשנים האחרונות לתעשייה משגשגת, שסביבה הומצאו שלל מוצרים שנועדו להקל את חיי הנשים. במה להצטייד מראש ואיזו רכישה לדחות? מדריך

מה כבר צריך בשביל להניק? אחת ההנאות הגדולות של נשים מניקות הוא שהאוכל של התינוק מוגש תמיד בטמפרטורה הנכונה, ללא הצורך להתעסק עם בקבוקים, סטריליזטורים, מים רותחים ומברשות לניקוי. הרי כל מה שצריך זה תינוק וציצי, לא? בשנים האחרונות צמחה תעשייה ענפה סביב נושא ההנקה, שמציעה לנשים לא מעט מוצרים ואביזרי עזר שאמורים להקל עליהן את החיים.

 

 

איך מתכוננים להנקה:

 

מסינרי הנקה, דרך צמידים שיזכירו לך מאיזה שד הנקת בפעם האחרונה ועד שקיות לאחסון חלב אם במקפיא, נראה שאפילו הפעולה הטבעית והפשוטה ביותר לכאורה הופכת למפעל הזנה משוכלל שדורש הוצאה של מאות ולעתים אלפי שקלים מהכיס. 

 

באילו פריטים חשוב באמת להצטייד עוד לפני לידת התינוק, עם איזו רכישה מומלץ להמתין ועל מה אפשר לוותר? הנה כמה דוגמאות חשובות:

 

1. משחה טיפולית לפטמות

במה מדובר? משחה מרגיעה לפטמות שעלולות להיסדק, להיפצע ואפילו לדמם בשבועות הראשונים של ההנקה, עד שהאם והתינוק מצליחים שניהם ללמוד את תנוחות הנקה נכונות שמונעות סבל מיותר. 

 

חלק מהמשחות הקיימות היום אין צורך להסיר ולשטוף מהחזה, כך שאפשר להשתמש בהן בכל רגע נתון, ללא טעם או ריח שעלולים להפריע להנקה הבאה.

 

למה זה חשוב? הכאבים בפטמות הפצועות, אזור רגיש כל כך בגוף האישה, יכולים בהחלט להיות בלתי נסבלים, ובתקופה ההורמונלית שאחרי הלידה הם מוסיפים קושי לא פשוט שצריך להתמודד איתו, ולעתים קרובות גם למחשבות על סיום ההנקה תוך זמן קצר. 

 

כדי לא לסבול לחינם ולא להתייאש מההנקה בשלב מוקדם, מומלץ להשתמש במשחה להקלת הפצעים, לאוורר ככל האפשר את החזה בזמן השהות בבית וגם למרוח חלב אם על הפטמות הפצועות, שיתרום לריפויין.

  

מחיר: 70-27 שקלים. 

 

איפה משיגים? רשתות הפארם, בתי מרקחת וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? כן. כאבים בהנקה עלולים לתקוף כבר בהנקות הראשונות, במיוחד אם התינוק אינו תופס היטב את הפטמה ושני הצדדים אינם מיומנים בפעולת ההנקה.

  

2. כרית הנקה

במה מדובר? כרית התומכת בגוף התינוק ובראשו בעת ההנקה.

 

למה זה חשוב? כרית הנקה חוסכת מהאם כיפוף כואב של הגב ושל הצוואר לאורך זמן, במיוחד בשבועות הראשונים כאשר ההנקות ארוכות יותר, ומשחררת את הידיים לפעילויות אחרות.

 

מחיר: 330-130 שקלים. 

 

איפה משיגים? ברשתות ובחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא חובה. נשים רבות מסתפקות בכרית פנויה בבית שמבצעת אותה משימה בחינם, כך שאפשר לבדוק את האפשרות הזאת לפני שיוצאים לקניות. עם זאת, זכרו שבדרך כלל מדובר באביזר שיכול להקל את החיים בשעות הארוכות שבהן מאכלסים את הספה בבית או המיטה. 

 

  • באיזו כרית הנקה לבחור? קראי עוד

 

3. סינר הנקה 

במה מדובר? סינר הנקה נועד להסתיר את התינוק ואת החזה מעוברי אורח בחוץ, אורחים בבית וכדומה, וחלקם מעוצבים עם תוספות קטנות שנועדו להקל על האם המניקה, כגון כיס למוצץ, בד מגבת לניקוי פליטות ועוד.

 

למה זה חשוב? סינר ההנקה מאפשר להתארגן בקלות ליציאה מהבית עם התינוק, ללא חשש מהרגע שבו התינוק יתעורר בוכה כי הוא רוצה לאכול. הסינר מכסה את האיברים המוצנעים למי שמעוניינת בכך, ובכך מאפשר להניק בכל מקום.

 

הסינר שימושי לא רק בחוץ - כשתוצפי בגדודי מבקרים בבית החולים ובבית בשבועות שלאחר הלידה, הוא יאפשר לך להניק בנחת ליד האורחים ובני המשפחה במקום להסתגר בחדר לשעה ארוכה עד תום הארוחה של התינוק.

 

מחיר: 130-99 שקלים.

 

איפה משיגים? ברשתות ובחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? רצוי. כאמור, הסינר עשוי להיות בשימוש כבר בבית החולים ובימים הראשונים בבית עם התינוק, וחשוב שתרגישי בנוח בעת ההנקה ולא רחוקה מחברת אנשים בשל הצורך להיחשף פיזית.

 

מומלץ לבחור בסינר רחב מספיק, עם פתח נוח שיאפשר לך הצצה אל התינוק ואל המתרחש שם בזמן ההנקה.

 

  • באיזה סינר הנקה לבחור? קראי עוד

 

כרית הנקה חוסכת מהאם כיפוף כואב של הגב ושל הצוואר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כרית הנקה חוסכת מהאם כיפוף כואב של הגב ושל הצוואר(צילום: shutterstock)

 

4. רפידות הנקה 

במה מדובר? פדים עגולים חד-פעמיים או רב-פעמיים להנחה בתוך החזייה, לספיגת לחות וחלב אם.

 

למה זה חשוב? עד שמשק החלב מתאזן היטב על פי דרישות האכילה של התינוק, כתמי חלב במיקומים אסטרטגיים על החולצה עשויים להיות עניין מביך למדי. רפידות ההנקה מסייעות לשמור על היגיינה אישית ביציאה מהבית ולהימנע מתחושת רטיבות מתמדת.

 

לרפידות בדרך כלל צד אחד סופג ורך השומר על עור יבש, וצד הנדבק לפנים החזייה.

 

מחיר: 50-25 שקלים.

 

איפה משיגים? רשתות הפארם, בתי מרקחת וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? רצוי. במיוחד בשבועות הראשונים להנקה, עד שמשק החלב מתאזן אצל האם, עלולות להיות דליפות חלב מהשד, במיוחד אם עבר פרק זמן ארוך מאז ההנקה האחרונה.

 

5. פדים טרמיים 

במה מדובר? רפידות רב-פעמיות להנחה על השד בין ההנקות, כדי לצנן את המקום ולהקל כאבי גודש ופטמות פצועות. רפידות טרמיות חדשות מתאימות גם לחימום ואמורות לסייע בכך לשיפור זרימת החלב מהשד.

 

למה זה חשוב? כאבי גודש בהנקה, כאשר השד אינו מתרוקן ביעילות מהחלב, הם חוויה מפוקפקת ביותר. נשים עלולות לסבול מגודש כזה בעיקר בימים ובשבועות הראשונים להנקה, ואם לא מטפלים בו בזמן הוא עלול להתפתח לדלקת המלווה בחום ותופעות הדומות לשפעת. אף שמומלץ מאוד להמשיך בהנקה במצבים כאלו, הכאבים הקשים גורמים לעתים קרובות למחשבות על הפסקה מוקדמת.

 

בין שאר האמצעים, הנחת קומפרסים על האזור הגדוש בשד מסייע לשחרר את הסתימה בצינוריות החלב ולהקל את הכאבים.

 

מחיר: 119-66 שקלים.

 

איפה משיגים? ברשתות ובחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא. אמנם גודש בשד עלול להתרחש כאמור כבר בימים הראשונים להנקה, אך יש שלל פתרונות ביתיים שמסייעים להתמודד עם התופעה. הפופולרי (והמפתיע) שבהם: שקיות של ירקות קפואים שנמצאות בכל בית ונשים רבות מניחות על השד כדי לצנן את המקום. מי שמעוניינת בפתרון אלגנטי יותר תוכל כמובן להשקיע באביזרים. 

  

6. פטמות סיליקון

במה מדובר? כיסויי פטמות מסיליקון רך וגמיש, המונעים מגע ישיר בין פי התינוק לשד בעת ההנקה.

 

למה זה חשוב? אנחנו עדיין בענייני כאבים: כאמור, בימים הראשונים להנקה הפטמות רגישות במיוחד לסדקים ויובש, דבר כואב במיוחד המקשה על ההנקה. כיסויי סיליקון גמישים ורכים מסוגים שונים משמשים כמגיני פטמה, מונעים חיכוך נוסף ומאפשרים הנקה נוחה תוך כדי שהפטמות מחלימות.

 

מחיר: 70-40 שקלים.

 

איפה משיגים? רשתות הפארם וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא חובה. לא כל אמא מניקה תיתקל בקשיי הנקה ובכאבים הדורשים שימוש במגינים, ולא כולן ימצאו את השימוש בפטמות סיליקון נוח.

 

חלק מהמוצרים אינם מתקבעים כראוי על השד ומסורבלים בהנקה, כך שעדיף לנסות קודם טיפול באמצעות משחה, אוורור השד ומריחת חלב אם על הפצעים, ותמיד אפשר להצטייד במגינים בשלב מאוחר יותר.

 

כאבי גודש בהנקה הם חוויה מפוקפקת ביותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כאבי גודש בהנקה הם חוויה מפוקפקת ביותר(צילום: shutterstock)

 

7. משאבת חלב 

במה מדובר? משאבה ידנית או חשמלית לחלב אם, חלקן מתחברות ישירות לבקבוק.

 

למה זה חשוב? משאבת חלב מאפשרת המשך הענקת חלב אם לתינוק כשמתגלות בעיות בהנקה ישירה, היא מאפשרת לצאת עם התינוק מהבית ללא צורך הסרבול שבהנקה בחוץ או להשאיר בקבוק עבור מי שנשאר לטפל בו בבית, במיוחד לקראת סיום חופשת הלידה וחזרה לעבודה.

 

מחיר: 1,800-150 שקלים.

 

איפה משיגים? רשתות הפארם, בתי מרקחת וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא. בימים הראשונים להנקה יש חשיבות בדרך כלל להנקה ישירה מהשד וללימוד תפיסה נכונה של הפטמה, כדי להימנע ממצב של "בלבול פטמות" והעדפת הבקבוק.

 

פרק הזמן הזה מאפשר להבין אם אכן זקוקים למשאבה, איזה סוג משאבה מעדיפים ובאיזה מחיר. בכל מקרה ניתן לשכור משאבת חלב מארגונים כגון "יד שרה" לתקופה של כמה חודשים תמורת סכום סמלי (עם ערכה אישית חדשה למניקה), ואם רוצים לקנות מומלץ לבדוק מראש הנחות בבתי המרקחת של קופות החולים.

 

8. שקיות הקפאה לחלב

במה מדובר? שקיות סטריליות לאחסון ולהקפאת חלב אם שאוב.

 

למה זה חשוב? כאשר שואבים כמויות חלב הגדולות ממה שצריך לשימוש בהאכלות הקרובות (ואז אפשר לשמור במקרר בבקבוקים), יש להקפיא את החלב ולהפשיר לפני הזנת התינוק. השקיות מאפשרות אחסון של החלב במקרר ובמקפיא במנות מדודות ומסומנות עם תאריך, בצורה נוחה החוסכת מקום ומאפשרת הפשרה קלה ומזיגה אל הבקבוק.

 

מחיר: 75-65 שקלים.

 

איפה משיגים? רשתות הפארם, בתי מרקחת וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא. שמתחילים לשאוב ורואים אם מדובר בכמויות שיש להקפיא - ולא רק לשימוש בהאכלות הקרובות - אפשר להצטייד בפריטים משלימים.

 

9. צמיד זיכרון להנקה 

במה מדובר? צמיד ליד המשמש תזכורת לצד האחרון בחזה שממנו הניקה האם. צמידים משוכללים יותר מאפשרים לתעד את מספר ההנקות ביום, שעת ההאכלה האחרונה, מספר החלפות הטיטול ועוד.

 

למה זה חשוב? בכל הנקה חשוב בדרך כלל להתחיל להניק בצד אחר, כדי לרוקן את שני הצדדים מחלב ולמנוע גודש. במיוחד בשבועות הראשונים לטיפול בתינוק לא תמיד קל לזכור את הפרט הזה במהלך היום (והלילה), ושימוש בתזכורת כזו או אחרת יכול למנוע בלבול ולשמור על שגרת הנקה מסודרת.

  

מחיר: 69-29 שקלים.

  

איפה משיגים? בחנויות מקוונות לאקססוריז לאימהות ובחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? לא. מדובר בגימיק נחמד כמתנה שיכול בהחלט לעשות סדר בשגרת היום, אבל אפשר לרשום את המידע החיוני בפנקס או במחברת, לסמן בחזיית ההנקה את הצד האחרון שממנו הניקו ואפילו להשתמש בגומיית שיער פשוטה (וחינמית).

 

בימים הראשונים יש חשיבות בדרך כלל להנקה ישירה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בימים הראשונים יש חשיבות בדרך כלל להנקה ישירה(צילום: shutterstock)

 

10. חזיות ובגדי הנקה

במה מדובר? חזיות ובגדים נוספים המאפשרים פתיחה קדמית והנקה נוחה של התינוק מבלי להתפשט או להרים לגמרי את החולצה.

 

למה זה חשוב? בגדי הנקה מאפשרים לאם להניק בנוחות בבית וביציאה ממנו מבלי לנסות תחבולות אקרובטיות כדי להרים את הבגדים במינימום חשיפה. רוב החזיות מאפשרות פתיחה קלה ביד אחת בלבד, תוך החזקה של התינוק ביד השנייה, והן תומכות ביעילות בחזה הגדוש והכבד.

  

מחיר: 280-130 שקלים לחזייה, כ-130 שקלים לגופייה ו-280 שקלים לשמלה.

 

איפה משיגים? חנויות ללבני נשים, חנויות לבגדי הריון וחנויות לציוד לתינוקות.

 

האם חשוב להצטייד מראש? בדרך כלל מומלץ להצטייד בחזיית הנקה לקראת סוף ההריון, כאשר החזה מתמלא ומגיע לגודל שבו יהיה פחות או יותר בשבועות הראשונים להנקה. הקריטריון הראשי לבחירת החזייה הוא נוחות של האישה, כך שייתכן שעדיף לבצע את המדידות והרכישה ללא תינוק שמלווה אותך לקניות. בשאר פריטי הביגוד אפשר יהיה להצטייד מאוחר יותר.
 

11. תוספים להעשרת החלב

במה מדובר? ויטמינים לנשים הרות ומניקות ותוספים אחרים כגון חילבה וחליטות תה שנועדו להעשיר את חלב האם ולהגדיל את כמותו.

  

למה זה חשוב? משק החלב בגוף האישה מתאזן על פי צורכי התינוק, אך לעתים יש צורך בשיפור כמויות החלב ולכך מסייעים התוספים השונים.

 

מחיר: 170-44 שקלים.

  

איפה משיגים? בבתי המרקחת ורשתות הפארם.

  

האם חשוב להצטייד מראש? לא. כאמור, ברוב המקרים יודע גוף האישה לייצר היטב את כמות החלב הדרושה לתינוק על פי צרכיו, כך שאפשר לחכות עם תוספי התזונה והחליטות למקרה של בעיה או קשיים מיוחדים. בכל מקרה של נטילת תוספים יש להתייעץ מראש עם איש מקצוע מומחה. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בימים הראשונים להנקה הפטמות רגישות במיוחד לסדקים וליובש
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים