שתף קטע נבחר

המראות מול טילים ומרגלים. מלחמה בחיל האוויר

טיל מונחה עושה דרכו מסוריה לרמון. יש לכם חמש דקות, טוס! מה קורה בזמן מתקפה משולבת - ראש נפץ כימי, רקטות מסיני, חדירת מחבלים וריגול מתוך ישראל? ynet הצטרף ליום מלחמה בבסיס. כך, מאמינים בצה"ל, זה ייראה אחרי תקיפה באיראן

השעה הייתה שעת אחר צהריים במחנה רחב הידיים, כשהשמש החלה לרדת לכיוון סיני. השגרה בלטה בכל פינה בבסיס: טייסי הקרב התעדכנו בהערכות המצב, חבריהם עסקו בקריאת תורות לחימה, בעוד שכמה טייסי מילואים עלו על סרבל ונערכו לטיסת אימון תקופתית. בהאנגרים הגבוהים עברו חלק ממטוסי הקרב והמסוקים טיפולים שבועיים על-ידי המכונאים. חלק מהחיילים שוחחו בשק"ם על חופשת חגי תשרי המתקרבת, וחלקם התבאסו בקול רם שיצטרכו לסגור את החג בבסיס הרחוק. בחדרי האוכל הכנות אחרונות לארוחת הערב. אף אחד מהחיילים לא מעלה על דעתו שבעוד כמה שניות הכול ישתנה.

 

ומה יהיה בעורף? כל הכתבות בפרויקט המיוחד

 

300 ק"מ צפונה מרמון, מתקבלת במכ"מים של חיל האוויר התראה ראשונית על מה שנראה כמו טיל קרקע-קרקע שיוצא מבסיס של צבא סוריה, רחוק מהגבול. היעד: דרום ישראל. החיווי על המסך מיתרגם תוך שניות לאזעקה צורמת ברחבי בסיס רמון. בחמ"לים מופיעה על הצגים הדקים התראה ממוקדת: טיל מדויק, בעל ראש מונחה, עושה את דרכו אלינו. מאות החיילים והטייסים ממהרים לתפוס מחסה, מנצלים את העובדה המנחמת ואלי במעט, שבגלל המרחק הרב יחסית, יש להם קרוב לחמש דקות להיכנס לנוהל מלחמה. זה קרה באמת, אבל בינתיים רק בתרגיל.

 

מתרגלים גם תרחיש שכולל פגיעת נשק כימי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מתרגלים גם תרחיש שכולל פגיעת נשק כימי(צילום: בני דויטש)

 

מביימים נפגעים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מביימים נפגעים(צילום: בני דויטש)


לפני כשבועיים נערך בבסיס רמון שבנגב, אחד הגדולים והחשובים של חיל האוויר, תרגיל רחב היקף שמטרתו אחת: להכין את צוותי האוויר והקרקע לנורא מכל, ל"פרל הארבור", או אם תרצו ל"יום הכיפורים".

 לרגע שבו ישראל תיכנס למלחמה אזורית, שתשלב לחימה קונבנציונלית עם אחת ממדינות האויב לצד תרחישי טרור אלימים, שחלקם לא נראו עדיין. אולי לרגע שאחרי התקיפה באיראן.

 

ynet הצטרף לתרגיל הגדול, כדי לנסות ולהמחיש לראשונה כיצד נראה בסיס ענק של חיל האוויר, עם מספר טייסות של מטוסי קרב סופה (F-16I) וטייסות מסוקי קרב אפאצ'י, שמוזנקים לאוויר מעכשיו לעכשיו, למשמע קול הסירנות שמנסר בשנייה אחת את השלווה המדברית.

 

מכינים טיסות "תחת אש" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מכינים טיסות "תחת אש"(צילום: בני דויטש)

 

האזעקה מחרישת האוזניים עולה ויורדת, עד שנעצרת. השקט חוזר לבסיס. ואז נשמע הבום הגדול: הטיל הסורי פוגע סמוך לכניסה לאחד ההאנגרים, הרסיסים עפים לכל עבר,

 ופוגעים קשות באחד ממטוסי הקרב. צוות קרקע שמיהר לחמש את המטוס מתחת לגג, נפגע במקום. שני חיילים נהרגים, שלושה נפצעים באורח קשה.

 

מאות הטייסים דוהרים לדירים התת-קרקעיים (דת"קים) שבהם מוסתרים, ממוגנים, עשרות המטוסים, ובנוהל החירום יוצאים בזה אחר זה למסלול ההמראה. תוך דקות, בטור ארוך, הם מתחילים להמריא, חמושים בפצצות מתקדמות. אלו שעל המסלול חייבים להמריא תוך זמן קצר מאוד ב"נוהל חשיפה מזערית". המלחמה החלה.

 

קרבות אוויר, לראשונה אחרי 30 שנה

בבסיס רמון, שטייסי הקרב שלו צפויים להשתתף וכנראה גם להוביל בכל מלחמה עתידית - וייתכן שאף מהלך יזום באיראן - מתכוננים לתסריטים הגרועים ביותר. כאלה שאפילו אחרי כל הפיגועים, אלפי ההרוגים והזוועות שחוותה ישראל, נראים קיצוניים מאוד.

 

לפי התרחיש המתגלגל, מטוסי הקרב שהמריאו יוצאים להפגיז יעדי טרור שונים כמו מתקני שיגור רקטות של חיזבאללה, אך גם מסלולי המראות בבסיסי חיל האוויר הסוריים, ואף נלחמים באוויר, בקרבות שהאחרונים שכמותם נרשמו לפני 30 שנה, במלחמת לבנון הראשונה.

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

חלק מהמטוסים סופגים פגיעות, לפי התרחיש, מטילי נ"מ או מטילי כתף סוריים, ואלו שחוזרים למחנה רמון לתדלק ולהתחמש מחדש לא מגיעים למנוחה קלה. אחת לשש-שבע שעות נופל על מטח טילים מדויקים מהצפון, ואלו גורמים לפגיעות ישירות בדת"קים ומשביתים חלק מהמטוסים.

 

אלא שפגיעות אלו, מתברר, מהוות רק חלק קטן מתסריט המלחמה שתורגל בחיל האוויר. ביום השני חודרת חולית טרור מגבול מצרים, שנמצא כ-15 ק"מ מהבסיס, ומצליחה לחדור דרך הגדר. חלק מחברי החוליה פוגשים את כוח האבטחה של הבסיס שקופץ עם כלבי הגישוש, ונהרגים, אך חבריהם מצליחים לעמוד ביעד שלהם: השלכת רימוני רסס לעבר מטוסי הקרב שעל הקרקע, בהאנגרים, והשבתתם.

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 

להמריא תוך דקות ב"נוהל חשיפה מזערית" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
להמריא תוך דקות ב"נוהל חשיפה מזערית"(צילום: בני דויטש)


הרעה מסיני לא נגמרת בזה. בבסיס תרגלו תרחיש ולפיו במקביל למלחמה, ישוגרו לעבר הבסיס מסיני רקטות, שחלקן יפגעו במבנים, יזרעו הרס ועשרות נפגעים, מלבד עשרות ההרוגים והפצועים מנפילות הטילים מצפון.

 

בשיא הלחימה מתורגל אירוע נוסף בתוך הכאוס: אוטובוס של חיילים שהגיעו ככוח תגבור מתהפך בש.ג בתאונת דרכים, ו-30 מנוסעיו נפגעים. בסוריה מעודדים מההצלחה היחסית, ועולים שלב: לבסיס משוגר טיל המכיל חומר כימי, והחיילים נדרשים להסתתר במרחב מוגן כשמסכת אב"כ על ראשם.

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)
 

ירי גראד לעבר עובדה, לפני שלושה חודשים. זה היה אמיתי (צילום: דותן הלברייך) (צילום: דותן הלברייך)
ירי גראד לעבר עובדה, לפני שלושה חודשים. זה היה אמיתי(צילום: דותן הלברייך)

 

חוליות הטרור בסיני, חיזבאללה בלבנון וצבא סוריה, נעזרים לפי התרחיש שתורגל במודיעין שחלקו מגיע בדרך נועזת במיוחד: חדירה לבסיס, מוסווית ושקטה, בזמן כל הבלגן, של ישראלים שמנסים לגנוב קלסרים עם חומרים מודיעיניים מסווגים וכונני מחשב המכילים קבצים עם תוכניות מבצעיות. הלחץ בעניין זה ניכר היטב על הקצינים והנגדים המתרגלים: לאורך שהותנו בבסיס לצורך הכנת הכתבה עוכבנו לא מעט זמן מתחת לשמש בכניסה למרחבים הרגישים, כי חשדו שאנחנו אותם "מרגלים".

 

דוגמאות של הלם קרב מהפסיכולוג

"תודה שככה נראית מלחמה", אומר בקריצה מפקד התרגיל, סא"ל חנן - בימים אחרים מפקד טייסת התעופה בבסיס - בין אזעקה ל"נפילת טיל". לדבריו, "אנחנו חייבים להיות מוכנים לכל דבר. רק לפני חצי שנה תרגלנו תרחיש שבו נחטף מסוק של צבא מצרים על-ידי מחבלים בסיני, ומגיע הנה כדי לבצע פיגוע גדול. אנחנו בבנק המטרות של סוריה. למרות המטחים, הצוותים יצטרכו להמשיך לעבוד. מכונאי יהיה חייב להתעשת למרות שהוא רואה את גופת חברו לצדו, ויצטרך להתקין את הפצצה על המטוס. לכן ביקשנו מהפסיכולוג של הבסיס לבנות לנו דוגמאות של הלם קרב במצבים שכאלו".

 

"משב רוח מרענן", אמר מפקד הטייסת על התרגיל (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
"משב רוח מרענן", אמר מפקד הטייסת על התרגיל(צילום: בני דויטש)

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)
 

סא"ל חנן ציין כי האפשרות שינסו לחדור מרגלים לבסיס בזמן מלחמה בהחלט לא מופרכת: "יש כאן באופן תדיר בני מיעוטים שמתקרבים לגדר, ויושבים עם משקפת ומתצפתים על ההמראות והנחיתות, אנחנו מעכבים אותם ומעבירים אותם למשטרה". עוד הוא מגלה שרמות כוננות בבסיס עולות לעתים, במצבי אמת, כאשר מתחילים סבבי הסלמה ברצועה, מחשש לירי רקטי לעבר הבסיס.

 

בשיחה עם שני טייסים צעירים מטייסת "האחת" של הסופה, נשמע רוגע שמסתיר אולי את המתח וסערת הרגשות הצפויה במקרה של אזעקת אמת. "ודאי שאנחנו חושבים לפעמים ומדברים בינינו על מה שקורה במזרח התיכון ועל מה שמדברים, אבל אנחנו לא יודעים למשל על תוכניות אופרטיביות, או את מה נתקוף אם וכאשר במבצע גדול", מסביר סגן ש'. בין לבין, מגלה חברו, סגן א', על ההכנות הפחות מבצעיות:

 "ראיתי שלאחד הטייסים הותיקים, בן 50 בערך, יש פנקס קטן עם תורות לחימה ודגשים שמדי פעם הוא מעיין בהם להיזכר בדברים קטנים שתמיד חשובים. גם אני, מאז סיום הקורס, אימצתי הרגל כזה".

 

מפקדם, מפקד הטייסת, סא"ל אביעד, הוסיף: "התרגיל אותנו תפס אותנו חודשיים בלבד אחרי שקלטנו צוותי אוויר חדשים, לכן זה היה מבחינתנו משב רוח מרענן. כינסתי במהלך ה'לחימה' פורום פקודות, והעברתי הנחיות לטייסים". אביעד, שהשתתף בעצמו בגיחות ההתקפיות, מגלה שהן כללו הפצצות לעבר מטרות במטווחים בדרום, שכללו יעדים נייחים, אבל גם ניידים. "אחת המסקנות שלי מהתרגיל היא שצריך להשקיע בהכנה המנטלית, זה יכול למקד אותך כשאתה נכנס לעולם של אי ודאות. כך ניכנס לתרחיש שכזה ברגל ימין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתרגלים זינוק זריז לתא הטייס
צילום: בני דויטש
הטילים אמורים לגרום נזק לא פשוט לבסיס
צילום: בני דויטש
אז הכול מוכן?
צילום: בני דויטש
מומלצים