שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בקרוב: גלולת דיאטה מתנפחת במקום קיצור קיבה

  חברת אובאלון האמריקנית פיתחה גלולה המתנפחת בקיבה וגורמת לה "לחשוב" שהיא מלאה. התוצאה: ירידה של עד 50% מהמשקל העודף בתוך 12 שבועות בלבד. הקפסולה, שתשווק בתוך כשנה, עשויה להחליף ניתוחי קיצור קיבה ובלון

  בשורה לסובלים מעודף משקל: מומחים אמריקנים הצליחו לפתח גלולת ג'לטין המתנפחת בקיבה, תופסת מקום וגורמת לה "לחשוב" שהיא מלאה. מחקרים בבני אדם הראו כי היא מצליחה להביא להורדה במשקל של עשרות אחוזים בתוך חודשים ספורים.

   

  התקנת בלון בקיבה היא טיפול מוכר בהשמנת יתר, אולם היא טומנת בחובה לא מעט סיכונים. תחילה דורש הטיפול הותיק הרדמה כללית או טשטוש. הטיפול עצמו מצריך שימוש באנדוסקופ הדוחף את הבלון לקיבה לפני ניפוחה. תהליך זה עלול להותיר את המטופל עם בחילות, הקאות, כאבי בטן, תחושת צרבת וגם שילשולים בימים הראשונים, בשל הגירוי שיוצר האנדוסקופ בלוע, בוושט ובקיבה. עד 50% מהמטופלים בבלון קיבה חווים חלק מתופעות לוואי אלו.

   

  קפסולת הבלון החדשה, מתוצרת חברת אובאלון האמריקנית, אמורה לפתור את הבעיות הללו. היא מג'לטין ולאחר בליעתה היא מגיעה לקיבה, שם מנפח אותה הרופא בעזרת צינורית דקה וארוכה, עד שהיא מגיעה לגודלו של המבורגר. כעת מושך הרופא את הצינורית ומוציא אותה מהגוף, והקפסולה מצפה את עצמה, כך שהאוויר לא ידלוף מתוכה. התהליך כולו אורך כחמש דקות.

   

  הגלולה המתנפחת. אפשר לבלוע יותר מאחת ()
  הגלולה המתנפחת. אפשר לבלוע יותר מאחת

   

  בתום הטיפול שוב מחדיר הרופא צינורית דקה, מרוקן את האוויר מהקפסולה ושולף אותה בתהליך האורך עשר דקות בלבד. במחקרים עד כה השאירו הרופאים את הקפסולה בקיבה למשך 12 שבועות בלבד, אולם לדברי המפתחים כל קפסולה יכולה להישאר בגוף תקופת זמן ארוכה יותר.

   

  היתרון המרכזי בקפסולה החדשה לעומת בלון הקיבה הותיק הוא שהיא מצריכה בליעה, כמו כל כדור רגיל, ופוטרת מהצורך בשימוש בהרדמה ובפרוצדורה ממושכת. יתרון נוסף נעוץ בעובדה שבשלב מאוחר, אם יש בכך צורך, ניתן לבלוע קפסולה נוספת ולנפח אותה, במידה שהקפסולה הראשונה אינה מסייעת מספיק לירידה במשקל. מנגד, בשיטה הותיקה לא ניתן להחדיר בלון נוסף לקיבה, אלא לשלוף את הבלון הקיים ולהתחיל בפרוצדורה מחדש, הנעשית כאמור בהרדמה כללית.

   

  עד כה בוצעו ארבעה מחקרים קטנים בבני אדם בשיטת הקפסולה החדשה. מטופלים שלא הצליחו להשיל ממשקלם בדיאטות רגילות בלעו את הקפסולה והמשיכו במעקב במשך 12 שבועות. בתקופה זו בלעו המטופלים בין קפסולה אחת לשלוש. החוקרים בדקו את מידת הירידה במשקל ומצאו כי בקבוצה אחת בת 28 מטופלים שיעור הירידה במשקל הגיע ל-35.5% מהמשקל העודף בתום שלושת חודשי המחקר, זאת בהשוואה לירידה של 20% בשיטת הבלון הקונבנציונלית.

   

  בשני מחקרים אחרים שנערכו בבלגיה וצרפת שיעור הירידה במשקל הגיע גם עד ל-50% מהמשקל העודף. הגלולה כבר אושרה לשימוש בבריטניה, שם צופים כי בתוך כשנה ניתן יהיה לבצע את הטיפולים לקהל הרחב.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלולת הג'לטי. ההליך אורך כ-5 דקות
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים