שתף קטע נבחר

בית הכנסת של הספורט

לא חסרות דמויות בספורט הישראלי שצריכות לנצל את יום הכיפורים ולבקש סליחה. מאבי לוזון, דרך צביקה שרף ועד לכל אחד מאיתנו. ynet ספורט מגיש את העשרה הבכירים, מה דעתכם?

כמיטב המסורת, גם את שנת תשע"ג פתחנו עם לא מעט טרוניות על מצב הספורט בישראל, וההתנהלות של המעורבים בו. לכבוד יום הכיפורים, חשבנו לפתוח בית כנסת וירטואלי, שבו מותרת הכניסה רק לאנשים שמזוהים יותר מכל עם הספורט בארץ, להאיר להם עם זרקור על חטאיהם בשנה החולפת ולהציע דרכים לתיקון.

 

בעמודי התקצירים כבר הייתם?

 

לצערנו הרב, נזכרנו שלא מעט אורחים יכולים להיכנס לבית הכנסת שלנו, אבל אנחנו שמרנו מקום רק לעשרה המובחרים. הנה הרשימה שלנו של אלה אשר רצוי שיעשו חשבון נפש במהלך החג, בתקווה לעתיד טוב יותר. אמן.

 

כן, כבוד היו"ר, מה יש לך להגיד? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
כן, כבוד היו"ר, מה יש לך להגיד?(צילום: ראובן שוורץ)

 

כדי שהנבחרת תפסיק להיראות ככה, לוזון חייב לשנות כיוון (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
כדי שהנבחרת תפסיק להיראות ככה, לוזון חייב לשנות כיוון(צילום: ראובן שוורץ)

 

אזור הדעות של ynet ספורט

 

אבי לוזון

על מה צריך לבקש סליחה? על מה לא?! האדם שמזוהה יותר מכל עם המקום הנמוך אליו הגיע הכדורגל הישראלי, הוא יו"ר ההתאחדות, שהמאיס עצמו על כל

חובב כדורגל במדינה. "רשימת החטאים" שלו השנה כוללת ההתנהלות השערורייתית (נאום ירידת הליגה של מכבי פ"ת לדוגמה) העסקנות שהפכה למילה נרדפת לענף הכי אהוד בארץ, ובעיקר, ניסיונות המסמוס של כל הרעיונות שעלו לשיפור המצב. מה נגיד, צפויות ללוזון שעות לא מעטות בבית הכנסת בחג הקרוב.

 

איך ישפר את המצב? הצעד המתבקש היה להחזיר את המפתחות כבר ממזמן, אבל אנחנו כבר יודעים עם מי יש לנו עסק. בינתיים, נסתפק בכך שלוזון היקר יפסיק לזרות חול בעיני האוהדים במדינה, יפעל לגבש תכנית מסודרת למהפכה של ממש בהתאחדות בראשה הוא עומד, כדי לנקות מתוכה את העסקונה, ויבין סוף סוף שבאותו הקצב שהוא מטפס בסולם התפקידים באופ"א, הכדורגל שלנו צונח.

 

האלימים במגרשי הכדורגל

על מה צריכים לבקש סליחה? כמה גועל ראינו פה על הדשא וביציעים בחודשים האחרונים... זה התחל בגזענות, המשיך באלימות פיזית של שחקנים

ובעלי התפקידים בקבוצות, ונגמר בשפת הרחוב שהפכה להיות שכיחה בכל חלקת טובה באצטדיונים.

 

איך ישפרו את המצב? רגע אחרי שאתם מענים את עצמכם ביום כיפור, תחזרו למגרשים מעט יותר רגועים, תזכרו שאתם משמשים דוגמה לאלפי ילדים שצופים בכם, ותתחילו לכבד את המקצוע בו אתם עוסקים. לא בקשה מוגזמת, נכון?

 

פרוספר אזגי. עונש ראוי? הממממ... (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
פרוספר אזגי. עונש ראוי? הממממ...(צילום: אורן אהרוני)

 

השופט אורי גורן. יביא לשינוי? (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
השופט אורי גורן. יביא לשינוי?(צילום: אמיר לוי)

 

בתי הדין של ההתאחדות

על מה צריכים לבקש סליחה? על ההתנהלות האיומה והזגזוגים אחרי האירועים הבלתי נסלחים באצטדיון "המושבה" ובאצטדיון "וינטר", על חוסר העקביות בעונשים, אבל גם, ואת זה אסור לשכוח, על הסלחנות שגילו כלפי פרוספר אזגי, אחרי המילים הגזעניות שהשמיע כלפי אוסיי מאולי, שחקן הפועל אשקלון בעונה החולפת.

 

באזור הווידאו של ynet ספורט כבר הייתם?

 

איך ישפרו את המצב? עשה רושם שרוחות חדשות אכן מנשבות מכיוון בית הדין, עם מינויו של אורי גורן לתפקיד הנשיא החדש, אבל אז הגיע אותו פסק דין ב"תיק אזגי". מכאן נאחל לנשיא החדש כי הייתה זו מעידה חד פעמית, ובית הדין יחזור להיות גוף רציני ועקבי ולא מופע ליצנות בכל יום רביעי.

 

שני חברים יצאו לדרך, בים, בם, בום (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
שני חברים יצאו לדרך, בים, בם, בום(צילום: עוז מועלם)

 

אוהדי ק"ש. מגיע להם קצת שקט (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אוהדי ק"ש. מגיע להם קצת שקט(צילום: עוז מועלם)

 

איזי שרצקי

על מה צריך לבקש סליחה? הקטר של עירוני ק"ש הגיע לקו הסיום של העונה המופלאה עם חריקות לא נעימות לאוזן, בעיקר בגלל הבעלים הכל יכול שלה.

שרצקי איש יקר, שעושה מצווה בעצם ההשקעה של בקבוצה הצפונית, אבל הטינופת הרבה שהוא הטיח במאמן הקבוצה, רן בן שמעון, אחרי שזה סירב להאריך חוזהו, השאירה תחושת גועל בפה.

 

איך ישפר את המצב? האמת, לפי הפנינים שיצאו מפיו של שרצקי בשבועות האחרונים, נראה שהסכסוך עם בן שמעון היה רק הקדמה לקראת עוד מופעי אימה שצפויים לנו השנה. אנחנו היינו ממליצים לשרצקי לחזור להיות הדמות הצנועה והשקולה שהכרנו עד לפני כמה חודשים.

 

מה החזרת לנו אותו? שרף ושאול איזנברג (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מה החזרת לנו אותו? שרף ושאול איזנברג(צילום: אורן אהרוני)

 

אפשר לנסות ובאמת לקדם את הענף? קופל (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
אפשר לנסות ובאמת לקדם את הענף? קופל(צילום: מור שאולי)

 

 

צביקה שרף ואבנר קופל

על מה צריכים לבקש סליחה? מה עשינו שבחירות לאיגוד הכדורסל הפכו לסאגה ארוכה ומתישה, שהמאיסה עוד יותר את מה שקורה סביב הענף הזה?

צביקה שרף, אדם עם כוונות טובות, צריך בעיקר להתנצל על שהחזיר אלינו למסך אדם כמו שאול אייזנברג. מהאנשים הקרובים לאבנר קופל, שנבחר בסופו של דבר ליו"ר האיגוד, נבקש שיסובבו את התרנגול מעל ראשו, כמספר הפעמים שהוא הוציא ספינים עלובים בכל השבועות האחרונים.

 

איך ישפרו את המצב? חייבים להודות שהמצב השתפר כבר עם ההכרעה של הבחירות. אבל בכל זאת, מצביקה נבקש שישים את המתחים האישיים עם קופל בצד, וינסה בתור יו"ר האופוזיציה להיות ענייני בביקורת. אל קופל נתחנן שייתן לנו הרגשה שבאמת מישהו שם למעלה מנסה לפעול למען קידום הכדורסל פה, ולא עסוק רק בקישוט של ענף חולה. לא קשה, נכון?

 

אוחיון, לצד בלאט. כל הקיץ... (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אוחיון, לצד בלאט. כל הקיץ...(צילום: ראובן שוורץ)

 

יוגב אוחיון ומכבי ת"א

על מה צריכים לבקש סליחה? אם כבר בסאגות עסקינן, אז הנה מתמודדת ראויה לתואר "הסאגה המאוסה של הקיץ". יוגב אוחיון הוא הראשון שצריך לבקש

סליחה, אחרי שנגרר לתוך העימות הזה על ידי סוכניו וקילקל שנה מופלאה. הצהובים צריכים לעשות בדק בית, איך הם הרשו לעצמם להתעסק במשך קיץ שלם בלכלוכים הדדיים, במקום לסגור את הסיפור עוד בתחילתו.

 

איך ישפרו את מצב? גם הם, כמו שרף וקופל, עשו עימנו חסד לפני החג ושמו סוף לסיפור. עכשיו אוחיון יצטרך לשבת עם עצמו לבד, ולחשוב האם הסובבים אותו אכן רצו בטובתו, ולאחר מכן לדאוג לשיקום התדמית שלו בקרב האוהדים. מכבי מבחינתה, אחרי קיץ לא פשוט ואיבוד מרבית הסגל, כבר הקדימה את המאוחר ועוד לפני כניסת החג וחשבון הנפש של אוחיון, מחלה לו והשאירה אצלה את אחד ממצטייני העונה שעברה.

 

מבט מוכר ב-2011 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבט מוכר ב-2011(צילום: רויטרס)

 

אולי נראה קצת יותר כזה ב-2013? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אולי נראה קצת יותר כזה ב-2013?(צילום: AFP)

 

שחר פאר

על מה צריכה לבקש סליחה? האמת, אנחנו חווים סוג של דה ז'ה וו. רק לפני שנה התפרסמה כאן כתבה על השנה המאכזבת של שחר פאר, בתקווה שהרע מכל

כבר מאחורינו. אלא שאם אז התאכזבנו שהטניסאית מספר 1 של ישראל יצאה מהטופ 30, כיום היא כבר מחוץ לטופ 70, והעתיד לא נראה מזהיר.

 

איך תשפר את המצב? הרוחות המנשבות מכיוונה של פאר בשנתיים האחרונות היו יותר מדי שליליות. עכשיו, אחרי שהיא הודיעה על סיום עונת 2012 מבחינתה, הגיע הזמן לעצור לרגע, לעשות חשבון נפש אמיתי ולמצוא סוף סוף מאמן שמדבר איתה באותה השפה ויוכל לחלץ אותה מהבור. מי יודע, אולי בשנה הבאה יצטרכו פה שוב לבקש סליחה משחר פאר.

 

תעתיקו ותדביקו מאבי לוזון. ורשביאק (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
תעתיקו ותדביקו מאבי לוזון. ורשביאק(צילום: אורן אהרוני)

 

האכזבה בלונדון בטח לא עשתה את הדברים קלים יותר (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
האכזבה בלונדון בטח לא עשתה את הדברים קלים יותר(צילום: אורן אהרוני)

 

צביקה ורשביאק

על מה צריך לבקש סליחה? האמת, אפשר לעשות "העתק והדבק" לאבי לוזון, וזה יתמצת את הסיפור, אבל לצערנו הרב, התמונה במקרה הזה שחורה הרבה

יותר. ריח הריקבון שעולה ממשרדי הוועד האולימפי מגיע בעיקר ממשרדו של היו"ר, שממציא מחדש את המונח "עסקן". אם לא הספיקה האכזבה הקשה בלונדון 2012 כדי להסיק מסקנות, אולי יום כיפור יעשה זאת. אולי.

 

איך ישפר את המצב? שוב, כמו במקרה לוזון, גם פה אין מה לצפות ללקיחת אחריות והודעה בכישלון. ורשביאק כבר לא ישפר את המצב. מי שצריכים לאזור אומץ הם חברי ההנהלה של הוועד האולימפי, שיכולים, אך חוששים, להדיח כבר את היו"ר ולתת את המפתחות לאיש מקצוע.

 

צא מהמסכה. גלעדי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
צא מהמסכה. גלעדי(צילום: אורן אהרוני)

 

טקס הפתיחה בדיוק 40 שנה אחרי מינכן (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
טקס הפתיחה בדיוק 40 שנה אחרי מינכן(צילום: אורן אהרוני)

 

אלכס גלעדי

על מה צריך לבקש סליחה? גם באולימפיאדת לונדון, שבאופן סמלי נערכה 40 שנה אחרי אותו טבח איום במינכן, המשיך גלעדי לשתוק ולא תמך באיזכור י"א הנרצחים בטקס הפתיחה. אז אם זו העמדה של הנציג הישראלי הכי חזק בוועד האולימפי הבינלאומי, מה לנו שנלין שהאזכור היחיד בטקס הייתה המחאה הפרטית של ערוץ 1?!

 

אך ישפר את המצב? העבודה, במקרה הזה, קלה. הגיע הזמן להפסיק להתחבא מאחורי מסיכות כאלו ואחרות ולדרוש מגלעדי לייצג את האינטרס הישראלי בסיפור, ולהפסיק לקבל את ההסבר המגוחך שלו בדבר "אחדות התנועה האולימפית".

 

גם זה ספורט. ראגבי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
גם זה ספורט. ראגבי(צילום: אורן אהרוני)

 

אנחנו

על מה צריכים לבקש סליחה? שוב נזכרנו בספורטאים האולימפיים רק לפני האולימפיאדה, הזדעזענו מכל מילת ביקורת לעברם וריחמנו עליהם, גם אם לא

סיפקו את הסחורה. מה לא עשינו? בארבע השנים האחרונות, אותם ספורטאים השתתפו פעם או פעמיים בתחרויות ברחבי הארץ, ורובנו, איך נאמר זאת בעדינות, הדירנו את רגלינו ולא הגיענו לתמוך.

 

איך נשפר את המצב? כשמדברים על הטמעה של תרבות ספורט, מתכוונים גם לקחת את הילד/ה בשבת כדי לצפות בתחרות ג'ודו, התעמלות ושייט, אולי גם במשחק ראגבי או כדוריד, גם אם על קו הסיום לא מחכה מדליה אולימפית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראובן שוורץ
האלימות בכדורגל
ראובן שוורץ
מומלצים