שתף קטע נבחר

מתרחקות ממלחמה: הסכמים בין סודן לדרום סודן

שתי המדינות המסוכסכות, שעד לפני יותר משנה היו מדינה אחת, הגיעו להסכמה על תשעה נושאים כלכליים. אולם, הן לא הצליחו לפתור את המחלוקות בסוגיית סימון הגבולות ביניהן

אולי עכשיו ייפסקו חילופי האש הקטלניים באזור הגבול המשותף: מנהיגי סודן ודרום סודן הגיעו אתמול (יום ה') להסכמה על תשעה נושאים, אולם לא הצליחו לפתור את המחלוקות ביניהן בסוגיית השליטה על חבל אביי העשיר בנפט ובסוגיית סימון הגבול המשותף ביניהן. שני הצדדים ניהלו את המשא ומתן ביניהם באדיס אבבה, בירת אתיופיה

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

נשיא דרום סודן סלבה קיר אמר כי שתי המדינות המסוכסכות יחתמו היום על "פרוטוקול לשיתוף פעולה". עאטיף קיר, דובר דרום סודני, אמר כי נשיא סודן עומר אל-באשיר וקיר הגיעו להסכמה בסוגיות כלכליות ועל אזור חיץ בין הגבולות של שתי המדינות כדי לאפשר ייצוא נפט.

 

לא הגיעו להסכמה על הגבול. מפת סודן ()
לא הגיעו להסכמה על הגבול. מפת סודן

רצו לשים סוף לסכסוך עקוב הדמים. הדרום סודנים חוגגים עצמאות (צילום: AFP    ) (צילום: AFP    )
רצו לשים סוף לסכסוך עקוב הדמים. הדרום סודנים חוגגים עצמאות(צילום: AFP )

ישבו סביב שולחן אחד באדיס אבבה. קיר (משמאל) ובאשיר (מימין) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישבו סביב שולחן אחד באדיס אבבה. קיר (משמאל) ובאשיר (מימין)(צילום: AFP)

ההסכמים יביאו לסוף תקריות הירי הקטלניות? פיצוץ בשוק בדרום סודן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההסכמים יביאו לסוף תקריות הירי הקטלניות? פיצוץ בשוק בדרום סודן(צילום: רויטרס)

 

דרום סודן התפצלה ממדינת האם שלה ביולי 2011 אחרי שתושביה החליטו במשאל עם כי הם מעוניינים במדינה עצמאית משלהם - בתקווה שבכך יבוא לסיומו אחד הסכסוכים הארוכים והמדממים ביותר באפריקה.

 

עם היפרדות שתי המדינות בהכרזת העצמאות של הדרום, גם הופרדו שדות הנפט ותשתית ההולכה של "הזהב השחור". הנפט נותר בדרום, בעוד הצינורות נשארו בסודן עצמה. דרום סודן, שאין לה מוצא לים, הפסיקה את הפקת הנפט בינואר האחרון לאחר שנכשל עוד ניסיון להסכים עם סודן על דמי שימוש בצינורות.

 

קיר אמר אתמול כי ייצוא הנפט יתחדש ושלשני הצדדים נותרה עוד "עבודה טכנית" כדי להבטיח את חידוש הפקת הנפט ומכירתו לחו"ל. עימות הנפט בין שתי המדינות האפריקניות הביא לפגיעה משמעותית בכלכלתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סכסוך עקוב מדם. נשיאי דרום סודן וסודן קיר ואל-באשיר
צילום: AFP
הדרום סודנים חגגו השנה יום עצמאות ראשון
צילום: AP
מומלצים