שתף קטע נבחר

צילום:  AP

הפוליטיקאים מגיבים: "קדישמן מחוויר לידו"

שרטוט הקו האדום לאיראן שהציג ראש הממשלה בנאומו באו"ם, התקבל באופוזיציה במורת רוח. מופז: "הצבת הקו האדום באופן חד-צדדי מסנדלת את מרחב התמרון". יחימוביץ' זעמה על ההשוואה בין תקופת השואה לתקופה הנוכחית ואלדד האיץ ברה"מ לתקוף

במערכת הפוליטית עקבו בדריכות אחר נאום "הקו האדום" הערב (יום ה') של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם. באופוזיציה היו מי שבירכו על כך שנתניהו "הקטין את הלהבות מול ארה"ב", אך מנגד תקפו אותו בגין "גימיקים שנועדו לצורכי פוליטיקה פנימית". שר הפנים אלי ישי ניצב לימינו של ראש הממשלה ואמר כי הוא מקווה ש"נאום נתניהו יהווה כתקיעת שופר להתעוררות העולם".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עיקר התגובות במערכת הפוליטית עסקו בשרטוט הקו האדום שהציג נתניהו במהלך נאומו, שלשיטתו מסביר את השלבים שעל איראן לעבור בדרך להשגת פצצת אטום. "נתניהו שרטט תרשים יפה, אבל לא שרטט מפת דרכים בינלאומית ואפקטיבית לעצירת תוכנית הגרעין", אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז (קדימה).

 

"שרטט תרשים יפה". מופז מגיב  (צילום: רויטרס, AP, AFP) (צילום: רויטרס, AP, AFP)
"שרטט תרשים יפה". מופז מגיב (צילום: רויטרס, AP, AFP)

 

מופז אמר עוד כי "הבעיה אינה בהמתנה לאביב או לקיץ הבא אלא בהתרחקות המערב מהתמיכה בישראל בהנהגת נתניהו. ההישג המתבקש הוא להגיע להסכמה על קווים אדומים בתיאום דיסקרטי ושקט עם ארצות הברית. הצבת הקו האדום באופן חד-צדדי מסנדלת את מרחב התמרון הישראלי ותורמת לבידוד האיום כבעיה יהודית ולא עולמית".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) האיץ בנתניהו לתקוף אתמתקני הגרעין באיראן. לדבריו, "ייתכן שנתניהו מפייס את אבו מאזן כדי לזכות בתמיכת העולם מול איראן אבל היום כבר ברור כי העולם לא ינקוף אצבע לעצור את איראן ונתניהו מבזבז זמן יקר ורק מדבר במקום לתקוף ובינתיים נצא קירחים גם מול הפלסטינים".

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה על כך שנתניהו שיבח את נשיא ארה"ב ברק אובמה, אולם ציינה כי "קווים אדומים לא מושגים באמצעות ציורים שמוצגים מעל בימות, אלא בחדרים סגורים ובשיתוף פעולה וחידוש יחסי אמון בינינו ובין בעלת בריתנו החשובה ביותר - ארה"ב".

 

יחימוביץ' אף הפצירה בנתניהו "לחדול מלהשתמש בהשוואת מצבנו היום למצבם של היהודים בשואה". אחרי שנתניהו אמר בנאומו בניו יורק בהתייחסו לנאצים כי "לפני 70 שנה העולם ראה אידיאולוגיה קיצונית אחרת שרצתה לכבוש את העולם, והיא עלתה בלהבות", אמרה יחימוביץ' בתגובה כי "כנכדה של מי שנספו בשואה, אין להשוות כלל לחולשתנו הנוראה אז לעומת העוצמה הצבאית, הלאומית והנפשית שיש לנו היום. השוואה זו שגויה ואינה מיטיבה אתנו".

 

נתניהו באו"ם. "קווים אדומים לא מושגים באמצעות ציורים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו באו"ם. "קווים אדומים לא מושגים באמצעות ציורים"(צילום: EPA)

 

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה לשרטוט שהציג ראש הממשלה מעל במת העצרת הכללית של האו"ם. לדבריה, "נתניהו הטיל 'פצצה' באו"ם, שעד הקיץ תהיה לאיראן פצצה. בהינף טוש אדום, נתניהו שרטט דיאגרמה שקדישמן היה מחוויר לידה. אצל נתניהו הכלכלה מתמצה בדיאגרמות, האבטלה קיימת בדיאגרמות, ועכשיו גם ההתגרענות האיראנית. הכול כשר כדי להלך אימים על העולם - גימיקים, דיאגרמות, ולהטוטים של יחסי ציבור לצורכי פוליטיקה פנימית, במקום ניהול דיפלומטיה עם אובמה בחדרי חדרים".

 

ח"כ איתן כבל (העבודה) הגיב אף הוא בציניות לנאומו של נתניהו ואמר כי "ראשית, אזרחי ישראל יכולים לנשום לרווחה משום שקיבלו צפירת הרגעה לשנה. מעבר לכך נתן ראש הממשלה לעולם שיעור בפיזיקה גרעינית למתחילים ונקווה שיש מי שלמד בצד השני". כבל הוסיף כי "מעבר למילים הגדולות, על ראש הממשלה לשמור על שיתוף פעולה מלא עם ארצות הברית בנושא האיום האיראני ולא לצאת להרפתקאות מיותרות כשהיא לא עומדת לצד ישראל".

 

"לתאם עמדות עם ארה"ב"  

מפלגתו של יאיר לפיד "יש עתיד" פרסמה הודעת תמיכה בנאומו של נתניהו, אך יחד עם זאת ציינה כי "'יש עתיד' רואה בדאגה רבה את מצב היחסים בין ארצות הברית וישראל ואת המשך חידוד העימות בין השתיים". לפיד עצמו אמר בתגובה כי "תיאום עמדות עם בת בריתנו הגדולה ארה"ב הוא מרכיב חיוני ביותר בעצירת פרויקט הגרעין האיראני".

 

נתניהו קיבל חיזוקים משרים בכירים שיושבים לצדו בשולחן הממשלה. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר כי "יש לקוות כי נאומו של ראש ממשלת ישראל יעורר את העולם להבנה כי האיום האיראני הוא איום אמיתי. על האומות המאוחדות למלא תפקידם ההיסטורי, ולמצוא את הדרך לעצירת התגרענותה של איראן בטרם אפשרות שכזו לא תהיה יותר בנמצא".

 

"אפשר היה לעצור את הרוע" 

המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון אמר כי "ראש הממשלה הבהיר באופן ברור את הסכנה הטמונה במשטר האיראני בכלל ואת הסכנה הטמונה במשטר האיראני עם יכולת גרעינית-צבאית בפרט. ראש הממשלה הסביר בנאומו את העובדה שלמרות ההסכמות בינינו לבין המערב בהובלת ארה"ב בנוגע למצב הפרויקט הגרעיני-צבאי באיראן וההסכמה לגבי היעד האסטרטגי למנוע מאיראן להיות גרעינית, ישנו ויכוח לגבי הצבת קו אדום ברור, ולכן הבהיר למה הוא מתכוון בקריאתו להצבת קו אדום שכזה".

 

יעלון אמר עוד כי "כל זה על בסיס הניסיון ההיסטורי בנוגע להצבת קווים אדומים למשטרים סוררים: במקומות שבהם הוצבו קווים אדומים אפשר היה לעצור את הרוע, וכשזה לא קרה, הרוע הספיק לקטול לא מעט חיי אדם. ראש הממשלה הבהיר עוד את הדחיפות לפעול מול האיראנים לנוכח התקדמות פרויקט הגרעין הצבאי, ואת חשיבות שילוב הידיים של העולם המערבי בראשות ארצות הברית כדי למנוע מהמשטר הסורר מטהרן ישיג נשק גרעיני-צבאי שיאיים על שלום העולם ויציבותו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הקו האדום של נתניהו בעצרת האו"ם, הערב
צילום: רויטרס
"הבעיה אינה בהמתנה לאביב או לקיץ הבא אלא בהתרחקות המערב מהתמיכה בישראל". ח"כ מופז
צילום: מוטי קמחי
"הכול כשר כדי להלך אימים על העולם". ח"כ גלאון
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
"נתניהו הבהיר למה הוא מתכוון". השר יעלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים