שתף קטע נבחר

דיווח: אסד סייע לצרפת לאתר ולהרוג את קדאפי

ה"דיילי טלגרף" דיווח כי בשאר אסד, שנאבק כעת על הישרדות משטרו, מסר למודיעין הצרפתי את מספר הטלפון הלווייני של רודן לוב לשעבר בתמורה להקלה בלחץ על דמשק. שיחה של קדאפי לאחמד ג'יבריל בדמשק הביאה להתקדמות באיכונו

אסד מכר את קדאפי לצרפתים: משטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, העביר למודיעין הצרפתי את מספר הטלפון הלווייני של מועמר קדאפי וכך סייע לאיתורו בפעולה בסופה נהרג שליט לוב לפני כשנה. מקורות בלוב מסרו לעיתון הבריטי "דיילי טלגרף" כי בתמורה הבטיחו בפריז להקל את הלחץ הפוליטי על המשטר בדמשק.

 

 

לפי הדיווח, הודות למספר הטלפון הלווייני שהגיע מסוריה, הצליחו אנשי הביון הצרפתי לטמון מלכודת לקדאפי בסירט, שבה מצא מקלט שליט לוב לשעבר עד שנתפס ונהרג.

 

בכיר במודיעין הלובי לשעבר אמר לעיתון הבריטי כי אסד בגד בקדאפי ומכר אותו לצרפתים כדי לשמור על עצמו, במה שנחשב לבגידה יוצאת דופן במזרח התיכון. לדברי רמי אל-עוביידי, ראש המודיעין הזר של התנועה שהפילה את קדאפי, בתמורה לכך קיבל אסד הבטחה מפריז כי יוקל הלחץ הפוליטי עליו.

 

אל עוביידי, שכעת מוביל את אחת המפלגות הגדולות בלוב, אישר כי "סוכן" זר היה מעורב בפעולה שבה נהרג קדאפי באוקטובר אשתקד. הוא לא הסגיר מאיזו מדינה הוא, אך העיתון האיטלקי "קוריירה דה לה סרה" ציטט דיפלומטים מערביים בטריפולי שאמרו שאם סוכן זר היה מעורב "קרוב לוודאי שהוא היה צרפתי".

 

הדיווח על המעורבות הסורית עלולה להביך את נאט"ו, שטענה בתחילה שהיא לא עושה סיכול ממוקד. לפי גרסת הברית הצפון אטנלנטית, מטוס איתר ב-20 באוקטובר שיירת מכוניות גדולה שמנסה לברוח מסירט, חודשיים לאחר שקדאפי ברח מטריפולי. מטוסי נאט"ו הפציצו את השיירה, ככל הנראה מבלי לדעת מי נמצא בה, ולאחר מכן חמושים מצאו את קדאפי מתחבא בצינור ביוב. ככל הנראה שוביו רצחו אותו בדרך לעיר מיסרטה, שממערב לסירט.

 

עם זאת, לדברי אל-עוביידי, צרפת תכננה את הפעולה באמצעות הכוונת החמושים הלובים לעשות מארב בנקודה שבה הם פגשו את השיירה של קדאפי. "המודיעין הצרפתי מילא תפקיד ישיר במותו של קדאפי, כולל בהריגתו", הוא טען. לדבריו, הצרפתים החלו לעקוב אחר הטלפון הלווייני מסוג אירידיום של קדאפי והתקדמו מאוד כאשר הוא התקשר לבכיר הנאמן לו, יוסף שקיר, ולאחמד ג'יבריל, ראש החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית. כתוצאה מיירוט השיחות, הם הצליחו לאכן את קדאפי ואת תנועותיו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעיו האחרונים של קדאפי
צילום: רויטרס
העביר את המספר לפריז? בשאר אסד
צילום: AP
מומלצים