שתף קטע נבחר

צילום: AP

אזרבייג'ן: לא נסייע לישראל לתקוף באיראן

גורמים טענו כי באקו ניהלה מגעים עם ישראל בנוגע לשימוש בבסיסיה לתקיפת הגרעין, אבל שגריר אזרבייג'ן בפקיסטן הזכיר כי מדינתו חברה בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, שבו חברה גם איראן. לפיכך, הבהיר כי לא תאפשר שימוש בשטחה לתקיפה

שגריר אזרבייג'ן בפקיסטן הבהיר הבוקר (יום ג') כי אזרבייג'ן לא תאפשר לישראל או לכל מדינה אחרת להיעזר במתקניה כדי לתקוף באיראן. את הדברים אמר השגריר, ד"ר דשגין שיקרוב, לעיתון מקומי באיסלאמבד.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

אזרבייג'ן: מאסר למתכנני פיגוע נגד מורים יהודים

איראן עצרה אזרים: "פעלו בשיטות של ישראל"

 

"אף אחד לא יכול לאפשר זאת", הבהיר השגריר, והסביר כי אוכלוסייה גדולה בקרב האיראנים נמנית עם העם האזרי, ובנוסף, אזרבייג'ן נוקטת מדיניות של אי התערבות בסכסוכים לא לה. 

 

בתחילת השבוע פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס כי יוצאי צבא באזרבייג'ן ושני מקורות מודיעין נוספים מרוסיה אמרו כי באקו ניהלה מגעים עם ישראל בנוגע לשימוש בבסיסי אוויר אזריים ומטוסים ללא טייסים, במקרה של תקיפה ישראלית ארוכת-טווח באיראן. סיוע שכזה יכול לסייע להתגבר על החולשות העיקריות בתוכנית תקיפה ישראלית, בהן תדלוק, סיורים בשטח האויב וחילוץ צוותים. כבת ברית אפשרית בתקיפה, אזרבייג'ן יכולה להטות את הכף לטובת ישראל אם תשקול לעשות כן ללא עזרה אמריקנית. 

 

למרות זאת, שיתוף פעולה מסוג זה עלול להצית אלימות מצד מתנגדיו, ורבים מטילים ספק באפשרות שנשיא אזרבייג'ן יסכן את תעשיות האנרגיה, בהן תלוי ההון האזרבייג'ני.

 

קרבתה של אזרבייג'ן יכולה לסייע לתקיפה ישראלית (צילום: Google) (צילום: Google)
קרבתה של אזרבייג'ן יכולה לסייע לתקיפה ישראלית(צילום: Google)

בעבר פורסם: ישראל נעזרת בבסיסיה של אזרבייג'ן  (צילום: Google Earth, GeoEye) (צילום: Google Earth, GeoEye)
בעבר פורסם: ישראל נעזרת בבסיסיה של אזרבייג'ן (צילום: Google Earth, GeoEye)
 

בעבר דווח כי ישראל נעזרת בבסיסי חיל האוויר האזריים, כדי להתאמן לקראת תקיפה באיראן וכדי לעשות בהם שימוש בזמן אמת. גורמים דיפלומטיים ואנשי מודיעין אמריקנים העריכו בתחילת השנה, כי ישראל קיבלה רשות לעשות שימוש בארבעה בסיסי חיל אוויר נטושים של אזרבייג'ן לצורך תקיפה אפשרית באיראן. שימוש בבסיסים אלו יפחית את התלות של ישראל במטוסי תדלוק.

 

אך ההכחשה מצד האזרים הגיעה כבר קודם לפרסום זה, וכעת מקבלת משנה תוקף עם פרסום דבריו של השגריר. אזרבייג'ן חברה בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, כך מנהיגיה לא יאפשרו להשתמש בשטחה כדי לבצע פעולה תוקפנית כלפי מדינה אחרת החברה באותו ארגון, כך לדברי השגריר.

 

הוא ניצל את ההזדמנות להבהיר כי מדינתו תומכת בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים. "מדינה שיש לה מחויבות כה עזה, לא יכולה להשלים עם פעולה תוקפנית כלפי מי משכנותיה", הסביר.

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרסומים קודמים - ישראל תיעזר באזרים
צילום: Google
מומלצים