שתף קטע נבחר

צילום: AP

"ארה"ב דחתה הצעת איראן לעצור הגרעין"

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס" איראן הגישה לאמריקנים ולאירופה תוכנית להסרת הסנקציות בתמורה לפירוק הדרגתי ו"הקפאה" של חלק ממתקני הגרעין. לפי האמריקנים התוכנית נועדה רק לכותרות, אבל מעידה על הלחץ בטהרן בעקבות הסנקציות

האם הסנקציות הכלכליות הקשות , תרעומת גוברת של האוכלוסיה וההפגנות  במדינה גרמו למשטר האיראני להפגין רצינות בסיבוב השיחות הנוסף עם שש המעצמות? גורמים איראנים רשמיים הגישו לארצות הברית ולמדינות אירופה "תוכנית בת תשעה צעדים" שנועדה לעצור בהדרגה את תוכנית הגרעין האיראנית בתמורה להסרת הסנקציות הכלכליות על טהרן. כך דיווח הלילה (ו') ה"ניו יורק טיימס".

 

לפי הדיווח האמריקנים דחו את התוכנית וטענו שהיא רק נועדה לכותרות בתקשורת, משום שהיא דורשת ויתורים מרחיקי לכת רבים מדי מהמערב כבר בשלבים הראשונים. עם זאת, גורמי מודיעין בארצות הברית העריכו כי ההצעה מעידה על הלחץ בטהרן בעקבות המשבר הכלכלי ההולך ומחריף באיראן.  

 

 

איראן על סף פצצה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

קיסינג'ר: לא להכריז על קו אדום לגרעין האיראני

שקט מתוח בטהרן: "אי אפשר לעשות פה עסקים"

רוברט גייטס: תקיפה באיראן תוביל לקטסטרופה

האיחוד האירופי מגבש סנקציות על הגז האיראני

 

המהומות בטהרן על רקע המשבר הכלכלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המהומות בטהרן על רקע המשבר הכלכלי(צילום: AFP)

הפגנות עובדים באיראן בשל המצוקה הכלכלית (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנות עובדים באיראן בשל המצוקה הכלכלית(צילום: AP)

 

מזכירת המדינה הילרי קלינטון אמרה ביום רביעי שארצות הברית מוכנה לתוכנית הדרגתית, אבל הסרת הסנקציות מופיעה רק בשלב האחרון של התוכנית האמריקנית. לוושינגטון ברור שביטול הסנקציות מבלי שאיראן סיפקה את מלוא הסחורה יהיה ניצחון של האיראנים, וכי ארצות הברית לא תוכל להשיב אותן בקלות בגלל אינטרסים של המדינות השונות שויתרו ויתורים כלכליים קשים כדי לעמוד בתנאי הסנקציות שהכתיבו האמריקנים.

 

לפי הדיווח, בין הדרישות הראשונות שמופיעות במסמך האיראני מבקשת טהרן להסיר את כל הסנקציות הכלכליות עליה המונעות מאיראן לסחור בנפט ומובילות לקריסת המטבע האיראני. ארצות הברית קבעו כי לא ניתן להסכים לתוכנית, שרק בסופה "תושעה" פעילות העשרת האורניום במתקן בפורדו. למרות זאת, לפי הדיווח, האיראנים ניסו להשיג תמיכה בינלאומית לתוכנית בשולי העצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר.

 

"האייתוללה חמינאי בלתי צפוי"

זוהי הצעה שאינה מהווה בסיס ממשי לתחילת השיחות עם האמריקנים, שחושדים באיראנים שיוכלו לחדש מיידית את תוכנית הגרעין בכל רגע. האמריקנים דורשים שמעבר להשעיית העשרת האורניום, איראן תוציא מחוץ לשטחה את הדלק הגרעיני המועשר ותפסיק את הפעלת הכור הגרעיני בפורדו.

 

זוהי האופציה היחידה מבחינת האמריקנים לנטרל את האפשרות האיראנית לפרוץ במהירות לעבר נשק גרעיני, ולהשאיר את טהרן עם אורניום מועשר באיכות נמוכה יותר, המתאימה לכורים לאנרגיה ולמחקר. ארה"ב ובנות בריתה מוכנות להציע לאיראנים שיתוף פעולה בפרוייקטים אזרחיים גרעיניים. האמריקנים לא מוכנים לוותר על הסנקציות עד השלב הסופי, אבל מוכנים לוותר ולא ליישם סנקציות נוספות במהלך הסכם הדרגתי, אם יושג.

 

גורמי מודיעין מערביים העריכו כי למרות שהתוכנית לא נועדה ליישום, היא מעידה כי המנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, מתחיל להרגיש את הלחץ בעקבות הנזק הכלכלי החריף שגרמו הסנקציות לאיראן. "בתוך קהילת המודיעין הדעות חלוקות בעניין. יש הסבורים שהדרגים הגבוהים בטהרן מתחילים לדאוג", אמר גורם מודיעיני בכיר ל"ניו יורק טיימס". לדבריו "חמינאי הוא בלתי צפוי וכבר ראינו אותו מוביל את איראן לקראת הסכמים בעבר בטרם ביטל את ההסכמות".הכור הגרעיני באראק שבאיראן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הכור הגרעיני באראק שבאיראן(צילום: gettyimages)

 

עוד נמסר בדיווח כי התוכנית האיראנית מבוססת על הצעה שהוגשה בחודש יולי

לגורמים רשמיים ממדינות אירופה, שבמהלכה יוסרו הסנקציות בהדרגה בעוד האיראנים יעצרו את הפעילות בשניים מהמתקנים בהם מועשר האורניום לדרגה של 20%. רק בשלב התשיעי של התוכנית, לאחר שכל הסנקציות הוסרו ומגזר הנפט האיראני ישוב לתפקד, האיראנים "יקפיאו" את הפעילות במתקן הגרעין התת קרקעי שבפורדו.

 

"באופן שהם בנו את התוכנית, הם יכולים להעביר את הדלק הגרעיני בתוך איראן", אמר בכיר בממשל האמריקני. "הם יוכלו לחדש את תוכנית הגרעין בתוך שניות, מבלי לענות לאף שאלה של פקחים בינלאומיים", הוסיף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האייתוללה חמינאי. מתחיל להרגיש את הלחץ
צילום: MCT
מומלצים