שתף קטע נבחר

צילום: AP

"בממשל אובמה דנים בתקיפה כירורגית באיראן"

כך טוען דיוויד רותקוף, מומחה ליחסים בינלאומיים שמקורב לממשל אובמה במאמר ב"פוריין פוליסי". לדבריו, האיום בתקיפה ממוקדת קצרה ישמש כ"מכשיר דיפלומטי יעיל, ואולי גם פוליטי. יתכן שזו הדרך הקלה לנטרל הביקורת של רומני בנושא איראן"

האם תקיפה אמריקנית באיראן תהיה הפתעת אוקטובר של הנשיא אובמה ערב הבחירות לנשיאות ? נושא התקיפה המשותפת של ישראל וארצות הברית באיראן עדיין עומד על הפרק, טוען דיוויד רותקוף, מומחה ביחסים בינלאומיים ששירת בממשל קלינטון ובעל קשרים בממשל אובמה.

 

במאמר שכתב הלילה (ג') ב"פוריין פוליסי" טוען רותקוף כי האמריקנים והישראלים קרובים מאוד להסכמה בנושא האיראני, וקובע כי התוכנית לתקיפה קצרה עם תועלת מרובה "הופכת את האיום הצבאי למכשיר דיפלומטי יעיל ואולי גם פוליטי". יתכן שההדלפה לרותקוף היא "בלון ניסוי" ראשון של ממשל אובמה במטרה לבדוק מדיניות אפשרית שכזו. במקביל, טען הלילה אתר חדשות עצמאי כי איראן קרובה להשלים את פיתוחו של ראש נפץ גרעיני. על הדיווח חתום אדם שהציג עצמו בעבר כסוכן כפול במשמרות המהפכה של איראן ואמינותו מוטלת בספק.

 

 

תקיפה אפשרית באיראן - דיווחים אחרונים ב-ynet:

בכיר איראני: 10,000 ישראלים ייהרגו בעימות

רומני לצד נתניהו: איראן קרובה מאי פעם לגרעין

שר החוץ האיראני על הסנקציות: "לא סיפור גדול"

דיווח: "מסע הפחדה" נגד פקחי האו"ם באיראן

 

הכור הגרעיני האיראני באראק (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הכור הגרעיני האיראני באראק(צילום: gettyimages)

 

במאמר שפרסם כותב דיוויד רותקוף כי "לפי מקור המקורב לשיחות בין המדינות, הפעולה שהמשתתפים רואים כאפשרית ביותר היא תקיפה כירורגית משותפת אמריקנית-ישראלית של מתקני האורניום האיראניים. התקיפה עשויה להימשך שעתיים במקרה הטוב, ובסך הכול לא יותר מיום או יומיים. היא תבוצע מהאוויר בעיקר על ידי מפציצים בסיוע של מל"טים".

 

לדבריו, תומכי הגישה הזו גורסים שהיא תהיה לא רק "נעימה" יותר מבחינה פוליטית בארצות הברית, אלא שהיא תהיה גם מוצלחת. היא תוציא מכלל פעולה את מתקני האורניום, תחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית שנים רבות לאחור בלי פגיעה באזרחים, ויהיו לה גם רווחים במזרח התיכון כולו.

 

התומכים בתקיפה כזו בממשל אובמה טוענים שהתוצאה תשנה את המזרח התיכון מעבר לאיראן. לטענתם היא תציל את עיראק, את סוריה ואת לבנון, תחדש את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני, תבטיח את המדינות ספקיות הנפט שבמפרץ ותשגר מסר חד משמעי לרוסיה וסין, כך שתבטיח את ההגמוניה האמריקנית באזור לעשור הבא.

 

רותקוף מוסיף שגישה זו תגביל את ההוצאות הכספיות הכרוכות במעורבות עמוקה יותר של ארצות הברית בלוחמה באיראן, שלא תוכל להתנהל על ידי ישראל בלעדית, משום שהמתקנים האיראניים דוגמת פורדו קבורים במעבה האדמה. בעבר כבר טענו בכירים אמריקנים כי דבר זה מחייב מפציצים אמריקניים מסוג שאין לישראל. לכן המשימה חייבת להיות, לדבריו, משימה אמריקנית, בין שעצמאית ובין שבשיתוף ישראל ומדינות אחרות.

 

לדבריו, הנאום של מיט רומני, שבו טען המועמד הרפובליקני כי "איראן קרובה מתמיד ליכולת של נשק גרעיני", עשוי לשמש זרז לתקיפה כירורגית מוגבלת מאוד. הוא מעריך כי איום של תקיפה כזו הוא אמין הרבה יותר מכיוון שזהו סיכון שהנשיא אובמה מוכן יותר ליטול, כי הוא עשוי להוביל להצלחות דיפלומטיות רבות יותר.

 

"בהתחשב בהתקדמות שהישראלים והממשל עשו בשבועיים האחרונים, ייתכן שזוהי הדרך הקלה ביותר של הצוות של אובמה לנטרל את הביקורת של רומני על איראן, על ידי הצגה פומבית של האופציות שהם שוקלים. זה לא גודל המתקפה שמאיימים להוציאה לפועל, אלא הסיכוי שהיא תבוצע, הוא שהופך את האיום הצבאי למכשיר דיפלומטי יעיל ואולי גם פוליטי", מסכם דיוויד רותקוף.

 

בתוך כך, דיווח הלילה האתר WND, המציג עצמו כ"אתר החדשות העצמאי של ארצות הברית", כי מדענים איראנים הצליחו להעלות את רמת העשרת האורניום שלהם לרמה שמאפשרת פיתוח נשק גרעיני, וכמעט להביא להשלמת פיתוחו של ראש נפץ כזה.

 

על הדיווח חתום ראזה חלילי, המוצג כסוכן CIA ששירת בעבר כמרגל במשמרות המהפכה של איראן. בעבר כתב ה"וושינגטון פוסט" מאמר על חלילי ובו פקפק באמינותו ובדיווחיו. ב"וושינגטון פוסט" הדגישו בעבר כי חלילי טען טענות דומות כבר לפני שנתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחרב במתקפה כירורגית משותפת? המתקן הגרעיני בפרצ'ין
צילום: Google Earth, GeoEye
אובמה מוכן להסתכן באיום של תקיפה מצומצמת
צילום: AP
צילום: AFP
הנאום של רומני עשוי לשמש כזרז לתקיפה
צילום: AFP
מומלצים