שתף קטע נבחר

צעיר מוגבל שתקף מינית חופשי, בלי השגחה

נער שנחשד בתקיפת נשים נמצא לא כשיר לעמוד לדין. גורמים שמעורים בתיק טוענים שהוא עלול לפגוע בזולותו, אבל הוא ממשיך בשגרה ללא מסגרת מתאימה - למרות דרישת השופטת מהמדינה. ברווחה טוענים: הוא יכול להשתלב במסגרת רגילה, המשפחה מסרבת

יצחק (שם בדוי) נער שסובל מפיגור שכלי קל שתקף שתי נשים, אחת מהן באופן מיני, ממשיך בשגרת יומו ללא השגחה, תנאים מגבילים או מסגרת ההולמת את מצבו ומסוכנותו. לטענת גורמי רווחה המעורים במקרה, הסיבה לכך היא שמשפחתו מסרבת לשלוח אותו לטיפול במסגרת רגילה שבה מקפידים על כללי דת מסוימים ומתעקשים על מסגרת דתית. מוסד מסוג זה איננו בנמצא בשלב זה, וגורמים המטפלים בתיק טוענים שהנער מהווה סכנה ועלול לפגוע באנשים אחרים.

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

ועדת אבחון של האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית-התפתחותית מצאה שהנער שאינו כשיר לעמוד לדין ואינו אחראי למעשיו. היא המליצה להעביר אותו למסגרת חוץ ביתית (פנימייה) אשר תיתן מענה למסוכנות הנשקפת ממנו, אולם עד כה לא נמצאה מסגרת שהולמת את אורח חייו הדתי. מאז לומד יצחק במסגרת יומית רגילה, נוסע וחוזר מדי יום בהסעה ובשעות הערב נמצא בביתו ללא תנאים מגבילים.

 

במסגרת ההליך המשפטי כתבה השופטת ד"ר אביטל מולד: "בבואי לקבוע את דרכי הטיפול נחשפתי שוב לבעיה כאובה של היעדר מסגרות טיפול לנערים פוגעים מינית הסובלים מפיגור. אין מדובר במקרה יחיד שבו מבקשים גורמי הטיפול השמה במסגרת שאינה דתית מאחר שאין בנמצא מסגרת דתית".

 

עוד קבעה השופטת מולד שעל משרד הרווחה למצוא עבור יצחק מסגרת דתית שמתאימה לצרכיו. מדבריה עולה כי לא ניתן להשלים עם מצב שבו נערים הסובלים מפיגור מחויבים להשתלב במסגרת שאינה תואמת את אורח חייהם: "על מדינת ישראל לדאוג לפתרון המתאים לצרכיו של הנאשם".

 

עו"ד מוריה ששון, שמייצגת את יצחק מאז הגשת התלונות ופתיחת ההליך נגדו, פנתה למנכ"ל משרד הרווחה והתלוננה על אי מציאת מסגרת מתאימה עבורו: "למרבה הצער, הקטין עד היום לא קיבל חינוך חברתי-מיני כלשהו. בנסיבות אלה הוא עלול לפגוע בזולתו או להיפגע על ידי אחרים כאשר הכתובת רשומה על הקיר זה זמן רב".

 

עו"ד ששון אמרה ל-ynet ש"מדובר במקרה מקומם שבו נער הזקוק לטיפול ולחינוך המתאים לצרכיו המיוחדים לא זוכה לכך במשך זמן רב בשל עיכובים מתמשכים מצד רשויות הרווחה. בסופו של דבר הוא נדרש לוותר על זכותו לשהות במסגרת ההולמת את אורחות חייו ולהתאים עצמו לקריטריונים נוקשים של משרד הרווחה. אנחנו סבורים שיש צורך בהקמת מסגרת מתאימה, או שלכול הפחות, בנסיבות העניין, יש מקום להגמיש את הקריטריונים על מנת למצוא לנער פתרון מיטבי בהקדם".

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "למשרד הרווחה יש מספר מסגרות שמתמחות בטיפול בנערים פוגעים מינית. הנער יכול להשתלב באחת מהן ויקבל את הטיפול הטוב ביותר שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת מולד: "על המדינה למצוא פתרון מתאים"
צילום: index open
עו"ד מוריה ששון
מומלצים