שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התרגיל הגדול: 7,000 הרוגים ברעש, צונאמי בת"א
  החודש יתרגל המשרד להגנת העורף לראשונה רעידת אדמה עזה שתפקוד את ישראל, לצד גלי צונאמי בגובה של עד 6 מטרים בים התיכון. התרחיש שייבחן צפוי להיות קטסטרופלי: 7,000 הרוגים, 70 אלף פצועים ו-170 אלף עקורים מבתיהם

  זה יתחיל עם רעידת אדמה בעוצמה של 5.6 בסולם ריכטר שתורגש באזור קיבוץ אילות שבערבה. חצי שעה לאחר מכן תרגיש ישראל כולה את הרעידה החזקה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר והמוקד יהיה באזור החולה שבצפון. הרעש יגרום ל-7,000 הרוגים, 70 אלף פצועים ו-170 אלף יישארו בלי קורת גג. במקביל, גלי צונאמי בגובה של עד שישה מטרים ישטפו את קו החוף של תל-אביב ולעומק נחל הירקון. אלה חלק מהתרחישים שייבחנו לראשונה במסגרת תרגיל העורף השנתי "נקודת מפנה 6", שיהיה ב-21 באוקטובר.

   

  בחירות בארה"ב 2012 - כל הדיווחים ב-CNN ו-ynet

   

  במסגרת ההיערכות לאסון הטבע הגדול ביותר יתורגל אירוע של דליפה מסוכנת של חומרים מסוכנים בעקבות רעש האדמה. במהלך התרגיל, גופי החירום יבחנו לראשונה בתולדות המדינה רעידת אדמה רבת עוצמה. התלמידים יתרגלו יציאה למרחבים פתוחים והציבור הרחב יקבל בשעות הערב הודעה בכלי התקשורת על "רעידת האדמה" ויתבקש לצאת החוצה מבלי שתישמע אזעקה.

   

  חלק מהתרגיל קוים כבר לפני שבוע בנמל התעופה בן גוריון, שם נערכו לקליטה ולשינוע של סיוע מהעולם. במהלך המשך התרגיל שיהיה כאמור בעוד 11 ימים, יהרוס פיקוד העורף מבנה בחולון כדי לדמות תרחיש של איתור ופינוי לכודים. במקביל, הגדודים הסדירים של פיקוד העורף יוקפצו לזירות השונות כדי להעניק מענה ראשוני, עד שכוחות המילואים של הפיקוד יגויסו בצו חירום.

   

  היומיים הראשונים של התרגיל יעסקו בטיפול הראשוני בהשלכות של הרעידות ורק ביום השמיני תחל המדינה ב"הליך שיקום שיימשך שנים". משטרת ישראל תתרגל באירוע את השליטה והאחריות הראשונית, ובמהלך התרגיל יועבר שרביט האחריות לצה"ל ולמשרד הביטחון.

   

  "זו תהיה רעידה שתגרור אסון קשה". דיכטר, אייזנברג ואופיר, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  "זו תהיה רעידה שתגרור אסון קשה". דיכטר, אייזנברג ואופיר, היום(צילום: מוטי קמחי)

   

  "אנו שומעים על דרגות סולם ריכטר ואנשים לא יודעים שעלייה מרמה 3 ל-4 בסולם ריכטר זו קפיצה של פי 30 בעוצמה", אמר הבוקר (יום ד') השר להגנת העורף, אבי דיכטר, שמשרדו יוביל את שבוע החירום הלאומי. "זו תהיה רעידה שתגרור אסון קשה, ומלבד כל גופי החירום וההצלה והרשויות המקומיות יתורגלו גם נציגויות ישראל בעולם וסוגיית הסיוע הבינלאומי. יש כאן פוטנציאל של שחרור אנרגיות ברמות שירעידו את אמות הספים בישראל".

   

  דיכטר הוסיף כי "לא נדע לקבל התראה, בניגוד לטילים, ואם נפרוס את כל החיישנים ההתראה תהיה מקסימום של עשר שניות. זה די מבהיל אם אתה לא מתכונן וייראה אחרת אם לא נתרגל. אלו מספרים דרמטיים אבל ברעידה אמיתית המספרים יכולים להיות אחרים".

   

  "אם האדמה תרעד אז המדינה לא תרעד" 

  דיכטר המליץ שלא להיתפש לאמירה של רעידה גדולה בישראל פעם במאה שנה. האחרונה הייתה ב-1927 בטבריה ובצפת וגבתה את חייהם של 300 בני אדם. לדבריו, "באלף השנים האחרונות היו פה רעידות אדמה במרווח של 35 שנים אחת מהשנייה שבהן נהרגו 15 אלף אנשים. מטרתנו
  היא שאם האדמה תרעד אז המדינה לא תרעד. יתורגלו 80 רשויות מקומיות. הפעם הציבור יצטרך לתרגל את ההפך ממה שהכיר בחירום - יציאה החוצה ממבנה. אין לנו יכולות להתריע ומה שיתריע זו הרעידה עצמה. אין שום דמיון בין מה שהכרנו בעבר במלחמות או בשריפות לרעידות אדמה".

   

  המנכ"ל החדש של המשרד, אלוף במיל' גבי אופיר ציין כי "צה"ל יפעיל כוחות גם מעבר לפיקוד העורף. לפי התרחיש שלנו יהיו יותר מ-150 אלף מפונים". מפקד פיקוד העורף, אלוף אייל אייזנברג, הדגיש בדבריו כי "אנו באזור מועד לפורענות במפגש בין לוחות טקטוניים. המטרות שלנו יהיו קודם לאתר את מוקדי ההרס במצב שבו תשתיות ורשתות התקשורת יקרסו. נתרגל גם את ההתחלה של השיקום ביום שאחרי. גם צה"ל לא חסין מרעידות אדמה ונפתח את התרגיל עם כשירות חלקית כי גם בסיסים ייפגעו".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לפי התרגיל, 170,000 בני אדם יישארו ללא קורת גג (ארכיון)
  צילום: גיל יוחנן
  "יש כאן פוטנציאל של שחרור אנרגיות ברמות שירעידו את אמות הספים בישראל". דיכטר
  צילום: מוטי קמחי
  "אנו באזור מועד לפורענות". אלוף אייזנברג
  צילום: אליעד לוי
  מומלצים