שתף קטע נבחר

בדרך לקלפי: 5.6 מיליון איש בפנקס הבוחרים

ועדת הבחירות המרכזית פותחת "במבצע שאין שני לו", לקראת בחירות הבזק. חל גידול של לפחות 400 אלף איש בזכאים לבחור ביחס לבחירות הקודמות, 10,200 קלפיות יוצבו ברחבי הארץ. "עובדים כמו אוגדת מילואים שמתגייסת למטרה ביום פקודה"

איך יתנהל המבצע הלוגיסטי שבסופו יוכלו יותר מחמישה מיליון אזרחים ישראלים להצביע בבחירות הקרובות? הבוקר (ד'), יום לאחר הודעתו של ראש הממשלה על הקדמת הבחירות, החלה היערכות כללית בוועדת הבחירות המרכזית שאמורה לאשר כבר תוך שבועיים את תקציבה, ולהקים כ-18 ועדות משנה בכל רחבי הארץ, ולדאוג לתשתיות תקשורת ומחשבים, איתור משרדים, הצבת ציוד וגיוס עובדים.

 

הקדמת הבחירות - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

הקרב על התאריך: נתניהו מעדיף את 15 בינואר

אחרי הקדמת הבחירות: אולמרט שוקל להתמודד

מלחמה בליכוד: 5 ח"כים לפחות ייפרדו מהכיסא

 

כבר היום החלו חברי הוועדה בסידור פנקס הבוחרים ובהיערכות לקראת הקמת תשתיות ליום הבחירות. עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות, סיפרה כי בפנקס הבוחרים נכון להיום רשומים כחמישה מיליון ו-600 אלף בוחרים, אך אין זה המספר הסופי. לדבריה, בפנקס הבוחרים ייכללו כל מי שימלאו לו 18 שנה עד היום הקובע. מדובר בגידול של 400 אלף בוחרים ביחס למערכת הבחירות הקודמת. הגידול במספר הבוחרים יביא להצבת 10,200 קלפיות ברחבי הארץ, כאלף קלפיות יותר ממערכת הבחירות האחרונה.

 

בשבועיים הקרובים תצטרך ועדת הבחירות לקבוע את תקציבה, ולהעבירו לאישור ועדת הכספים של הכנסת. במערכת הבחירות הקודמת עמד התקציב על 207 מיליון שקל. "מדובר בתקציב שאמור לשמש לטובת עבודת מטה, גיוס עובדים והעסקתם בכל רחבי הארץ, תשלום לכוחות משטרה ולצה"ל, אבטחת קלפיות, בחירות הישראלים בחו"ל, פרסומים בתקשורת שקשורים ליום הבחירות, ועוד", כך לדברי עדס.

 

המדור הדיפלומטי במשרד החוץ יעביר ציוד בחירות לנציגויות ישראל בערים הגדולות. הצוותים שם ישמשו כוועדת הקלפי ויקבלו הוראות והנחיות מועדת הבחירות המרכזית. בבחירות הקודמות פוזרו כ-100 קלפיות בערים גדולות בעולם. כיוון שהחוק עדיין לא שונה, ניתן יהיה להצביע רק בקלפיות הקרובות למקום מגורים המעודכן ברישומי משרד הפנים.

 

ועדת הבחירות פועלת ממשרדים הממוקמים במשכן הכנסת. "בימי שגרה אנחנו כוח קטן מאוד", אמרה. "בתקופת הבחירות אנחנו עובדים כמו אוגדת מילואים שמתגייסת למטרה ביום פקודה. אנחנו נערכים לתהליך לוגיסטי עצום בפרק זמן קצר, זה מבצע שאין שני לו".  

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא מעוניין במערכת בחירות קצרה ככל האפשר, אבל מועד מוסכם להליכה לקלפי עדיין אין. המועד המועדף על נתניהו הוא 15 בינואר, אך בקואליציה ישנן אי-הסכמות לגבי המועד, ועדיין לא ברור סופית אם הבחירות אכן יתקיימו בדיוק שלושה חודשים אחרי פיזור הכנסת, ב-15 באוקטובר.

 

נתניהו הבהיר בשיחות שערך כי הוא מוכן לדחות את התאריך גם בשבוע-שבועיים, משמע שהבחירות יתקיימו ב-22 בינואר או ב-29 בינואר. בכל מקרה, הבחירות יתקיימו ביום שלישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפי קלפיות (ארכיון)
צילום: AP
צילום: איי פי
"תהליך לוגיסטי עצום"
צילום: איי פי
מומלצים