שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: חזייה חדשה מאבחנת גידולים סרטניים בשד

  חזייה חדשה, הנראית כחזיית ספורט, מסוגלת לאבחן גידול סרטני שנים לפני שהוא מאותר בממוגרפיה או ב-MRI. מחקרים הראו כי הפיתוח האמריקני מדייק ביותר מ-90% מהמקרים

  אחת מכל שמונה נשים לוקה בסרטן השד , וחלק לא מבוטל מהן מאובחנות מאוחר מדי וזקוקות לטיפול כימותרפי ממושך וקשה או לכריתת שד. כעת, פיתוח אמריקני חדש הנראה כחזיית ספורט עשוי להוות בשורה במניעת המחלה, בזכות יכולתו לאתר גידולים סרטנים שנים לפני שניתן לראותם בממוגרפיה או ב-MRI.

   

  קראו עוד על סרטן השד:

   

  מדי שנה מאובחנות ברחבי העולם מיליון נשים הסובלות מסרטן השד, 400 אלף מהן צפויות למות בשל המחלה.

   

  לכל אישה 12% סיכוי ללקות בסרטן שד בשלב שהוא בחייה, ואבחון מוקדם הוא המפתח להצלת חיים: נשים המאובחנות בשלב מוקדם של המחלה הן בעלות סיכוי של קרוב ל-100% להחלים.

    

   

  הגידול הראשוני מתחיל להתפתח כאמור שנים לפני שניתן לאבחן אותו בממוגרפיה: ממוגרפיה מאתרת גידולים בגודל 20 מ"מ, ולכך הם הגיעו לאחר שהתפתחו בגוף האישה במשך עשר שנים לפחות. בנוסף, קשה יותר לאבחן גידולים אצל נשים בנות פחות מ-40, כיוון שרקמת השד שלהן דחוסה יותר.

   

  כשניתן לאתר את הגידול באמצעות מישוש ידני, גודלו כסנטימטר - ולכך הגיע לאחר שצמח בשד במשך 11 שנה.

   

  סורק תהודה מגנטית, MRI, מסוגל לגלות גידולים מעט קטנים יותר ממוגרפיה, אולם מדובר בבדיקה יקרה מאוד שאינה משמשת ברוב העולם לאבחון סרטן השד באופן שגרתי.

   

  שלוש שנים מתחילת התפתחות הגידול הסרטני, מצויים בגוף מעל עשרה מיליון תאי סרטן. כדי לאפשר את גדילת התאים הסרטניים מצמיח הגוף כלי דם סביבם, שניתן לאתר באמצעות שינויי טמפרטורה בתאים. שינוי זה מעיד על צמיחת כלי דם חדשים.

   

  חזייה חדשה מבטיחה כאמור לאתר את הגידול הסרטני בשלבים הראשונים שלו. היא מכונה "מערכת אזהרה ראשונית", First Warning System, וכוללת חיישנים המאתרים פעילות אנגיוגנית: הם מודדים שינויים בטמפרטורת התאים ברקמת השד, כדי לאתר חשד לגידולים סרטניים.

   

  עד כה ערכו המפתחים שלושה מחקרים קליניים שכללו 650 נשים, ומהם עלה כי דיוק המכשיר מגיע ל-92%. רגישות המכשיר, דהיינו שיעור הנשים שאצלן אבחנה החזייה חשד לגידול שאכן התברר כגידול סרטני, הגיע ל-94%.

   

  סגוליות החזייה, זאת אומרת שיעור המקרים שבהם הראתה החזייה כי אין מדובר בגידול סרטני - ואכן כך היה, הגיע ל-91%. בהשוואה, הרגישות והסגוליות במכשירי הממוגרפיה מגיעים לכ-70% בממוצע.

   

  את החזייה ניתן להשיג בינתיים בארצות הברית בלבד, במחיר 1,000 דולר. היא מתאימה לשימוש פרטי או במרפאות, היא בטוחה לשימוש, חסרת תופעות לוואי ואינה פולטת קרינה. היא נראית ממש כמו חזיית ספורט, בהבדל אחד: היא עשויה להציל חיים.

   

  עם זאת, חשוב לציין כי החזייה משמשת כמובן להתראה ראשונית בלבד, ואינה תחליף לבדיקת שד עצמית או לממוגרפיה, המומלצים על ידי ארגוני הבריאות בעולם.

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מודדת שינויים בטמפרטורה ברקמת השד, כדי לאתר גידול סרטני
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים