שתף קטע נבחר

התייחדות לאסירים הומוסקסואלים? לא בשב"ס

בכל עשרות שנות קיומה של המדינה לא אישר השב"ס אפילו פעם אחת התייחדות לבני זוג מאותו מין. כעת מאיים בן זוגו של אסיר מכלא השרון לפנות לבית המשפט, לאחר שבקשתם נדחתה. פרקליטו: "מדובר באפליה על רקע נטייה מינית". השב"ס: הם לא עומדים בקריטריונים

השב"ס לא מאפשר לאסיר הכלוא בכלא השרון בעוון עבירות אלימות להתייחד עם בן זוגו - והשניים מאיימים לפנות לערכאות משפטיות. כך נודע היום (ה') ל-ynet.

 

האסיר, הומוסקסואל מוצהר, מנודה על ידי בני משפחתו בעקבות נטייתו המינית, והאדם היחיד שעומד עמו בקשר הוא ח', בן זוגו. לפני כשבעה חודשים נשפט האסיר על עבירות אלימות ונגזרה עליו שנת מאסר וחצי. בן זוגו סיפר: "לאחר שהוא נכלא, הערימו עלינו קשיים בזמן הביקורים וכולם היו סגורים". ביקורים סגורים בכלא מתנהלים כשמחיצת זכוכית או רשת מפרידה בין השניים. ביקורים פתוחים הם כאלה שבמהלכם האסיר ומבקריו נפגשים ללא מחיצות.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

למרות הפיקוח: עבריין מין חשוד בתקיפת נערים

קזינו הרשת גלגל מיליארדים: 'פרשה חובקת עולם'

 

ח' סיפר: "הוא לבד, אף אחד לא מבקר אותו חוץ ממני. גם ככה גם קשה לו בכלא עקב נטייתו המינית. לא מאפשרים לנו להיפגש בביקורים פתוחים למרות בקשותינו". פרקליטו של האסיר, עו"ד משה שוחטמן מהאגודה לשמירת זכויות הפרט, אמר כי לאחר שהשב"ס דחה את הבקשות לביקורים פתוחים, החליטו השניים להגיש עתירה: ''ציינו כי מדובר באפליה על רקע נטייתו המינית. אין סיבה שהוא לא יקבל ביקורים פתוחים". התוצאה הייתה מיידית, ולדבריו עוד לפני הדיון בעתירה ביטל השב"ס את התנגדותו והשניים זכו בביקורים פתוחים.

 

לא כך היה בנוגע לבקשתם להתייחד. האסיר פנה להנהלת הכלא וביקש לאפשר לו להתייחד עם בן זוגו, כמו כל אסיר אחר, אך בקשותיו נדחו. ח' אמר: ''אני מגיע לבקר באופן קבוע. אני מוכר כבן זוגו ואני הידוע בציבור שלו. אני והוא מסכימים להתייחדות ומוכנים לעבור את כל הבדיקות הנדרשות".

 

בפקודות השב"ס אין התייחסות לנושא התייחדות של בני אותו מין. הקריטריונים על פי הפקודות לקבלת התייחדות נוגעות לאסירים נשואים שהגישו תצהיר על הידוע בציבור, או כשמדובר בחברה שביקרה את האסיר שנתיים ברציפות. כמו כן לפי הפקודות ניתן לאשר התייחדות אם השלים האסיר לפחות שישה חודשים מתחילת ריצוי מאסרו.  

 

לא כך בעניינם של השניים. "מדובר באסיר חיובי. אין סיבה שלא נקבל התייחדות, והסיבה היחידה שלא מאשרים זאת היא נטייתנו המינית. זו סיבה לא מוצדקת ומדובר באפליה", אמר ח'.  

 

"התייחדות - כדי להביא ילדים לעולם"

הוא הוסיף כי "המטרה שלנו בהתייחדות היא לחזק ולשמור על הקשר הזוגי שלנו כמו כל אסיר. אמרו לו שהתייחדות בין בני זוג נעשית במטרה להביא ילדים לעולם, אבל כשבדקנו זאת הבנו שרק שמונה אחוזים מהאסירים מביאים ילדים. השאר מתייחדים רק למען הקשר הזוגי והבילוי".

 

עוד טען: "גם משה קצב מקבל התייחדות, בגילו הוא רוצה להביא ילדים לעולם?". השניים חושדים כי העובדה שמנהל הכלא הוא דתי, מקשה עליו לקבל את העובדה שגם הומוסקסואלים זקוקים להתייחדות. "בהתחלה היה לו קשה לאשר לנו ביקורים פתוחים'', הסבירו.

 

קצב בכלא. זוכה להתייחד עם זוגתו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קצב בכלא. זוכה להתייחד עם זוגתו(צילום: ירון ברנר)
 

עו''ד שוחטמן אמר כי לאחר בדיקה שערך, ''אסירים באותו כלא שעומדים בפחות קריטריונים קיבלו התייחדות עם בנות זוגם. כך שאם מרשי לא מקבל זאת, ברור שמדובר באפליה על רקע נטייה מינית ופגיעה בכבודו כאסיר וכאדם. אם השב"ס לא יחזור בו נגיש עתירה לבית משפט'', הזהיר.

 

אם הבקשה תתקבל, יהיה זה תקדים בשב"ס. עד כה לא קיבלו בני זוג מאותו מין אישור להתייחדות. בעבר הנושא עלה פעמיים ואף הגיע לבית משפט, אך דיון לא התקיים בנושא כיוון שהאסירים השתחררו עוד לפני כן.

 

גורם בשב"ס אמר: ''צריך לשים סוף לנושא הזה, ולקבל את העובדה שיש זוגות מאותו מין - גם נשים וגם גברים, וגם להם מגיעה התייחדות. החומות בכלא לא צריכות לחסום נטיות מיניות של אסירים ואסירות. אם יש בקשות כאלה, צריך להתייחס אליהן כמו לכל בקשה אחרת ולאשר''.

 

מהשב''ס נמסר בתגובה: ''על פי פקודות השב''ס וללא קשר לזהותם המינית, האסיר ובן זוגו אינם עומדים בקריטריונים להתייחדות. הזכאות לכך מותנית בין היתר באחד משלושה תנאים - נישואי הזוג, הוכחה להיותם ידועים בציבור או קיום ביקורים לתקופה של שנתיים בין כותלי הכלא. לכשתסיים תקופת הזמן להוכחת הקשר בניהם או לחילופין כשיוצגו המסמכים הנדרשים לאישור קשר זה, תיבחן הבקשה בשנית''.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים