שתף קטע נבחר

פגיעה בעצי פלסטינים: "162 חקירות, אישום אחד"

ארגון זכויות האדם "יש דין" עקב בשבע השנים האחרונות אחר תלונות של חקלאים על השחתת עצי זית, שקד, לימון ועוד. 124 מהתיקים נסגרו בעילת "עבריין לא נודע". בארגון טוענים: "המשטרה לא אוכפת את החוק". המשטרה: נבחן את הנתונים

שבע שנים, 162 תלונות על פגיעה בעצמי זית של פלסטינים - אבל רק כתב אישום אחד. על רקע פתיחת עונת מסיק הזיתים ביום שישי שעבר, פרסם אתמול (ה') ארגון זכויות האדם "יש דין" נתונים על פגיעה בעצי זית של חקלאים מהרשות הפלסטינית, ומתח ביקורת קשה על תפקוד משטרת מחוז ש"י בכל הנוגע לאכיפת החוק ותפיסת העבריינים.

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

עצי זית שנכרתו בכפר לובן א-שרקייה (צילום ארכיון: AP) (צילום: AP) (צילום: AP)
עצי זית שנכרתו בכפר לובן א-שרקייה (צילום ארכיון: AP)

 

הארגון עקב אחר חקירת 162 אירועים נפרדים של פגיעה בעצי פרי של פלסטינים בשטחים, ובהם כריתה, עקירה, גניבה או

גרימת נזקים אחרים. ברוב המקרים מדובר על פגיעה בעצי זית, אולם חקירות נפתחו גם בעקבות פגיעה בעצי שקד, לימון ואחרים.

 

תוצאות המעקב מגלות כי מבין האירועים האמורים רק חקירה אחת הניבה כתב אישום. 124 תיקים נסגרו בעילת "עבריין לא נודע", 16 תיקים נסגרו בגין "חוסר ראיות מספיקות", שני תיקים נסגרו בעילת "אין אשמה פלילית" ובחמישה תיקים לא נמסרה לארגון עילת הסגירה. כמו כן, נמסר לארגון מהמשטרה, שני תיקים אבדו ולא נחקרו מעולם.

 

ממשטרת ממחוז ש"י נמסר ש"הדו"ח של 'יש דין' טרם התקבל. כשיגיע, נבחן את הנתונים ונגיב בהתאם".

 

ב"יש דין" טוענים שהמשטרה כשלה לא בחקירת האירועים הנקודתיים, אלא גם בהיעדר אכיפה של החוק ושל מה שהם מגדירים "עבירות אידיאולוגיות של אזרחים ישראלים נגד פלסטינים בשטחים". על פי נתונים שפרסם הארגון בעבר, פחות מ-9 אחוזים מכלל התיקים שבמעקב הסתיימה החקירה בכתב אישום.

 

"תופעת הפגיעה בעצי פלסטינים נמשכת ביתר שאת גם השנה ופוגעת ברכושן ובפרנסתן של משפחות פלסטיניות רבות", אמרה זיו שטהל ממחלקת המחקר של הארגון. "כישלון המשטרה לאכוף את החוק מעודד את התופעה, שכן העבריינים שלא נענשים ולא נרתעים מלחזור על מעשיהם".

 

עימות בין פלסטינים למתנחלים ליד הכפר ביתילו (צילום: "בצלם")

 

אמנם עונת המסיק נפתחה רק לפני שבוע, אולם עד כה כבר דווח כבר על חמישה מקרים של פגיעה במוסקים והשחתת מטעי זיתים. לטענת ארגון "בצלם", באירוע בכפר אל-ג'אניה הושחתו 25 עצי זית עתיקים יממה לאחר עימות בין חקלאים פלסטינים לבין מתנחלים.

במקרה נוסף העלה הארגון לרשת סרטון שצולם ליד הכפר ביתילו, שבו לכאורה הותקפו חקלאים פלסטינים בידי מתנחלים.

 

בכפר פרעתא שליד שכם טענו חקלאים שאלמונים מסקו וגנבו את היבול שלהם. בקריות, דרומית לשכם, גילו חקלאים שלמעלה מ-80 עצי זית הושחתו, ובכפר מוראייר שצפונית לרמאללה הושחתו קשות מעל מאה עצי זית.

 

אחמד ג'אבר, חקלאי מקריות אשר עשרות עצי זית שנמצאים בשדהו הושחתו, הנמיך ציפיות בנוגע לאפשרות שהעבריינים ייתפסו: "אני כבר לא מאמין במשטרה הישראלית ולא מאמין שימצאו את האחראים. לפני שלוש שנים בערך כרתו לי ולאחי מאה עצי זית. המשטרה גבתה עדות אבל כלום לא קרה. אני מגדל את העצים כאילו היו בניי ומטפל בהם. העצים בשבילי הם לא רק פרנסה, הם סמל".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 11/10/2012 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. עימות בין מתנחלים וחקלאים פלסטינים במהלך מסיק זיתים
צילום: ארז קריספין, לוחמים לשלום
מומלצים