שתף קטע נבחר

המחאה חזרה לת"א: "הלחם והדיור מעל הכול"

הבחירות המתקרבות הוציאו לרחוב את דפני ליף ומאות פעילים חברתיים שקראו "ביבי ושטייניץ הביתה". ליף התייחסה לתנועה הא-פוליטית שהקימה: "המחאה יכולה להשפיע"

הבחירות מתקרבות ופעילי המחאה החברתית  מעלים הילוך. כמה מאות בני אדם הגיעו אמש (ה') לפינת הרחובות יצחק שדה והמסגר בתל אביב, בקרבת בניין המוסד לביטוח לאומי, למה שהוגדר על ידם כ"הפגנה על כבוד האזרח". את ההפגנה ארגנו פעילים חברתיים ובהם דפני ליף, והיא החלה בשתי צעדות: האחת מגן התקווה והשנייה מכיכר הבימה.

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

דפני ליף, אמש בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דפני ליף, אמש בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה על כבוד האזרח. "התשובה לגזלנות - מהפכה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה על כבוד האזרח. "התשובה לגזלנות - מהפכה"(צילום: מוטי קמחי)

 

המפגינים נשאו קרטונים ועליהם דמויותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ומספר בעלי הון. דמויות הקרטון "נטפו" מים, והמפגינים קראו קריאות כגון "הם משתינים עלינו", "ביבי ושטייניץ הביתה", "העם דורש צדק חברתי" ו"התשובה לגזלנות - מהפכה".

 

ליף אמרה ל-ynet שהיא מקימה תנועה חברתית א-פוליטית. היא הדגישה את חשיבות ההצבעה בבחירות הקרובות אבל לא קראה לתמוך במפלגה כלשהי. "ההפגנה הזאת היא השקה של קמפיין הבחירות של הציבור", אמרה. "כלומר, קו חברתי-כלכלי שבו הלחם, המים, הדיור ושכר המינימום הם מעל הכול. כל המועמדים מריצים קמפיינים של 'תצביעו לי כי אני הכי מתאים לתפקיד', אבל זה פופוליסטי. המטרה שלנו היא לאתגר את השיח ולהציג כיצד תפקד כל חבר כנסת במליאה הקודמת ביחס לנושאים החברתיים".

 

היא הוסיפה שאחת המטרות העיקריות של הפעילות היא לעודד הצבעה: "פעילות כמו זאת שאני עושה יש בכל העולם. המסר שלנו הוא שגם אם אתה לא חלק מהמערכת, אתה יכול להשפיע בעזרת הכוח של המחאה החברתית".

 

לא כל המפגינים הביעו הזדהות מלאה עם השלטים, הסיסמאות והמסר של המארגנים. "אני חושב שהבעיה היא לא הפוליטיקאים אלא השיטה", אמר אמיר, תושב תל אביב שלקח חלק בהפגנה. "החלפת האישים לא עוזרת לאזרח הקטן. אני רוצה שהכוח יחזור לאזרח, ולכן לא אצביע בבחירות הקרובות. זה יכריח את השיטה להשתנות".

 

מפגינה אחרת, שוש, אמרה מנגד: "אנשים פה מפגינים לא במטרה להיבחר אלא כי באמת אכפת להם. לפני שאתם הולכים להצביע, תעשו חשבון נפש: האם לעם הזה מגיע להיות רמוס תחת נתניהו? אני שואלת מה השתנה? שנה ישבנו ברוטשילד, אדם הצית את עצמו למוות והעם לא מעניין את הנבחרים".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 11/10/2012 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דפני ליף, אמש בתל אביב. "הקמפיינים של המועמדים - פופוליסטים"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים