שתף קטע נבחר

הילדים שלא מכירים את הים

יש ילדים בישראל שעבורם הים הוא חוויה נדירה, כמעט בלתי אפשרית, מבצע לוגיסטי מורכב. סיפור על ילדים נכים וחופי ים לא נגישים, ועל איש עסקים ישראלי שיזם מסיבת אוזניות לילדים על כיסאות גלגלים בחוף כדי לעורר את המדינה והרשויות לנושא

יש ילדים בישראל שלא טבלו בים מעולם. מדובר בילדים נכים, המתניידים על כיסאות גלגלים, שהים, כמו גם אתרי טבע מרכזיים ציבוריים נוספים, פשוט אינם נגישים להם. מספר החופים הנגישים לנכים בישראל הוא זעום, וגם אלו שמוגדרים נגישים, ברובם אינם מאפשרים באמת גישה לנכים, ובעיקר לילדים, עד קו המים. טבילה פשוטה בים היא עבור ההורים מבצע לוגיסטי מסובך, כולל נשיאה של הילדים המובכים על הידיים.

 

איש עסקים ישראלי, שאינו מעוניין להיחשף, החליט להעלות את הנושא לסדר היום בדרך מקורית במיוחד. בשיתוף עם מרכז הספורט לנכים "אילן" ברמת גן, מרכז הספורט לנכים בישראל, חברת ההפקות WI PARTY ועיריית הרצליה, הוא ערך מסיבת חוף לילדים נכים, בהשתתפות עשרות סלבריטאים וספורטאים מוכרים, שכללה גם את מסיבת האוזניות על כיסאות גלגלים הראשונה שנערכה אי פעם.

 

אין נגישות של ממש עד קו המים

במהלך האירוע דיברו הילדים והוריהם על בעיית הנגישות לחופים, והעובדה שחלקם נמנעים בשל כך ללכת לים. "לא היינו בים מאז ששירה הייתה קטנה ויכולנו לסחוב אותה על הידיים", אומר בנימין אלישיב אבא של שירה (11) ילדה הנכה בגפייה מתל אביב.

 

"גם אז היינו פעמים ספורות, מעט מאוד. אין חוף נגיש בארץ, גם לא אלו שמוגדרים כאלה. בשום חוף אין נגישות של ממש עד קו המים ובדיוק כמו שאני סוחב את שירה על הגב בטיולי בית ספר, שאני משתדל לא למנוע ממנה, כך עשינו גם בפעמים הספורות שביקרנו בים בעבר".

 


"אני שחיינית, אבל שוחה רק בבריכה". עם סאבלימינל

 

שירה עצמה אומרת: "אנחנו לא הולכים למקומות שאינם נגישים. אני שחיינית, אבל שוחה רק בבריכה. גם כשאנחנו הולכים לים, בתל אביב, אנחנו יורדים עד קרוב לחוף ופשוט יושבים ומסתכלים על הים, אך לא נכנסים. קשה להגיע אל המים ולכן אני מעדיפה את הבריכה. דווקא החוף הזה שהתקיימה בו המסיבה הוא נגיש ונראה גם כיף".

 

מיכאל מארש אבא של עידן  בן ה-10, חולה C.P מוסיף "גם בחוף נגיש אפשר להגיע למרחק של 30 מטר מהים, אבל מה אז? אני נאלץ לסחוב אותו. הפסקנו ללכת לים בגלל זה. זה מבצע לוגיסטי מורכב מדי. עידן הוא שחיין, אבל לא יכול ליהנות מהים. כיסא גלגלים לא נוסע על החול".

 

עידן: "השנה לא הייתי בים, והיום במסיבה זו בעצם הפעם הראשונה. המון חופים שניסינו להגיע אליהם אינם נגישים לנכים, בעיקר בתל אביב. לחוף פלמחים מאוד הייתי רוצה ללכת, אבל אי אפשר. זה מתסכל, כי יש חופים ובכלל מקומות שהייתי רוצה לבקר בהם ופתאום גיליתי שזה פשוט לא אפשרי. גם בחוף נגיש אבא שלי מרים אותי בידיים וזה מביך ומתסכל".

 

אפילו מדרגה קטנה אינה מאפשרת גישה

באירוע בחוף הרצליה השתתפו בין השאר המדליסטים הפראלימפיים נועם גרשוני,

ענבל פיזארו, שרגא ויינברג, דורון שזירי, קובי ליאון ואיציק ממיסטלוב, שחקני הפועל תל אביב בכדורגל סלים טועמה, שי אבוטבול, יגאל אנטבי ועומר דמארי, ושחקני העבר בכדורסל טל בורשטיין, אולסי פרי וטל ברודי.

 

השחקנים רקדו עם הילדים  במסיבת לצד אפרת גוש, הראל מויאל, פבלו רוזנברג, סבלימינל, אביבית מהאח הגדול, אלון דה לוקו, אלון סנדל, אסף הרץ ואחרים. עוד השתתפו באירוע יו"ר ארגון נכי צה"ל לשעבר, ח"כ מוץ מטלון וראש עיריית הרצליה, יעל גרמן.

 

מאיר, אביהן של גילי וליאור, תאומות חולות C.P. בנות 10 ממושב ניר צבי מסכם: "אפילו מדרגה קטנה אינה מאפשרת גישה. בחוף הנכים בראשון לציון אפשר להגיע לסככה, אבל לא למים. ניסינו חוף בתל אביב וזה היה אפילו פחות טוב. יש בשנים האחרונות יותר מודעות, אך עדיין נתקלים בלא מעט מקומות שאינם נגישים, בעיקר לילדים שלא יכולים לגרור את עצמם. יש קצת בורות בארץ בנושא הזה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי חכם
עם ענת הראל
צילום: רמי חכם
צילום: רמי חכם
עם אביבית בר זוהר
צילום: רמי חכם
צילום: רמי חכם
עם הראל סקעת
צילום: רמי חכם
צילום: רמי חכם
עם פאבלו רוזנברג
צילום: רמי חכם
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים