שתף קטע נבחר

כבר לא אחת מ-8: אחת מ-7.5 תחלה בסרטן שד

לרגל חודש המודעות לסרטן השד מציגה האגודה למלחמה בסרטן נתונים מדאיגים: אחת מכל 7.5 נשי תחלה בסרטן השד. כרבע מהנשים שהבריאו מהמחלה נמצאות בסיכון לחלות שוב בסרטן מסוג כלשהו. מרבית החולות: מעל גיל 50

ממשיכה מגמת העלייה במספר החולות בסרטן השד בישראל: האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת היום (א') נתונים לקראת מבצע "הקש בדלת" שיחול בשבוע הבא. על פי הנתונים חלה עלייה במספר מקרי סרטן השד בישראל וכעת כבר מדבר באחת מ-7.5 נשים, לעומת אחת משמונה בשנה שעברה. בנוסף עולה מהנתונים כי נשים שחלו בסרטן השד הן בעלות סיכון מוגבר בשיעור של 24% לחלות שוב.

 

עוד על סרטן השד:

חלית בסרטן השד? 11 החלטות קשות שצריך לקבל

כל חולה חייבת כימו? מיתוסים על סרטן השד

מחקר ענק: חזה גדול מעלה הסיכון לסרטן השד

 

יותר נשים חולות - פחות מתות מהמחלה

מבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן יפתח השנה ב-22 באוקטובר, שהוא גם חודש המודעות לסרטן השד. על פי הנתונים של האגודה למלחמה בסרטן שיעורי ההיארעות של המחלה בישראל גבוהים ביחס לעולם (מקום חמישי בדירוג העולמי), אך עם זאת שיעורי התמותה מהמחלה נמוכים יותר (מקום תשיעי) ונמצאים במגמת ירידה בהשוואה לעולם.

 

על פי הנתונים, המעודכנים לשנת 2009, אחת מכל 7.5 נשים יהודיות תחלה בסרטן חודרני של השד במהלך חייה, לעומת אחת משמונה נשים בשנה הקודמת. 

 

"העלייה במספר החולות נובעת בין היתר מעלייה בתוחלת החיים בישראל", אמרה ד"ר ליטל קינן-בוקר סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות של משרד הבריאות. "מדובר במחלה שתוקפת בעיקר נשים מבוגרות וככל שהגיל הממוצע עולה ויותר נשים מגיעות לגילאים מבוגרים, גם שיעורי התחלואה בסרטן השד עולים".

 

על פי הנתונים בישראל ישנן כ-19 אלף נשים שאובחנו כחולות בסרטן השד בין השנים 2005-2009. בשנת 2009 אובחנו 4,005 חולות חדשות. עיקר התחלואה בסרטן חודרני של השד נצפתה בנשים מעל גיל 50, והן 80% מכלל החולות היהודיות.

 

במגזר הערבי הנתונים קשים פחות: אחת מכל 14 נשים תחלה בסרטן השד. אך בשנים האחרונות חלה מגמת עלייה במספר החולות גם בגזר זה. אחת הסיבות המשוערות לעלייה זו היא שינוי באורח החיים של אותן נשים, שהופך להיות מערבי יותר, מה שמעלה א גורמי הסיכון, ביניהם אוכל תעשייתי, גיל לידה מאוחר יותר, מספר ילדים קטן יותר, פחות נשים שמניקות ועוד. החדשות הטובות: ישנה גם עלייה בהיענות של נשים ערביות לבדיקות ממוגרפיה, והן מבצעות אותה באחוזים זהים למגזר היהודי.

 

"אין מענה לגילוי מוקדם בנשים צעירות"

באגודה למלחמה בסרטן מציינים כי ניתן למנוע יותר מ-5,000 מקרי מוות בישראל מכלל מחלות הסרטן פשוט על ידי אימוץ אורח חיים בריא וגילוי מוקדם של המחלות השכיחות. למרות זאת, הם מדגישים,

כשמדובר בגילוי מוקדם של סרטן השד בקרב נשים צעירות, בנות פחות מ-50, אין להן מענה מוכח.

 

"אין ספק שזה מציק לנו, כי אין כיום בשום מקום בעולם אף לא בדיקה אחת שהוכחה כיעילה לאבחון מוקדם של סרטן השד בקרב נשים צעירות", אומרת פרופ' אפרת להד, מנהלת המכון לגנטיקה בבית החולים שערי צדק בירושלים. "אבל העובדה שזה מציק לנו לא אומרת שצריך להפנות נשים לבדיקות מיותרות. זה גורם לביופסיות מיותרות וגם לאבחונים שגויים, שבסופו של דבר מזיקים. הנזק במקרה הזה עולה על התועלת ולכן בכל העולם המערבי ממשיכים לחפש טכנולוגיה אמינה, אבל במקביל ממשיכים להמליץ רק לנשים מעל גיל 50 להיבדק".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרטן השד. עליה גם במגזר הערבי
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים