שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

פרס: שהבחירות יהיו סיעור מוחות, לא התנצחות

מושב החורף של הכנסת נפתח, ובהמשך יצביעו הח"כים על פיזורה. היו"ר ריבלין: "בניגוד לעבר, בחירות 2013 אינן מיותרות". פרס: "לנהל הבחירות בכובד ראש, איראן מסוכנת". נתניהו: "מולנו האתגרים הביטחוניים הכי גדולים מקום המדינה". מופז: "אין ספין שיכסה על המחדלים"

מושב החורף של הכנסת ה-18 נפתח אחר הצהריים (יום ב'), ולמעשה מציין את אקורד הסיום שלה. זאת לאחר שראש הממשלה הכריז על הקדמת הבחירות. נאומו של יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין פתח את המושב, ואחריו נשאו דברים נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה שאול מופז. מאוחר יותר יצביעו הח"כים על החוק לפיזור הכנסת, שייתן את האות לפתיחת מערכת הבחירות.הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, פתח את המושב וציין כי הוא יו"ר הכנסת הרביעי בלבד הזוכה לפתוח מושב חמישי של הכנסת.

"נדיר עוד יותר כאשר זה קורה תחת אותה הממשלה. עד כה בהיסטוריה הפרלמנטרית שלנו רק שלוש כנסות פתחו את המושב החמישי שלהן, ורק אחת מהן, הכנסת התשיעית, כנסת המהפך - תחת אותה ממשלה". 

 

"אבל האמת היא", אמר ריבלין, "שהתכנסנו כאן כדי להתפזר. בשעות הקרובות יינעל המושב שזה עתה נפתח. אזרחים רבים במדינת ישראל שואלים עצמם היום מדוע? מהי ההצדקה לפיזורה של הכנסת כעת? מהו הצורך ביציאה מוקדמת לבחירות? חלקם אף טוענים שהבחירות הללו מיותרות. במעמד הזה ראוי לשאול, מדוע רבים מאזרחי ישראל מרגישים כך היום? למה ישנה תחושה בצבור הישראלי שכל יציאה לבחירות היא בזבוז של כספי צבור, היא נשף מסכות פוליטי?

 

 

ריבלין, פרס ונתניהו, בפתיחת מושב החורף בכנסת, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ריבלין, פרס ונתניהו, בפתיחת מושב החורף בכנסת, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ברק מסתמס על נאום נתניהו במליאה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ברק מסתמס על נאום נתניהו במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"אני סבור שהתשובה לכך נעוצה בסיבות שבגינן יצאנו לבחירות בעשור וחצי האחרונים. צריך להודות על האמת: הציבור הישראלי כבר התרגל להגיע לקלפי מכורח נסיבות פוליטיות; מכורח תעלולים פוליטיים; יותר מדי פעמים הגענו לקלפי, מהסיבות הלא נכונות".

 

פרס: לנהל את הבחירות בכובד ראש

אבל ריבלין אמר כי בניגוד למערכות הבחירות האחרונות, בחירות 2013 אינן מיותרות: "הבחירות האלה, המתקיימות לאחר שכנסת זו השלימה ארבעה מושבים, הן תוצאה בלתי נמנעת של ויכוח דמוקרטי בריא וחיוני. הכנסת הזאת יוצאת לבחירות משום שלא הצליחה להכריע בשאלות קרדינליות, הנוגעות בראש ובראשונה לוויכוח על סדר היום החברתי כלכלי במדינת ישראל. בסיטואציה כזאת, שבה לממשלה אין שותפים לדרך להעברת תקציב, מי שנדרש להכריע בשאלות העקרוניות האלה הוא הציבור בישראל, ובאמצעות ההצבעה בקלפי".

 

פרס: "בעיני ישראל, האופציה הצבאית רצינית". הכנסת, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
פרס: "בעיני ישראל, האופציה הצבאית רצינית". הכנסת, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, הדגיש בנאומו את הנושא הביטחוני העיקרי במערכת הבחירות הקרובה - האיום האיראני. "מדיניות השלטון האיראני הנוכחי אינה רק הצגה. יש להתייחס אליה כאיום ממשי במובן המכוער והמסוכן ביותר של

המילה", אמר פרס. נשיא המדינה אמר כי הקואליציה שקמה כדי למנוע את הגרעין האיראני אינה בהכרח קואליציה שכולה פרו-ישראלית: "אם היא תיכנע, היא לא תדע ניצחון. וכל האופציות, כולל האופציה הצבאית, חייבות להיות על השולחן כדי שאיראן תבין רצינותן. האופציה הצבאית איננה האופציה המועדפת. אבל בעיני העולם ובעיני ישראל היא רצינית".

 

על הבחירות הקרבות אמר פרס: "מערכת הבחירות נועדה לסמן יעדים לעתיד. מן הדין שזה יתנהל בכובד ראש. באוזן כרויה. בלשון מאופקת. כשהעיניים נטויות לקרוב ולרחוק כאחת. מערכת בחירות צריכה להיות בגדר סיעור מוחות ולא התנצחות לשמה. אתם מסיימים ארבע שנות כהונה. ידעתם סערות והבאתם גם הישגים חשובים. ידעתם בשעות קשות להתעלות מעל שיקולים מפלגתיים. ועל כך מגיעה לכם תודת האומה".

 

נתניהו: מולנו האתגרים הכי גדולים מקום המדינה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאומו בכנסת כי בעוד פחות מ-100 ימים יכריע עם ישראל מי ינהיג אותו אל מול "האתגרים הביטחוניים הגדולים ביותר שידענו מאז קום המדינה, מול המשבר הכלכלי הקשה ביותר שידע העולם ב-80 השנים האחרונות". לאחר מכן סקר את פעולות ממשלתו במהלך שנות כהונתה. נתניהו אמר כי כשהממשלה נכנסה לתפקידה הצמיחה הייתה שלילית והאבטלה בעלייה, איום הטילים בצפון היה גדול יותר, ההסתננות מגבול מצרים גברה והגרעין האיראני כמעט לא היה על סקר היום הבינלאומי. לדבריו, ממשלתו הביאה לשינויים בכל התחומים האלה.

 

נתניהו אמר כי במשך שבע שנות כהונותיו המצטברות כראש הממשלה, לא יצאה ישראל למלחמות מיותרות, ולמעשה לא ידעה מלחמה כלל. לדבריו גם היקף הטרור ירד. הוא הזכיר את השבתו הביתה של גלעד שליט לפני שנה בדיוק.

 

יושב ראש האופוזיציה, שאול מופז, אמר בנאומו כי "אין ספין תקשורתי שיכסה על המחדלים והניהול הכושל שהממשלה הזו הובילה בהנהגתו של נתניהו".

בתום ארבע שנות שלטון נתניהו, טען, "ישראל שהולכת לקלפי היא ישראל חלשה יותר, בודדה יותר, מפולגת יותר, מסוגרת יותר, רעבה יותר ומפוחדת יותר. זו לא ישראל שאני מכיר. זו לא דמותה ואסור שאלו יהיו פניה".

 

נתניהו בכנסת, הערב. "תחת כהונתי, לא יצאנו למלחמות" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו בכנסת, הערב. "תחת כהונתי, לא יצאנו למלחמות"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מופז אמר כי בשנות ממשלתו דחק נתניהו לקרן פינה את הנושא הפלסטיני, "וקירב אותנו קירבה מאיימת למציאות של מדינה דו-לאומית". לדבריו, "נתניהו אינו חלק מהמנהיגות הציונית הנועזת. ימי שלטונו, על אף שמספרם רב, הם ימים של אובדן הביטחון ואובדן התקווה. מעשיו ומשקלו הסגולי בדברי הימים חסרי משמעות".

  

ח"כ לכמה שעות: אללי אדמסו הושבע

אחרי נאומו של מופז הושבע לח"כ אללי אדמסו מהליכוד, המחליף את יוסי פלד. אדמסו יכהן בתפקיד שעות בודדות בלבד - עד שהכנסת תפוזר.

 

הכנסת הייתה אמורה להתפזר רק במחצית השנייה של השנה הבאה, אולם בשבוע שעבר הודיע נתניהו על הקדמת הבחירות. בשל הקדמת הבחירות, סיום פגרת הקיץ היום הוא גם תחילת פגרת הבחירות. הכנסת מתכנסת היום כיוון שלפי התקנון, הודעתו של ראש הממשלה על הקדמת הבחירות אינה מבטלת כשלעצמה את פתיחת מושב החורף של הכנסת.

 

הקדמת הבחירות מחייבת אישור של הצעת חוק ממשלתית חדשה, שתעבור בוועדת הכנסת ובמליאה, ובה יצוין תאריך הבחירות העדכני: 22 בינואר 2013. חברי הכנסת צפויים להצביע ולאשר בקריאה שנייה ושלישית את פיזור הכנסת ה-18 עוד הלילה.

 

יו"ר ועדת הכנסת, יריב לוין מהליכוד, אמר בשידור החי של ynet כי הוא בטוח שגם בכנסת הבאה התנועה שלו תעמיד

סיעה חזקה. "הליכוד הוכיח מהי אחריות והובלה של האינטרס הלאומי", אמר לסיכום כהונתה של הכנסת הנוכחית, "לממשלה הזו יש הישגים אדירים. מה שחשוב הוא שהציבור יצביע למפלגות גדולות ולא רק לרסיסי מפלגות".

 

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה בשידור החי: "כרגע אנחנו המפלגה השנייה בגודלה והמובילה בגוש, והכוונה שלנו היא לנצח את נתניהו. מי שיקבע אם אני ראויה לרמה הזו הוא הציבור ולא אף אחד אחר. הבחירה שלי בכלכלה וחברה היא החלטה מודעת, ובגללה נכנסתי לפוליטיקה. סדר יום חברתי וכלכלי תחילה. אנחנו נעשה ככל יכולתנו כדי שהסדר היום החברתי והכלכלי יהיה בראש סדר היום אבל אני מבטיחה שיהיו גם אנשי ביטחון ברשימת העבודה לכנסת".

 

את השידור החי צילמו אבי פרץ וערוץ הכנסת, הפקה: מגלי סקידלסקי וגליה שיזף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, הערב בכנסת. "בימי כהונתי לא היו מלחמות"
צילום: אוהד צויגנברג
הנשיא פרס. "הבחירות נועדו לסמן יעדים לעתיד"
צילום: אבי פרץ, ערוץ הכנסת
שר הביטחון ברק, הערב בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
מופז. "ישראל חלשה יותר"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים