שתף קטע נבחר

בבחינה: החשמל שתייצרו לבד יתקזז עם החשבון

רשות החשמל בוחנת את אפשרות ביטול מכסות הייצור למתקנים סולאריים קטנים שמוצבים על גגות פרטיים ומעבר לשיטה חדשה שתאפשר הקמת מערכות ייצור ללא הגבלה. מכסה זו תקוזז מחשבון החשמל התקופתי ובמידה ותהיה גדולה מהצריכה יזוכה בעל המערכת בחשבון הבא

רשות החשמל עשויה להחליט הערב (ב') על שיטה חדשה לפיתוח משק החשמל "הירוק" בישראל. עיקרה של השיטה היא ביטול מכסות הייצור שהוקצבו למתקנים קטנים (עד 50 קילוואט שעה) שמוצבים בדרך כלל על גגות בתים פרטיים או מיועדים לשימוש מסחרי, תוך מתן תעריף ייצור מועדף ליזם שמתקין את המערכת.

 

השיטה החדשה, שמכונה נט-מיטרינג (NET-METERING) תאפשר הקמת מערכות ייצור ללא הגבלה כך שמכסת ייצור החשמל תקוזז מחשבון החשמל התקופתי של בעל המערכת. במידה ומכסת ייצור תהיה גדולה מחשבון החשמל התקופתי יוכל בעל המערכת לקבל "קרדיט ייצור" מול חברת החשמל, ולהתקזז מולה בחשבונות תקופתיים עתידיים, כאשר בסיס התעריף הוא זה שמשולם לידי חברת החשמל ועומד כיום על כ-55 אגורות לקוט"ש.

 

ברשות החשמל מאמינים ששיטה זו תאפשר הקמת מערכות רבות ברחבי הארץ כך שלא תירשם תחרות על מכסות ייצור בין החברות השונות.

 

בנוסף, רשות החשמל אמורה לאשר את תעריף הייצור החדש למתקנים קרקעיים גדולים (מעל 12 מגה וואט) ולהציבו על 66 אגורות לקילוואט שעה, זאת במקום 98 אגורות עד היום. יצוין שאין בישראל אף מתקן קרקעי גדול פעיל.

  

מניעת בעלות צולבת במשק החשמל

החלטה נוספת שעשויה להתקבל הערב היא מניעה מחברת הפניקס להשתתף בגיוס ההון של דליה אנרגיות. דליה אנרגיות מקימה תחנת כוח פרטית באזור קריית מלאכי בהספק של כ-870 מגה וואט, והיא עתידה לפעול במחצית השנייה של 2015. כחלק משלבי הקמת התחנה מתכננת החברה גיוס הון של כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות בכורה מגופים מוסדיים, כך שהכסף שיכנס לקופתה אמור לשמש למימון חלק מעלויות הקמת התחנה.

 

רשות החשמל חוששת לבעלות צולבת במשק החשמל ולכן עשויה לדרוש שחברת הפניקס, שנמצאת בשליטת קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, לא תשתתף בגיוס. הסיבה: זרוע אחרת של קבוצת דלק, היא דלק אנרגיה, מחזיקה ב-31.25% בשותפות "תמר", היא ספקית הגז של דליה אנרגיות. רשות החשמל חוששת שהשתתפות של הפניקס בגיוס ההון תיצור מצב שבו קבוצת דלק וזרועותיה תמכור גז לתחנת הכוח ותחזיק במקביל בחלקים ממנה באמצעות החוב שיגויס.

 

לגבי הדרישה ממשפחת לנדאו לדלל את אחזקותיה בתחנת הכוח, טרם התקבלה החלטה רשמית ולא ברור אם תתקבל עוד הערב. משפחת לנדאו מחזיקה ברציו, ולה 15% במאגר הגז לווייתן. במקביל, משפחת לנדאו מחזיקה ב-43% בתחנת הכוח דליה אנרגיות באמצעות חברת חירם-אפסילון שבשליטתה. רשות החשמל חוששת שבתרחיש עתידי עלולה דליה אנרגיות לקנות גז להפעלת תחנת הכוח גם ממאגר "לווייתן", מה שיצור מציאות לפיה ספק הגז גם מחזיק בתחנת הכוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור לפיד
פאנלים סולרים על גג בית
צילום: ליאור לפיד
מומלצים