שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו, יחימוביץ': מה תעשו בכסף שלנו?
  הבחירות שהוקדמו בגלל התקציב מחייבות מכולנו לדרוש מנתניהו וגם משאר המועמדים: הציגו את מתווה התקציב שלכם. כיצד תתגברו על הגירעון? היכן תשקיעו את הכסף שלנו?

  ההכרזה על הקדמת הבחירות, שיצרה באחת שטף של סיקור וחשיפה לאינספור מסרים פוליטיים, הזכירה לי את סיפורו של הרבי נחמן מברסלב על היועץ והמלך שסימנו אות על מצחם, כי ידעו שהם עומדים להשתגע עם כולם, אבל רצו לזכור שהם משוגעים.

   

  מוטב שנתחיל לשנן לעצמנו במאה הימים הקרובים: הבחירות לכנסת ה-19 הוקדמו בשל חוסר יכולתה של קואליציית נתניהו לגבש את תקציב המדינה ולקדמו. מדוע לשנן? כיוון שים של אינטרסים והטיות בסיקור הבחירות מאיימים להטביע את האמת הפשוטה הזו. נתניהו-שטייניץ שהחדירו לראשינו בכישרון לא מבוטל הצהרות לרוב על הצלחתם הכלכלית המרהיבה (יוון וספרד כבר אמרנו?), יעשו הרבה כדי שנשכח שהבחירות הן תוצר של המערכה על תקציב המדינה.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  המומים מכחלון? זו הבעיה שלכם

  הערבי שתמיד מפחיד אתכם

  אינתיפאדה שלישית? לא בקרוב

   

  קואליציית נתניהו, שגאוותה על יציבות כלכלית ואחריות, יצרה גירעון ממשלתי של כ-20 מיליארד שקלים. חלקו אמור להיסגר עם ההחלטה על הגדלת הגירעון, החלטה חסרת אחריות בפני עצמה. בכסף הזה ניתן לבנות אלפי כיתות חדשות, להוסיף אלפי מיטות אשפוז, לחולל מהפכה בתחבורה הציבורית, להשלים את פערי הביקושים לדיור ציבורי ועוד יישאר עודף. מדוע נוצר הגירעון? בגלל חוסר אחריות, בגלל הפטנט ה"מרהיב" של תקציב דו שנתי, בשל ניפוח תקציב הביטחון (שמגלם בתוכו תשלום פנסיות מוקדמות לאנשי קבע עורפיים אך חוסך כשמדובר ב"כיפות ברזל") ובשל החיבוק שראשי השלטון נותנים לראשי הפירמידות וחברות ההון הגדולות, בכל הנוגע למיסוי וגבייה.

   

  ממשלת נתניהו אישרה בכל ארבע שנותיה רק שני תקציבי מדינה: תקציב הבזק מיד לאחר בחירות 2009 ותקציב דו שנתי נוסף ל-2011-2012. אכן, הנהגה כלכלית במיטבה.

   

  אך ברגע האמת האחריות הכלכלית התנדפה. ברגע שבו נאלצו נתניהו- שטייניץ ושותפיהם הקואליציוניים להישיר מבט אחראי בפני האומה ולספר כיצד יתגברו על הבור התקציבי שאותו יצרו, וכיצד יובילו לשגשוג בצד ההכנסות ובצד נתוני המיקרו המידרדרים, הם השפילו את עיניהם. כך עשו גם בנוגע לנתוני האבטלה, שיעורי העוני ורמות ההכנסה מול יוקר המחיה.

   

  דרישה פשוטה אחת צריכה להיות לכולנו מנתניהו, אך גם משאר המועמדות והמועמדים, המחזרים אחר הפתק שלנו: הציגו לנו מתווה משלכם לתקציב 2013. לא מילים גבוהות על אחריות תקציבית, השקעות חברתיות או רפורמות מחוללות שינוי. ברחל בתך הקטנה: כיצד תתגברו על הגרעונות? כיצד תייצרו הכנסות? היכן תשקיעו את הכסף הפנוי?

   

  אנחנו לא חייבים לצפות בקנאה בדיבייט אמריקני שבו המועמדים יורדים לפרטי הפרטים הכלכליים, ולהיכנע לתעמולה העמומה מצד מועמדינו. אנחנו מחוייבים להכתיב סדר יום ולהעניש ביום הבוחר את מי שלא טרח לקראתו.

   

  אבי דבוש, מנהל תוכניות בשתיל

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים