שתף קטע נבחר

משרד הפנים יגרש: ג'ייקוב כבר לא יהיה חייל קרבי

מוזס ג'ייקוב, תלמיד כיתה ו' בת"א, יגורש לסודן עם אמו החולה. מכתבים ששלחו חבריו לכיתה לנתניהו ולישי לא הועילו. "אחרי מסע כומתה של בני, הוא שאל אם גם לו יתנו להפוך לחייל קרבי", סיפרה אמו של חברו הטוב. מוזס: "רוצה לתרום למדינה"

המכתבים המרגשים לנתניהו ולישי לא עזרו: מוזס ג'ייקוב, מבקש מקלט סודני בן 12, יגורש ככל הנראה בקרוב לסודן עם אמו תרזה, בת 52. תרזה גידלה את מוזס ללא אביו, שנרצח לפני 11 שנה בסודן, ופרנסה את שניהם על ידי עבודה במשק בית. לאחרונה החמיר מצבה הרפואי וגירושם נדחה, אך משרד הפנים סירב לאחרונה להאריך את אשרת השהייה שלה והקציב לה ולבנה 14 יום לעזוב מרצון את הארץ.

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

"הבריאות שלי רופפת, אין שם מי שיכול לטפל במצב הרפואי שלי וכבר עברתי כאן שני ניתוחים בעיניי", סיפרה תרזה. "המצב שם עדיין איום ונורא. אנחנו שומעים ממי ששב לשם שזו סכנת חיים, במיוחד לילדים. בשביל מוזס זה קשה מאוד והוא לא מוכן לקבל זאת. זה לקרוע אותו מהחברים ומהמדינה שהוא מכיר".

 

לפני חמש שנים החל מוזס ללמוד בכיתה ב' בבית הספר ברמת אביב ג'. עם הזמן הוא רכש לו חברים רבים שבחודשים האחרונים יצאו להפגין למען הישארותו בארץ ואף כתבו מכתב לראש הממשלה ולשר הפנים, ובו הם מבקשים להכיר בו כחריג ולהשאירו בישראל. כל ילדי הכיתה חתמו על המכתב ובמקביל גם ההורים התגייסו למטרה וכתבו מכתב דומה לראש אגף אכיפה ולמנכ"ל ראשות ההגירה, אך ללא הועיל.

 

מכתב הילדים ()
מכתב הילדים


מוזס וחברו דניאל (צילום: דלית כהן) (צילום: דלית כהן)
מוזס וחברו דניאל(צילום: דלית כהן)

מוזס עם אמו תרזה (צילום: עדי  שטיינברג) (צילום: עדי  שטיינברג)
מוזס עם אמו תרזה(צילום: עדי שטיינברג)

 

"מוזס השתלב בחברה ובפעילויות אחרי הלימודים באופן נהדר, הוא ילד ישראלי לכל דבר", סיפרה קרן שומר שהפכה עם הזמן לידידת המשפחה. "בעיית הזרים מובנת לנו ואנחנו מכבדים את החלטת הממשלה ומבינים שרובם הגדול צריך לחזור, אבל חייבת להיות ועדת חריגים שתפעיל שיקול דעת. אנחנו אוספים כסף לתרופות למלריה כדי שלפחות אמו תוכל לטפל בו שם. הוא הפך לבשר מבשרנו".

 

דלית כהן, אמו של דניאל שלומד עם מוזס בכיתה הוסיפה: "הוא בן בית ואהוב על כל הילדים. דניאל בני הפך לחברו הטוב ביותר. לפני שבועיים מוזס הצטרף אלינו לטקס סיום מסע כומתה של בני הגדול תום, הוא שאל אותי אם גם לו יתנו להפוך לחייל קרבי. עמדתי והבטתי בו מהצד עם דמעות בעיניים כשראיתי שהוא שר את התקווה ויודע את המילים כולן. את המילים של ההמנון הסודני הוא לא יודע".

 

משרד הפנים: גברת תרזה ביקשה לעזוב מרצון

עדי שטיינברג, אם לבת שלומדת בכיתתו של מוזס, הוסיפה: "אני בטוחה שאם מדינת ישראל תחליט לאמץ אותו, הוא יהפוך לאזרח תורם שעוד ישמעו עליו. הוא ספורטאי מצטיין ויכול לדבר שעות על השואה. הוא רוצה להתגייר אם ייתנו לו".

 

מוזס עצמו אמר כי הוא מפחד ממה שעלול לקרות לאמו ולו, אם יגורשו. "הייתי רוצה שיתנו לי להתגייס לצבא ולהיות לוחם", אמר. "המדינה הזאת נתנה לי הרבה דברים טובים ואני מרגיש שאני רוצה לתרום חזרה, אם רק יתנו לי את האפשרות. אני מבקש משר הפנים: תן לי להישאר בארץ, זה ישתלם לך ולכל המדינה".

 

ממשרד הפנים ורשות ההגירה נמסר בתגובה: "גברת תרזה ג'ורבה עלי הסתננה לישראל בשנת 2007, כפי שהצהירה. הנ"ל הגישה בקשה להכרתה כפליטה אולם בקשתה נדחתה. ב-27 בספטמבר קיבלה את תשובת יחידת RSD אשר דחתה את בקשתה. כשבועיים מאוחר יותר, ב-14 באוקטובר, פנתה לסיוע ליציאה מרצון. לאור האמור לעיל, תמוה שהגברת טוענת שהיא 'מגורשת', כאשר אך לפני יומיים פנתה ביוזמתה לסיוע ליציאה מרצון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוזס עם חברו דניאל ואחיו החייל
צילום: דלית כהן
מומלצים