שתף קטע נבחר

מסקנות הוועדה: צמצום הליגה, הקמת מנהלת

"הוועדה לרפורמה בכדורגל" פרסמה את מסקנותיה לשיפור הענף. בין ההמלצות הבולטות: מינוי יו"ר התאחדות לקדנציה בת 4 שנים בלבד. דודי כהן: "ההתאחדות צריכה להבין שהציבור רוצה שינוי". יעקב שחר: "לא בטוח שאמשיך בכדורגל אם לא יהיה שינוי". ההתאחדות התחייבה ליישם ההמלצות בתוך שנה

מכאן תבוא הבשורה? אחרי שהגישה את מסקנותיה ליו"ר ההתאחדות אבי לוזון, קיימה היום (ה') הוועדה הציבורית לרפורמה בכדורגל מסיבת עיתונאים ובה הציגה את הדו"ח שגיבשה.

 

היכנסו לעמודי התקצירים של ynet ספורט:

 

הוועדה, שבראשה עומד מפכ"ל המשטרה לשעבר, דודי כהן, מונה בין היתר אנשי ספורט דוגמת יעקב שחר, אבי נימני, ומאזן גנאים, כשאליהם חברו ניר חפץ, יורם ראב"ד, יצחק כץ ועוד.

 

חברי הוועדה לרפורמה בכדורגל, היום במסיבת העיתונאים (צילום: ראובן שוורץ)
חברי הוועדה לרפורמה בכדורגל, היום במסיבת העיתונאים(צילום: ראובן שוורץ)

 

ההמלצה המרכזית של הוועדה היא שיו"ר ההתאחדות הבא יהיה אישיות ציבורית בעלת יכולות ניהול מוכחות, שאינה ולא הייתה קשורה בשנתיים שלפני בחירתה ליו"ר ההתאחדות למרכז ספורט, מועדון ו/או קבוצת כדורגל בישראל. מסקנות בולטות נוספות הן הקמת מנהלת ליגה וצמצום הליגה הבכירה ל-12 קבוצות בלבד.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

"הוועדה קיבלה מיו"ר ההתאחדות מכתב התחייבות לפני תחילת עבודתה, שבו הנהלת ההתאחדות מתחייבת להביא את כלל ההמלצות למוסדות של הכדורגל הישראלי בתוך 90 יום, ועד שנה ליישם את כל המסקנות של הצוות. העובדה הזאת מאוד חשובה ועמדנו עליה. לאחר שקיבלנו את ההתחייבות - התחלנו בעבודתנו", אמר כהן בפתיחת דבריו.

 

אבי לוזון. כהן: "ההתאחדות התייחבה ליישם את כל המסקנות" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אבי לוזון. כהן: "ההתאחדות התייחבה ליישם את כל המסקנות"(צילום: עוז מועלם)

 

"אחד הדברים הבולטים והחשובים ביותר לעניין הכדורגל הישראלי בהווה והעתיד, זו סוגיית

הראיה הלאומית. אי אפשר לחולל שינוי ע"י התאחדות בלבד, אלא רק בראיה לאומית כוללת. הצטרפות של משרדי ממשלה נוספים בהחלט יכולה להביא לשינוי המיוחל. שילוב של משרד התרבות והספורט וגופים נוספים הם אלה שיביאו לערך מוסף ערכי, חברתי ולאומי", המשיך.

 

כהן הבהיר: "הוועדה שלנו היא לא ועדת ביקורת. לא ביצענו בקרה להתאחדות לכדורגל. אין ספק שההתאחדות עשתה עבודה מצוינת לאורך השנים. אנחנו רוצים להמליץ מספר המלצות שיביאו לשינוי".

 

כהן ושחר: "המנהלת צריכה לפעול בשיתוף פעולה עם ההתאחדות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
כהן ושחר: "המנהלת צריכה לפעול בשיתוף פעולה עם ההתאחדות"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מכאן המשיך מפכ"ל המשטרה לשעבר ופירט כמה מהמלצות הבולטות שגיבשה הוועדה: "אחת ההמלצות העיקריות מדברת על הקמת מנהלת ליגה. מנהלת הליגה צריכה לפעול בסינרגיה ובשיתוף פעולה עם ההתאחדות, כך שתביא לשינוי החל מהעונה הבאה. באותה נשימה אני אומר שהקמת מנהלת ליגה היא חלק קטן מהמכלול הרחב של יישום ההמלצות ולא די בכך כדי להביא לשינוי".

 

 

  "הצוות המליץ על מבנה הליגות לעונה הבאה. צמצום הקבוצות בליגות המקצועניות והוספת ליגה ארצית חצי מקצוענית. ההמלצה היא ליגת על בת 12 קבוצות, ליגה לאומית בת 12, ליגה ארצית בת 12 וליגות א', ב' ו-ג', והקמת ליגת מילואים", הוסיף.

   

  אירועי המושבה בעונה שעברה. הוועדה סברה כי ישנה ירידה באלימות (אורן אהרוני) (אורן אהרוני)
  אירועי המושבה בעונה שעברה. הוועדה סברה כי ישנה ירידה באלימות(אורן אהרוני)

   

  "כהונתו של היו"ר הבא תוגבל ל-4 שנים"

  באשר לסוגיית מינוי יו"ר ההתאחדות, אמר כהן: "הוועדה סבורה שהיו"ר הבא צריך להיות אישיות

  ציבורית בעל יכולת ניהולית מוכחת, שאינו קשור בשנתיים שלפני המינוי למרכז ספורט או מועדון. היו"ר הבא צריך להיבחר ע"י הנהלת ההתאחדות בוועדת איתור בת 5 חברים. אנחנו סבורים באותה נשימה שיו"ר ההתאחדות צריך להיות מועסק בשכר ושכהונתו תוגבל ל-4 שנים, עם אפשרות להארכת כהונה ב-4 שנים - מקסימום 8 שנים".

   

  על האלימות במגרשים הוסיף: "בשנים האחרונות יש ירידה משמעותית באירועי האלימות במגרשים, אך בסופו של דבר סברנו שיש להגדיר את ענף הכדורגל כאירוע תרבותי או כמופע ספורט, כולל בטיחות המשחק ואיכות המתקנים. הוועדה סברה שיש חובה ליישם ולמלא את חוק האלימות בספורט משנת 2008".

   

  חברי מזכירות ההתאחדות. ראב"ד: "הפעם, אין להם אלטרנטיבה" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  חברי מזכירות ההתאחדות. ראב"ד: "הפעם, אין להם אלטרנטיבה"(צילום: עוז מועלם)

   

  כהן התייחס גם לאיגוד השופטים ולסוגיית שיבוץ השופטים במגרשים: "הוועדה מצאה שאיגוד השופטים יעיל ותקין, אך מצאנו ששיבוץ השופטים למשחקים בליגות העליונות צריך להיעשות ע"י שלושה משבצים ולא ע"י אחד". על נושא הבעלות בקבוצות אמר: "ההתאחדות צריכה ליצור קרקע פוריה למשיכת משקיעים לכדורגל וליצור יכולת שונה לגבי בעלות על קבוצות. כעת הכדור נמצא אצל ההתאחדות, שצריכה להבין שהציבור רוצה שינוי".

   

  נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, נשאל האם בכוחה של הוועדה להזיז דברים והשיב: "אם לא יהיה שינוי,

  לא בטוח שאמשיך בכדורגל". לגבי מנהלת הליגה אמר: "אף אחד לא מצפה שהמנהלת תעשה הוקוס פוקוס ותתן מענה לכל הדברים. קודם כל צריך להקים ולבנות את המנהלת כמו שצריך, ולאט לאט היא תיישם את הדברים שעושים בחו"ל. יש קונצנזוס שזה הזמן להקים את המנהלת".

   

  עו"ד יורם ראב"ד, מחברי הוועדה, הבהיר: "אין להתאחדות ברירה אלא ליישם את ההמלצות. באווירה הציבורית שקיימת היום מינוי הוועדה ויישום המלצותיה הכרחיות. ההתאחדות יכולה להגיד ברמה העקרונית 'לא', אבל אנחנו מאמינים שבשונה מהוועדות הקודמות, המצב הקיים מחייב ואין להתאחדות אלטרנטיבה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראובן שוורץ
  דודי כהן ויעקב שחר, היום
  צילום: ראובן שוורץ
  מומלצים