שתף קטע נבחר

הרשת זוכרת את אמנדה טוד

בשבוע שחלף מאז ששמה בת ה-15 קץ לחייה, הרשת זוכרת, מנחמת, קוראת לצאת נגד אלימות וגם מנסה להפנות אצבע מאשימה למי שכנראה חף מפשע. ישנם שאפילו ממשיכים ללעוג לנערה

אחרי מותה, הפכה אמנדה טוד לדמות מפורסמת מאוד ברשת, ולסמל למאבק נגד בריונות רשת ואלימות. בשבוע שחלף מאז שהתאבדה בגלל הצקות והתעללויות שעברה, יותר ממיליון איש עשו לייק לעמוד פייסבוק שנפתח לזכרה (אחד מתוך רבים, שיש להם מאות אלפי לייקים). הסרטון הקשה שבו היא מגוללת את הסיפור שלה באמצעות סדרה של פתקים, שבועות מספר לפני ששמה קץ לחיה, הגיע ליותר מארבעה מיליון צפיות, וסביר מאוד להניח שהנתונים הללו עוד יאמירו בעתיד הנראה לעין.

 

 

טוד סיפרה שעברה מסכת התעללויות ברשת בהפצת תמונה שלה חשופת חזה, ובתיוג של שמה על תמונות של אקונומיקה, לאחר נסיון התאבדות שלה. הגולשים המשיכו ללעוג לה גם כשהיא הייתה במצוקה של ממש. אך טוד לא סבלה רק בגלל האינטרנט, והיא גם הייתה קורבן של אלימות פיזית ונפשית בעולם האמיתי. לפי הסיפור שלה, כשהייתה בקשר עם גבר שנמצא במערכת יחסים, וכשחברתו גילתה את זה, היא הושפלה וחטפה מכות ליד בית הספר שלה ונאלצה לעבור עיר בשביל להתחיל את חייה מחדש.

 

לייק נגד בריונות

התגובות ברשת מדהימות. הקהילה המקוונת מרגישה צורך לחלוק את רגשותיה, לנחם את המשפחה, לעודד מודעות לבריונות, ולנסות לעזור למי שנמצא במצוקה דומה. פוסט שאומר "לייק אם אתם נגד בריונות" ומציג אילוסטרציה של ילד שהוא קורבן של אלימות מילולית, זכה ליותר מ-300,000 לייקים, 12,000 שיירים ו-4,000 תגובות. פרסומים אחרים בעמוד של תמונות שלה זוכים למספרים דומים.

 

הסרטון שאותו פרסמה טוד שוכפל ביוטיוב ועלה אצל גולשים אחרים, לפעמים בדיוק כפי שהוא ולפעמים אחרי עריכה ועם תוספות והערות של גולשים שמבקשים להביע הזדהות או לנחם. חלק מהגולשים ביוטיוב פרסמו תגובות וידאו וחלקו את דעותיהם והרגשותיהם על האירוע. אחת התגובות צולמה בסגנון דומה לסרט המקורי, ובה פונה גולש לאמנדה המנוחה באמצעות פתקים שהוא מעביר מול המצלמה.

 

לינץ'

יש מי שלקח את הסיפור ואת ההזדהות עם הנערה צעד נוסף, ובהם האקרים שמזהים את עצמם עם קבוצת אנונימוס. הארגון ידוע במעללים אחרים שלהם ברשת, שכוללים איומים והפלת אתרים שונים. אותם האקרים חשפו, לטענתם, את מי שהציק לאמנדה טוד והתעלל בה.

 

מדובר בגבר בן 32 שאנונימוס פרסמו את הפרטים האישיים שלו, וקראו (גם אם רק בין השורות) למצות עמו את הדין. על פי הדיווח אנונימוס אמרו כי "האדם הוא מתועב, והוא ייענש". האיש הודה שהיה בקשר עם טוד, אך אמר לא התעלל בה ושדווקא ניסה לשתף פעולה עם המשטרה ולמסור פרטים על אשמים בפרשה. גם משטרת קנדה אמרה שאין בסיס להאשמות נגדו, וכי יש סכנה בלינץ' ציבורי כזה, אך הוא ומשפחתו כבר סבלו מהפרסום, לדבריהם.

 

זוכרים את אמנדה (צילום: AP) (צילום: AP)
זוכרים את אמנדה(צילום: AP)

 

הבריונים שלא מרפים

ומנגד, הזכרון והפרסום העצום הזה, מביא גם לתופעות שליליות. על פי אחד הדיווחים, הגולשים ממשיכים להעלות את התמונות של טוד, חשופת החזה, גם לעמוד הזכרון עליה. גולש אחר העלה תמונה של צללית של בחורה תלויה וכתב שזהו "טודינג" - משחק מילים שהופך את שמה של אמנדה טוד לפועל שמשמעותו התאבדות. בנוסף, בין עשרות אלפי התגובות לסרטון המקורי ביוטיוב יש כאלה שמאשימים אותה במצב.

 

התמונות בינתיים נמחקות ואלה שיעלו בהמשך יימחקו גם הן כנראה על ידי פייסבוק או מפעילי העמוד. בריוני הרשת מצידם, לא מתכוונים להרפות ככל הנראה, גם אחרי שאמנדה טוד שמה קץ לחייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים