שתף קטע נבחר

צילום: AFP

'הנשים יבשלו במטבח'. הנפילה הגדולה של רומני

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב הצליח לצמצם את הפער מהנשיא אובמה לאחוז אחד בלבד בקרב הנשים, אבל אז הגיעו פליטות הפה שלו בעימות האחרון שייתכן וירחיקו ממנו בוחרות רבות: "הלכתי לארגוני נשים כדי למצוא מועמדות לקבינט במסצ'וסטס והם נתנו לנו קלסרים שלמים מלאים בנשים"

האם הנשים ישלחו את המועמד הרפובליקני למטבח? בטרם נערך העימות הטלוויזיוני בין ברק אובמה לבין מיט רומני הראו הסקרים בארצות הברית שהמועמד הרפובליקני לנשיאות זוכה להישגים בקרב נשים מצביעות. אולם, ייתכן שרומני הבריח ממנו בוחרות רבות אחרי שאמר כי כשכיהן בתפקיד מושל מסצ'וסטס, הוא אייש משרות של נשים בקבינט שלו תוך שימוש ב"קלסרים שלמים מלאים בנשים".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

ניתן לקרוא את הכתבה המלאה באתר CNN

 

המרוץ לבית הלבן - כתבות נוספות:

וירג'יניה שלו? רומני בחצר האחורית של אובמה

תקרית אופנתית: אן רומני ומישל אובמה באו בוורוד

מריה קארי נגד ניקי מינאז': הנשיא אובמה מתערב

 

ואם בזה לא די, כאשר הוא דיבר על החשיבות שבשעות עבודה גמישות לנשים, אמר רומני שהנשים זקוקות לכך כדי להכין ארוחת ערב ולהיות עם הילדים כשהם חוזרים מבית הספר.

 

מומחים פוליטים אומרים כי רומני יצטרך לבצע כמה "תיקונים רציניים" כדי למשוך בחזרה אליו את הקולות שכנראה איבד. הוא יצטרך לעשות זאת משום שבעימות שנערך ביום שלישי היה ברור ששני המועמדים לנשיאות מתמקדים בקול הנשי - קבוצה שמהווה רוב בקרב אוכלוסיית הבוחרים.

 

הרשת הוצפה ב"קלסרים מלאים בנשים"

כמה מחילופי המילים הפיקנטיים ביותר בעימות השני בין המועמדים נגעו למה שבארה"ב מכנים "סוגיות של נשים".

 

"הדברים של רומני על איך שהוא קידם נשים בממשל שלו היו... בעייתיים", אמר אנדרה גילספי, פרופ' חבר במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת אמורי באטלנטה. "ראשית, האופן שבו תיאר רומני כיצד הוא מצא מינויים נשיים נשמע נורא כמו אפליה מתקנת, ומישהו יעלה זאת שוב".

 

רשת הטוויטר "התפוצצה" מקישורים למאמרים על כך שבחברת ההשקעות "ביין קפיטל", תחת ניהולו של רומני, לא כיהנה אשה אחת בתפקיד שותפה בכירה. האשה בתפקיד הבכיר ביותר בממשלו של רומני במסצ'וסטס הייתה מספר 2 שלו, סגנית המושל קרי הילי. ויש גם את בת' מאיירס, שבמשך תקופה ארוכה מכהנת בתפקידים בכירים במרוצים הפוליטיים של רומני.

 

"רוצה להקל על נשים במקום עבודתן". רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
"רוצה להקל על נשים במקום עבודתן". רומני(צילום: AP)

 

הנשיא ברק אובמה מיהר שלשום להשתמש במשפט ה"קלסרים" נגד רומני במהלך מסע הבחירות שלו. "אנחנו לא צריכים לאסוף חבורה של קלסרים כדי למצוא נשים מתאימות, מוכשרות, צעירות ובעלות מוטיבציה", אמר אובמה לתומכיו במאונט ורנון שבמדינת איווה.

 

סגן הנשיא ביידן: "אמירה משנות ה-50"

בכנס בחירות שקיים בגרילי, קולורדו, תהה סגן הנשיא ג'ו ביידן מה מקור ההתבטאויות של רומני. "מה שאני לא יכול להבין הוא איך הוא הגיע לאמירה שכזאת משנות החמישים במושגים של נשים". רומני הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מבין את האתגרים שבפניהם ניצבות נשים ורוצה להקל עליהן במקום העבודה".

 

במהלך העימות באוניברסיטת הופסטרה בניו יורק, רומני, שהיה איש עסקים בטרם כיהן כמושל מסצ'וסטס, אמר שהוא "למד רבות" על אי השוויון בין גברים לבין נשים במקומות עבודה בעת שעמד בראש המדינה.

 

הבהיר שפעל למען שעות עבודה גמישות לנשים. רומני על ה"קלסרים"

 

כאשר רומני וצוותו התקשו למצוא נשים מתאימות למלא משרות בקבינט שלו, רומני אמר שהוא "הלך לכמה ארגוני נשים ואמר 'חברים, אתם יכולים לעזור לנו למצוא כמה' והם נתנו לנו קלסרים שלמים מלאים בנשים".

 

מצביעות רשומות שעדיין מתלבטות במי לבחור, צפו בעימות הנשיאותי והשתתפו בקבוצת מיקוד באוהיו, הגיבו בצורה חיובית לאנקדוטה של רומני בסקר אלקטרוני שערכה רשת CNN. התגובות מצד הנשים קפצו בצורה חדה על המסך כשרומני דיבר על גמישות במקום העבודה. במקביל, ה"ציוצים", הפוסטים והתמונות הציפו מיד את הרשת. בטרם הסתיים העימות, הביטוי "קלסרים שלמים מלאים בנשים" היה השלישי להופיע בגוגל בחיפוש מהיר. כמו כן, בפייסבוק נפתח עמוד מיוחד בנושא שבו חברים יותר מ-100 אלף איש.

 

"רומני - אדם שמנותק מענייני היום יום"

עם סיום העימות פרסם מטהו של רומני, כדי שלא יפגר מאחור וכדי שהמסרים שלו לא יילכו לאיבוד, תשדיר שהבהיר את תמיכת המועמד הרפובליקני באמצעי מניעה ואת אמונתו שההפלה צריכה להיות חוקית במקרים מסוימים.

 

אולם, מעבר לפן הקומי באינטרנט, דבריו של רומני על "קלסרים שלמים מלאים בנשים" מציגים אותו כאדם שמנותק מענייני היום יום ומותירים אותו להתמודד עם קבוצת בוחרים חשובה ביותר.

ובבחירות צמודות, נרטיב שכזה עשוי להוות בעיה עבור רומני בעוד הוא מחזר לפתחו של מאגר צר של בוחרים. 

 

"הפער בין אובמה לבין רומני היה במגמת ירידה ואני לא בטוחה אם המושל ביצע התקדמות משמעותית (עם נשים מצביעות)", אמרה מינה בוס, מנהלת מרכז המחקר פיטר ס. קאליקו לנשיאות ארה"ב באוניברסיטת הופסטרה.

 

סקר שערכו בשבוע שעבר במשותף העיתון USA Today ומכון הסקרים "גאלופ" מצא כי רומני צמצם את הפער מאובמה בקרב נשים והיה במרחק של אחוז אחד ממנו בקרב נשים שכנראה יילכו להצביע - 48 אחוזים תמכו ברומני ו-49 באובמה. במהלך העימות הנשיאותי, ביקשו אובמה והדמוקרטים להפוך את המגמה ולהגדיל את הפער.

 

אובמה ניסה ליצור הבחנה בינו לבין רומני בכמה סוגיות שקשורות לנשים, בהן שכר שווה, אמצעי מניעה, ביטוח לאומי וכלכלה. מנגד, אף על פי שרומני ניסה להדגיש את תמיכתו בשעות עבודה גמישות לנשים, דבריו על נשים שזקוקות לשעות גמישות כדי להספיק להכין ארוחת ערב למשפחות שלהן העבירו כמה נשים מצביעות לצד הלא נכון מבחינתו.

 

"דבריו של רומני על איזון בין עבודה לחיים נתפשו כמתנשאים לכמה אנשים בגלל ההתייחסות לנשים שמכינות ארוחת ערב", אמר גילספי. מומחים פוליטיים אומרים כי מעתה יצטרך רומני להדוף את ניסיונות הקמפיין של אובמה להגדיר אותו כאדם אנטי-נשים.

 

הרפובליקנית מרשה בלקבורן מטנסי, ממטהו של רומני, אמרה כי הסיבה לכך שיותר נשים יבקשו להצביע לרומני היא בגלל המסר הכלכלי שלו. "הנושא מספר אחת בקרב נשים הוא עבודה וכלכלה", אמרה בלקבורן לרשת CNN.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו


פורסם לראשונה 18/10/2012 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתפש כמתנשא. רומני
צילום: AP
צילום: AP
יציג מעתה את יריבו כאנטי-נשים. אובמה
צילום: AP
הצטרף למתקפה נגד המועמד הרפובליקני. ביידן
צילום: AP
מומלצים