שתף קטע נבחר

פרשת ניסו שחם: הודח מפקד המרחב, תנ"צ אדרי

מפכ"ל המשטרה הודיע למפקד מרחב ציון במחוז ירושלים, תנ"צ נסים אדרי, על הפסקת תפקידו. נפתח נגדו הליך משמעתי, בחשד שידע שמפקדו ניצב ניסו שחם הטריד מינית שוטרות - ולא דיווח

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הודיע הבוקר (יום א') למפקד מרחב ציון במחוז ירושלים, תת-ניצב נסים אדרי, על סיום תפקידו ופתיחת הליך משמעתי בעניינו בבית הדין למשמעת של המשטרה. תנ"צ אדרי נחשד כי ידע שמפקדו, ניצב ניסו שחם, הטריד מינית לכאורה שוטרות, אך לא דיווח על כך. מאז חשיפת הפרשה יצא אדרי לחופשה כפויה, וכעת הושעה מהמשטרה. הוא סירב להגיב לדברים.

  

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מצביעים בדואר מישראל: אובמה או רומני?

נתניהו יציע לכחלון: תוביל את הקמפיין

 

בחודש אוגוסט האחרון הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד אדרי, אף שהודה כי לא טיפל בדיווח על מעשה מגונה נגד שחם, הממונה עליו, וגם שינה גרסאות בחקירתו. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) המליצה להסתפק בדין משמעתי. כעת, בסיום ההליך יומלץ למפכ"ל באילו הליכים לנקוט ואם להחזירו למשטרה.

 

במח"ש נימקו את ההחלטה שלא להעמידו לדין פלילי בכך שאף שקיימת חובת הדיווח במקרים מסוג זה, את החשדות שמע תנ"צ אדרי כדרך אגב בשיחה אקראית עם גורם שלישי - סגן ניצב דודי חיון, מפקד תחנת שלם. מצב זה, טענו, שונה מתרחיש שבמסגרתו היה אדרי מונע מהמתלוננת להעביר את תלונתה. בעקבות החלטת מח"ש קבע המפכ"ל דנינו כי אדרי ייצא לחופשה כפויה, עד לקבלת המלצותיה של מחלקת המשמעת בעניינו.

 

תנ"צ אדרי בדרכו לשימוע במשטרה (ארכיון) (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
תנ"צ אדרי בדרכו לשימוע במשטרה (ארכיון)(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מהחקירה עלה כי הקצין הבכיר - המופקד בין היתר על שלומה של המתלוננת - נמנע מלהעביר את התלונה לגורם מוסמך ושמר את המידע לעצמו. ממח"ש נמסר שבחקירתו הכחיש אדרי בתוקף שהתלונה הובאה לידיעתו ועמד בהכחשתו זו לאורך מרבית שלבי החקירה. רק לאחר שעומת עם הקצין שהעביר לו את המידע, הודה תנ"צ אדרי שאכן קיבל ממנו את הדיווח על התלונה.  

 

"התנהגותו של הקצין הבכיר, הימנעותו מלהעביר התלונה שדווחה לו לבירור ולטיפול, כמתחייב וכמצופה בנסיבות העניין, והתנהלותו בחקירת מח"ש, מבססים חשד לכאורה לביצוע מספר עבירות משמעת", קבעו במח"ש, ולפיכך החליטו להעביר את התיק לגורם המוסמך במשטרת ישראל, בצירוף המלצה להעמידו לדין משמעתי ולנקיטת הצעדים המתבקשים - אך לא להמליץ על העמדתו לדין פלילי. 

 

עו"ד ציון אמיר, שמייצג את תנ"צ אדרי, אמר בשעתו: "לרגע לא היה ספק שידיו נקיות ושהוא פעל בתום לב. אני שמח ומברך על העמדה שהתגבשה תוך מספר ימים. באשר להליך המשמעתי, אני חושב שאת העמדה הערכית והמוסרית נביע בפני גורמי הפיקוד של משטרת ישראל. אנחנו משוכנעים שלאחר שהם ישמעו את מכלול הדברים - גם ההליך המשמעתי יתפוגג". 

 

הפרשה נחשפה באוגוסט האחרון, עם הפרסום על חשדות להטרדה מינית, מעשה מגונה ובעילה אסורה בהסכמה שלכאורה ביצע ניצב שחם בשוטרות תחת פיקודו. בעקבות כך עזב שחם את המשטרה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנ"צ אדרי. הליך משמעתי
צילום: חיים צח
ניצב שחם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים