שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גברים אמריקנים לבנים לא מצביעים. לאובמה

בזמן שכולם מדברים על הקול הנשי והקרב על ההיספאנים, הקול הלבן שייך כמעט כולו לרומני. מרבית הסקרים מלמדים כי לפני העימות האחרון יש לרומני יתרון עצום של יותר מ-20% בקרב הלבנים. האם כך תוכרע מערכת הבחירות של ארה"ב?

בעוד הנשיא האמריקני ברק אובמה נהנה מתמיכה מסיבית של קואליציית מיעוטים, הרי שהמועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, זוכה באופן משמעותי ביותר לתמיכה של הגברים הלבנים באמריקה. באסיפות הבחירות של רומני יש נוכחות שולית של שחורים והיספאנים, אבל הוא יקירהּ של אמריקה הלבנה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

הסקרים בתקופה האחרונה של מכון גאלופ, רשת פוקס ומכון פיו, מלמדים על פער משמעותי של 20 נקודות לטובת רומני בקרב הלבנים, אף שהסקר האחרון של רשת ABC

והעיתון "וושינגטון פוסט" מצביע על פער של 11 נקודות בלבד. הלילה, בעימות השלישי והאחרון, ינסה רומני להגדיל את הפער בקרב הלבנים - ולצמצם את היתרון של אובמה בקרב המיעוטים.

 

מאז הניצחון של רונלד רייגן על וולטר מונדייל ב-1984, מועמד רפובליקני לא פתח פער גדול כל כך בקרב לבנים. לעובדה שברק אובמה הוא איש שחור יש חלק גדול בפער הנוכחי. לבנים שבאים לאסיפות בחירות של רומני מדברים על הצורך להחזיר לעצמם את אמריקה. אובמה מנסה לצמצם את הפער באמצעות הקול הנשי ונהנה עדיין מתמיכה של נשים לבנות, אף שאיבד חלק מהתמיכה בעימות הראשון.

 

הלבנים הולכים לקלפי, ההיספאנים נשארים בבית

ההבדל בין הקול הלבן לקול ההיספאני הוא שהלבנים שתומכים במפלגה הרפובליקנית יבואו לקלפי, ואילו להיספאנים אין מסורת של הליכה בהמוניהם להצביע.

 

ג'ון מקיין זכה לפני ארבע שנים ב-56% מקולות הלבנים, אבל הפסיד בבחירות לאובמה. רומני זקוק ככל הנראה ליותר מ-61% של תמיכה לבנה - דבר שיאפשר לו להשתוות לאובמה בהצבעה הכללית.

 

סקר של NBC והעיתון "וול סטריט ג'ורנל", שפורסם אתמול, הצביע על שוויון 47-47 בין אובמה לרומני ורמז על כך שרומני מתקרב לשיא של תמיכה לבנה. הסקרים האחרונים מראים גם כי אובמה מוביל בקרב צעירים, בעלי השכלה תיכונית, מסיימי תואר שני ומעלה, בעלי הכנסה נמוכה וחסרי דת. לעומתו, לרומני יש יתרון בקרב האוכלוסייה המבוגרת, בוגרי קולג', בעלי הכנסה גבוהה ופרוטסטנטים. עם זאת, רבים מחיתוכים אלו הם פועל יוצא של התמיכה הלבנה ברומני ותמיכת המיעוטים בנשיא המכהן.

 

מחר (בלילה בין יום שני לשלישי) ייערך באוניברסיטת לין בבוקה רטון שבפלורידה העימות השלישי והאחרון בין אובמה לרומני. אחרי שני עימותים שהתרכזו בפן הכלכלי, הפעם הנושא המרכזי יהיה מדיניות החוץ והמילים ישראל, איראן, סוריה ולוב צפויות להישמע תכופות. המנחה יהיה בוב שיפר, המגיש הוותיק של התוכנית "מול פני האומה" ברשת CBS.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקול הלבן בדרך לבית הלבן. רומני ואובמה
צילום: רויטרס
מומלצים