שתף קטע נבחר

ניצחון לענת קם על השב"ס: לא תוגדר כ"בוגדת"

במחשבי השב"ס איחדו את עבירת הריגול שבה הורשעה עם עבירת בגידה. בקשותיה להסיר את ההגדרה נדחו, עד שפנתה לבית המשפט, שקבע: ''התנהלות לא ראויה ולא סבירה"

מבוכה לשב''ס: עתירתה של ענת קם, המרצה ארבע שנות מאסר וחצי בגין עבירות ריגול, התקבלה היום (ב') בבית המשפט לעניינים מינהליים. בעקבות זאת ישנה השב"ס את הגדרות המחשב שלו, שלפיהן בטעות הורשעה גם בבגידה, ואף ישלם לה פיצוי על סך 2,000 שקלים עבור שכר טרחת עורך דין.

 

דיווחי חדושת נוספים ב-ynet:

שופטת למשטרה: פצו הסנגור ואז נמשיך המשפט

"מושתן וילד מפגר" - לא העלבת עובדי ציבור

 

כאשר החלה קם לרצות את עונשה בכלא נווה תרצה, היא הבחינה כי במחשבי השב"ס היא מוגדרת כמי שהורשעה בעבירות של ריגול ובגידה, אך למעשה הורשעה רק בעבירות ריגול: תחילה הואשמה בניסיון לפגיעה בביטחון המדינה, בעקבות גניבה והעברה של 2,000 מסמכים צבאיים לעיתונאי אורי בלאו, אך הורשעה לבסוף רק בעבירות של החזקת מידע סודי ומסירתו ללא היתר. קם פנתה להנהלת הכלא וביקשה לשנות את ההגדרה, אך בקשותיה נדחו בטענה כי מדובר בהגדרה הקבועה במחשבי השב''ס, שאינה ניתנת לשינוי.

 

בעקבות זאת עתרה קם לבית משפט לעניינים מינהליים מרכז, וביקשה לחייב את השב''ס להסיר את ההגדרה של עבירת הבגידה. קם טענה כי הדבר גורם לה לעוגמת נפש וצער רב, והיא חוששת כי הדבר אף עלול לגרור יחס שונה כלפיה. היא ביקשה שהתיקון יבוצע כך שישקף נכונה את העבירות שבהן הורשעה.

 

קם בבית המשפט (ארכיון) (צילום:  גיל יוחנן ) (צילום:  גיל יוחנן )
קם בבית המשפט (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן )
 

בתגובה לעתירה טענו בשב"ס, כי לצורך הרישום במחשבי הארגון אוחדו העבירות המופיעות בחוק תחת השם "בגידה וריגול". בשב"ס טענו עוד כי הרישום משקף נכונה את העבירות שבהן הורשעה, ואין בכך כדי להשפיע על זכויותיה. במערכת המחשבים לא ניתן לבצע את השינוי כיוון שמדובר במערכת ישנה ובקרוב תכנס מערכת חדשה שתאפשר זאת, הסבירו בארגון.

 

אך העתירה של קם עשתה את שלה ובשב"ס הצליחו לבסוף להסיר את ה"בגידה" מהמערכת הישנה. בהחלטה קבעה השופטת קלרה רג'ניאנו: ''לא ניתן הסבר כיצד התאפשר התיקון המבוקש במערכת הישנה למרות עמדתו של השב''ס. מתגובת שב''ס ברור שהוא מודע לתקלה והסכים שיש לתקן את הטעות, ללמדנו שיש חשיבות לתיוג העבירות בגינן הורשעה קם. ברור כי התיקון בוצע בעקבות הגשת העתירה ומשכך העתירה הייתה מוצדקת''.

 

השופטת דחתה את טענותיה של קם שנגרמה לה עוגמת נפש, וקבעה: ''לא מצאתי ממש בטענה זאת''. היא אף מתחה ביקורת על השב''ס וקבעה: ''התנהלותו של השב''ס לא הייתה ראויה ולא סבירה. מן הראוי היה כבר בהזדמנות הראשונה לבחון את הבקשה מול הגורם המקצועי בטרם ניתנה תשובה שלילית לקם''.

 

עו"ד אילן בומבך שייצג את קם אמר בתגובה: "אני שמח שבית המשפט קבע לראשונה שגם בעתירות אסירים שנמצאו מוצדקות, יש לחייב את השב"ס בהוצאות שכר טרחת עו"ד. אני מקווה שלהבא בית המשפט יפסוק הוצאות ריאליות ולא סכום שאינו משקף את המציאות"

 

קם, שעמדה במרכז פרשת הדלפת המסמכים הגדולה מצה"ל, נידונה ל-54 חודשי מאסר בפועל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בתום משפט ממושך וחסוי ברובו - ושנתיים במעצר בית. השופטים קבעו כי התקופה שבה היתה במעצר בית, לא תנוכה מהעונש. בנוסף נגזרו עליה 18 חודשי מאסר על תנאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קם. עוגמת נפש
צילום: גיל יוחנן
עו"ד אילן בומבך
מומלצים