שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גיבורי תרגיל העורף: הטרייר החום וחבריו
  בתרגיל שדימה קריסת בית ספר השתתפו הולכים על ארבע מיחידת עוקץ - שזיהו את כל "הנפגעים". מפקדת הפלוגה: "הם יכולים להיכנס לחללים קטנים ולחתור מהר למגע עם הפצועים"

  הכלבים הקטנים שמאחורי התרגיל הגדול: בין מאות חיילי פיקוד העורף, הכבאים ואנשי מגן דוד אדום שלוקחים חלק בתרגיל העורף הלאומי השנתי "נקודת מפנה 6", בלטו השבוע כלבני פלוגת מגן של יחידת עוקץ, באתר שדימה קריסת בית ספר, בשכונת ג'סי כהן בחולון.

   

  בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

   

  בזמן שראשי המשמר הלאומי האמריקני הגיעו להתרשם מקרוב מיכולת החילוץ וההצלה של צה"ל, נשמעו לפתע בזירה נביחות קטנות ועמוקות, ולרגע היה נדמה שהמבנה מוטט ובטעות נשכח בתוכו כלבלב. תוך זמן קצר הגיח מבין ההריסות כלב טרייר חום, וסימן ללוחם שחיכה לו כי עמוק מתוך הפיר שממנו הגיח לכוד אחד ה"פצועים".

   

  כל האובייקטים זוהו, אפשר לנשום לרווחה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  כל האובייקטים זוהו, אפשר לנשום לרווחה(צילום: רויטרס)

   

  חבריו ההולכים על ארבע רשמו במהלך התרגול הצלחה יתרה. הם זיהו תוך זמן קצר את כל האובייקטים שהוסתרו בין ההריסות מראש, ודימו חללים או פצועים שנלכדו. שלשום הם דימו מאות תלמידים, מורים והורים ששהו בבית הספר בזמן הרעידה החזקה.

   

  לוחמי עוקץ שהשתתפו השבוע בתרגיל שייכים לצוות ההצלה בפלוגה הייחודית, שמורכבת משני צוותים נוספים: צוות מעברים שסורק כלי רכב חשודים במחסומים באיו"ש, וצוות סריקה נגד חבלה, שלוקח חלק במשימות אבטחה של אישים בכירים.

   

  לוחמי צוות ההצלה ובעלי החיים לקחו חלק מרכזי בשורה של אירועים מבצעיים בשנים האחרונות, בהם הסריקות למציאת חלקי הגופה של מג'די חלבי ז"ל לפני כשבוע, איתור הנפגעים באתר התרסקות מסוק היסעור ברומניה לפני כשנתיים ואף הוזנקו לאתר לכודים ברעידת האדמה החזקה שפקדה את האיטי.

   

  גם בתרגיל בפלמחים השתתפו הולכים על ארבע (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  גם בתרגיל בפלמחים השתתפו הולכים על ארבע(צילום: בני דויטש)

   

  מי שמפקדת על הפלוגה היא סרן נ', שהפכה עם כניסתה לתפקיד למ"פ השנייה בהיסטוריה של יחידת עוקץ. "רוב הפלוגה מורכבת מלוחמות", היא מציינת בסיפוק בשיחה עם ynet, "יש בצוות ההצלה כלבים ייעודיים לאיתור חללים, וכלבים שהוכשרו לאיתור פצועים. בכוונה נבחרו כלבים קטנים, שיכולים להיכנס לחללים קטנים בין ההריסות ולחתור למגע עם הפצועים כמה שיותר מהר".

   

  כל כלב משרת שתי קדנציות 

  לוחמות הפלוגה עוברות הכשרה תחילה בטירונות ובאימון המתקדם של גדוד קרקל, ואת אימון היחידה הייעודי, קורס הכלבן שנמשך שמונה חודשים, הן מבצעות במתקן אדם, שבו פועלת יחידת עוקץ. מסלול דומה, מקביל, עוברים הלוחמים שאת הטירונות והאימון המתקדם מבצעים בחטיבת כפיר. שני המינים משרתים ביחידה במשך שלוש שנים.

   

  בדומה לפלוגות האחרות ביחידה, גם בפלוגת מגן כל כלב משרת בממוצע שתי קדנציות של לוחמים, כלומר שירות של 7-6 שנים. לאחר מכן הוא משתחרר, עם עדיפות להעניקו ללוחם האחרון שלצדו שירת, או ללוחם שקדם לו בעדיפות שנייה, ואם לא - למסור אותו לאימוץ. הכלבים, חלקם גזעיים, נרכשים במיוחד מגרמניה ומארה"ב, ואת האילוף עוברים בצבא. "הכלב משתמש בחוש הריח, ומבין היטב את המשימה שלו", מסבירה סרן נ', "מובן שבמצב של קריסה, כמו במצבים מבצעיים, העדיפות היא קודם להגן על הלוחם".

   

  ברק ליד מכ"ם הפטריוט בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ברק ליד מכ"ם הפטריוט בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  גם אתמול נמשך תרגיל העורף הגדול. 600 מתנדבי זק"א, 80 צוללנים, 25 כלי

  שיט, 30 כלי רכב וגם 15 כלבנים משתתפים בתרגיל בחוף פלמחים, שדימה פגיעת צונאמי. על פי התרחיש, שטף גל צונאמי בגובה 15 מטרים את קיבוץ פלמחים, בעקבות רעידת אדמה בעוצמה של 7.4 דרגות.

   

  במקביל, נפרשו השבוע כמה סוללות פטריוט ברחבי הארץ. שר הביטחון אהוד ברק הגיע לסוללה האמריקנית שפרושה בהרי ירושלים, ואמר כי התרגיל הוא "ביטוי לעומק שיתוף הפעולה בינינו לבין צבא ארה"ב, בין כוחות ההגנה האווירית, בין הממשלות ובין העמים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  לפתע נשמעו נביחות קטנות ועמוקות. אחד מגיבורי התרגיל, אתמול
  צילום: EPA
  מומלצים