שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שלטון ועיתון: סערת "המחבלים" ביהדות התורה
  קרבות הירושה במפלגה החרדית אחרי מות הרב אלישיב מערערים את יציבותה. בתסבוכת: מחלוקת על הרוטציה, איומים בפילוג ופרסומות בעיתון שקורא תיגר על "יתד נאמן"

  על רקע הרגיעה במלחמות השליטה בש"ס, בעברו האחר של הרחוב החרדי, יהדות התורה, הרוחות מתחילות לסעור. בימים האחרונים החלו אנשי הרב שמואל אויערבך, מנהיג המחנה הנגדי במפלגה, להשמיע איומי פרישה וכפי שזה מצטייר, מדובר בספיח של קרבות הירושה שהחלו אחרי מותו של הרב יוסף שלום אלישיב ואשר ממשיכים כעת בדרך אל משכן הכנסת.

   

  בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

  בחירות 2013 - לכל הכתבות ב-ynet

   

  עד מותו ביולי האחרון, הנהיג הרב אלישיב ללא עוררין את מפלגת דגל התורה הליטאית, אחת מצלעות סיעת יהדות התורה. אולם לאחר פטירתו, התגלעו סכסוכי ירושה קשים. כיום נחשב הרב אהרן שטיינמן (98) מבני-ברק כממשיכו בהנהגה, אולם פלג ירושלמי קטן המורכב מתלמידי הרב אויערבך (81) מסרב להכיר במנהיג החדש. אנשי הפלג, שמכונים בעגה הפנים-חרדית "המחבלים", כבר פתחו עיתון חדש, "הפלס" שמו, שמנסה להתחרות ב"יתד נאמן" המיתולוגי.

   

  הרב שטיינמן (מימין) לצדו של הרב אלישיב המנוח (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  הרב שטיינמן (מימין) לצדו של הרב אלישיב המנוח(צילום: חיים צח)

   

  סיעת יהדות התורה היא אולי הדבר היציב ביותר בפוליטיקה הישראלית: הרשימה כמעט ולא משתנה, וכך גם חלוקת הכיסאות. דגל התורה מחזיקה במקומות השני (משה גפני) והרביעי (אורי מקלב), הנחשבים ריאליים בכל תרחיש, אך המקום השביעי, ששייך גם הוא לדגל התורה, מתנדנד בינתיים. אם תזכה הרשימה הכוללת בשישה מנדטים, תתבצע רוטציה בין המקומות השישי והשביעי, וכל חבר כנסת יכהן שנתיים. אולם אם תקבל רק חמישה מנדטים, כמו בבחירות הקודמות, הרוטציה לא תכלול את המקום השביעי.

   

  וכאן טמון שורש הבעיה. במקום השביעי רשום כרגע הרב מנחם כרמל, נציג הפלג הירושלמי, שנחשב "סדין אדום" במפלגתו. הסיבה: הוא מפרסם את רשת המרכולים "בר-כל" שבבעלותו בעיתון "הפלס" - ובכך שובר למעשה את החרם הלא-רשמי על העיתון החדש. עסקני המפלגה מנסים בשבועות האחרונים להעבירו ממקומו, ולדחוק את "המחבלים" אל מחוזות לא-ריאליים. אם זה אכן יקרה, מאיימים "המחבלים" לפרוש ולהקים מפלגה שתתחרה ביהדות התורה. למפלגה הזו אפילו כבר יש שם: "נצח", והיא נרשמה לאחרונה כדת וכדין.

   

  "האיום הזה הוא כרגע המהלך הפוליטי המשמעותי ביותר בעולם החרדי", העריך מני גרא, פרשן "קו החשיפות" הטלפוני. "מדובר בפוטנציאל של עשרת אלפים קולות שעלולים להיגרע מיהדות התורה, ובעצם גם מגוש הימין". בציבור החרדי, איום פילוג שכזה הוא נשק יום הדין גם עבור המאיים, משום שבבחירות הבאות הוא כנראה מחוץ לתמונה, שכן רשימת יהדות התורה לא מצליחה להניב יותר מחמישה-שישה מנדטים, הגדלים בהדרגה עם הריבוי הטבעי המואץ של בוחריה.

   

  כדי להימנע מהפילוג, עלתה בימים האחרונים הצעה - אנשי הרב אויערבך יסגרו את העיתון שלהם (הפוגע כלכלית במפלגה), ובתמורה יקבלו את המקום השביעי ברשימה הכללית. צעד כזה יהווה הודאה מצד "המחבלים" בכישלון חלקי של מאבקם, ועל כן הם נוטים שלא להסכים לו. בדגל התורה מכחישים הצעה כזו. במצב העניינים הנוכחי, נראה שרק פתרון יצירתי במיוחד ימנע את הפיצול ברשימה האשכנזית, ובבחירות הקרובות נצטרך כנראה להתחיל לשנן את שם מפלגת "נצח" החדשה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי מנדלבאום
  הרב יוסף שלום אלישיב המנוח
  צילום: אלי מנדלבאום
  מומלצים