שתף קטע נבחר

תחת מתקפה: אין לימודים ביישובים רבים בדרום

בעקבות ירי עשרות הרקטות ופצצות המרגמה, הוחלט לבטל את הלימודים באזורים הבאים: שער הנגב, אשכול, שדות נגב וחוף אשקלון, שם יושבתו מוסדות החינוך הדרומיים. גם במכללת ספיר בוטלו הלימודים, באשקלון ובשדרות פועלים כרגיל

בשל מתקפת הרקטות ופצצות המרגמה, אין לימודים הבוקר (יום ד') ביישובי המועצות האזוריות הבאות: שער הנגב, אשכול ושדות נגב. במועצת חוף אשקלון בוטלו הלימודים במוסדות החינוך הדרומיים. גם במכללה האקדמית ספיר הודיעו על ביטול הלימודים. מנגד, בעיריית אשקלון ובשדרות הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

 

ממשרד החינוך נמסר כי כל תלמידי בתי הספר שבהם לא מתקיימים לימודים ילמדו מרחוק. בנוסף, שומרות המורות על קשר עם התלמידים השונים, ובמקרה של איתור תלמיד הלוקה בחרדה, יועבר הנושא להמשך טיפול של יועצת בית הספר שבו הוא לומד.

 

תושבי האזורים המותקפים מוזמנים לשלוח קטעי וידאו ותמונות באמצעות המייל האדום או ב-SMS למספר 5335

 

יותר מ-50 רקטות ופצצות מרגמה שוגרו הבוקר מרצועת עזה. במתקפה נפצעו קשה שני פועלים זרים ליד לולים ביישוב באזור אשכול, פועל נוסף נפצע קל. ממד"א נמסר כי אשה נפצעה באורח קל באזור חוף אשקלון בשעה שרצה למרחב מוגן. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שבע רקטות שנורו לאזור אשקלון וחוף אשקלון.

 

ביטול הלימודים החזיר לביתם מספר תלמידים שכבר יצאו לדרך. פנינה דניאל, מלווה בהסעות ילדים, נתקעה יחד עם התלמידים שליוותה באחד היישובים שספג פגיעה ישירה. "יצאתי עם הילדים אבל אין בית ספר. כשהגענו לכאן נקלענו לאזעקות 'צבע אדום' וחיפשנו מחסה. עכשיו צריך להחזיר אחד-אחד הביתה".

 

ג'נט, אמא לילדים בני 11 ו-14 מאשכול, סיפרה כי ילדיה ישנים לאחר לילה סוער. "כולנו קפצנו בחמש בבוקר וברגע שהבנתי שייתכן ולא יתקיימו היום לימודים העדפתי לתת להם לישון. בעלי יצא לעבודה ואני נשארתי עם הילדים בבית. הם מבוהלים, זה תהליך מאוד מעייף כי זה הורס להם את סדר היום. בסיטואציות כאלה הם אף פעם לא שמחים לא ללכת ללימודים".

 

מתן, סטודנט במכללת ספיר שמתגורר בכפר עזה, הוסיף כי "בחמש בבוקר התחלנו לשמוע פיצוצים עזים שנמשכו עד שמונה. עכשיו התעוררנו ועודכנו שבוטלו הלימודים. בניגוד לסבב ההסלמה הקודם, הפעם התקבלה ההחלטה בהקדם וזה חשוב מאוד. אנחנו כמובן לא יוצאים מהבית ונמצאים כרגע בממ"ד, מנסים לעשות עבודות, אבל ללא הצלחה יתרה. אנחנו מקווים שמחר הכול יירגע ונוכל לחזור לשגרת לימודים".

 

פגיעת רקטה באחד היישובים, הבוקר (צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: חיים הורנשטיין,
פגיעת רקטה באחד היישובים, הבוקר(צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות" )

 

פגיעה ישירה בבית באזור אשכול  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
פגיעה ישירה בבית באזור אשכול (צילום: רועי עידן)
 

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, הסביר שהלימודים בוטלו בגלל חשש גם מירי על אוטובוסים: "קיימת סכנה להסעות". הוא דרש מהפוליטיקאים ומהממשלה לפעול למיגון המועצה. "הם צריכים להבין שעוטף עזה זו לא מפלגה פוליטית וחמאס לא מחכה לבחירות. אנחנו אמנם רבע מנדט אבל אנחנו אנשים ערכיים שבנו את המדינה הזו ויישבו את הנגב. אני הייתי רוצה לשמוע את כל הפוליטיקאים אומרים זאת ומבקשים ולמגן אותנו".

 

לדברי ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, "הנחיה יוצאת דופן של צה"ל הורתה לא לשלוח את הילדים

לבתי הספר בשל הסיכון של פגיעה בתחנות הסעה". לדבריו, גני הילדים פועלים כרגיל. "אני חושב שהמדינה פעלה נכון בעשור האחרון בכך שמיגנה את יישובי עוטף עזה אבל נותרנו עם יותר מ-1,500 בתי אב שחיים יומיום את הסיכון וטרם מוגנו. המדינה חייבת גם להבטיח את ביטחונם. אם צה"ל יודיע שניתן לשלוח את הילדים לבתי הספר, נוכל לחדש את הלימודים כבר במהלך היום".

 

אורית, תושבת המועצה סיפרה כי הודעת טקסט בטלפון שלה בישרה על ביטול הלימודים. "אני בטוחה שמדובר בצורך אמיתי ולא בהחלטה שהתקבלה בהינף יד. אם הדבר נועד להבטיח את ביטחון ילדיי, אני אפסיד יום עבודה בשביל זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתים ספגו פגיעה ישירה
צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות"
פינוי פצוע לסורוקה, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
יירוט רקטה ע"י "כיפת ברזל"
צילום: גונן אוהד
מומלצים