שתף קטע נבחר

כיפת ברזל יירטה שבע רקטות באזור אשקלון

לאחר שעלתה לכותרות בעימות המועמדים לנשיאות ארה"ב, שוב הוכיחה מערכת ההגנה "כיפת ברזל" את יעילותה. צה"ל מסר על שבעה יירוטים באזור אשקלון

בעוד במועצות האזוריות במערב הנגב סופרים פצועים ופגיעות בבתים, באזור אשקלון נמשכים היירוטים של מערכת "כיפת ברזל ". מצה"ל נמסר כי מאז שעות הבוקר (יום ד') יירטה המערכת שבע רקטות שנורו לעבר העיר ולעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. במועצה האזורית אשכול נפצעו שלושה פועלים זרים במתקפת רקטות ופצצות מרגמה שעדיין נמשכת. שניים מהם פצועים באורח קשה ואחד באורח קל. חיל האוויר תקף ארבע פעמים ברצועת עזה כדי לסכל ירי רקטות. הפלסטינים מסרו כי בתקיפות נהרגו שלושה בני אדם, לפחות אחד מהם פעיל בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.

 

בחירות 2013 - לכל הכתבות ב-ynet

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

הלימודים בעיר אשקלון מתקיימים הבוקר כסדרם. ואילו במועצה האזורית חוף אשקלון בוטלו הלימודים, כמו גם במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב ושער הנגב. ההסלמה הנוכחית בדרום מתרחשת בזמן שבארץ נמצאים כוחות אמריקניים שהגיעו להשתתף בתרגיל המשותף הגדול. הם צפו ביירוטים והתרשמו מביצועי המערכת. 

 

מערכת "כיפת ברזל" מוכיחה הבוקר שוב את יעילותה, לאחר שאתמול כיכבה מעבר לים, בעימות בין המועמדים לנשיאות ארה"ב, הנשיא ברק אובמה ומיט רומני, שהרבו לעסוק בישראל. לאחר שרומני הטיח בנשיא כי לא ביקר בישראל לאחר שנבחר, הגיב הנשיא באגרסיביות ואמר: "כשביקרתי בישראל כמועמד לנשיאות לא נפגשתי עם תורמים לגייס כסף, אלא הלכתי ליד ושם, כדי להזכיר לעצמי את טבעו של הרשע, ולמה הברית שלנו עם ישראל בלתי שבירה. ואז ביקרתי בשדרות, שהופגזה ברקטות של חמאס. זו הסיבה, בין היתר, שמימנו את פרויקט 'כיפת ברזל'".

 

אך לא כולם בשדרות אהבו את השימוש שעשה אובמה בביקורו שם. "זו לא פעם ראשונה שאובמה משתמש בביקור שלו אצלנו כקלף", אמר פנחס עמר, תושב שדרות שנפגש עם אובמה כשביקר בארץ, לאחר שרקטת קסאם פגעה בביתו לפני כמעט 5 שנים. מאז עמר לא עובד ורק לאחרונה סיים את הטיפולים שנזקק להם. "אני מאוכזב ממנו גם ביחסו לישראל וגם באי קיום הבטחות שנתן. לדעתי הוא לא כל כך אוהד ישראל, הוא ביקר פה כדי למשוך את הקולות של יהודי ארה"ב והוא אפילו הודה בזה לא פעם שזו הייתה מטרת הביקור".

 

העביר מאות מיליונים לפרויקט

אף שמתנגדיו של אובמה נוהגים להציגו כנשיא שיחסו לישראל מסויג, הרי שדווקא בתקופתו הושלם פרויקט "כיפת ברזל" בעקבות מימון של מאות מיליוני דולרים שאישר הקונגרס. בשנה שעברה אישר אובמה סיוע מיוחד לישראל בסכום של 205 מיליון דולר לפיתוח סוללות להגנה מפני טילים. במאי פורסם כי בעקבות בקשת ישראל, תקצה ארה"ב מיליארד דולרים לטובת מערכות טילי ההגנה הישראליות - כיפת ברזל ושרביט קסמים. מדובר בסיוע מיוחד שהוא מעבר לסיוע הביטחוני השנתי שעומד על יותר מ-3.1 מיליארד דולר בשנה.

 

מפתחי המערכת זכו בחודש שעבר לאות הכבוד הביטחוני הגבוה ביותר המוענק בארץ - פרס ביטחון ישראל, שהוענק להם מידי הנשיא שמעון פרס. המערכת, שרשמה לזכותה יותר מ-80 אחוזי הצלחה, מנעה מאז שנכנסה לפעולה פגיעה פיזית בתושבי הדרום וחסכה נזק של עשרות מיליוני שקלים לרכוש. לאור ההצלחה, הוחלט כי עד השנה הבאה יירכשו עוד שתי סוללות של המערכת, שיצטרפו לארבע הקיימות.

 

בראיון ל-ynet, גילה ראש מנהלת אוויר והגנה אווירית ברפאל, יוסי דרוקר,

 כי עד כה התעניינו ברכישת המערכת שבע מדינות שונות מהמזרח הרחוק, דרום אמריקה ואירופה, וכמובן ארה"ב. אך בינתיים מתלוננים חיילים המתפעלים את המערכת בדרום על תנאים מחפירים שבהם הם שרויים.

 

מערכת כיפת ברזל אמורה להיות שכבת ההגנה האווירית התחתונה על מדינת ישראל. מערכת שרביט קסמים, שנמצאת בפיתוח ותהפוך למבצעית רק בעוד כשנתיים, תספק שכבת הגנה אמצעית, ואילו חץ 2 יספק את השכבה העליונה, חלק ממנה מחוץ לאטמוספירה.

 

בינתיים, שר הביטחון אהוד ברק הבטיח להכות באופן קשה בגורמי הטרור בעזה - וגם שוב ביצע עבירת צנזורה בשידור חי. בראיון בגלי צה"ל הוא נקב בשמו של קיבוץ בדרום שספג הבוקר רקטה, בעוד הצנזורה הצבאית - שברק הוא השר הממונה עליה - דורשת מכלי התקשורת שלא לציין מיקומי נפילות, כדי שלא לסייע למחבלים.

 

לפני כחודשיים וחצי, ברק חשף בשידור חי בערוץ הכנסת פרט מבצעי אסור לפרסום שהיה קשור לפגיעה במחבלים שחדרו לישראל מסיני עם נגמ"ש מצרי חטוף.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיפת ברזל בפעולה באזור באר שבע (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים