שתף קטע נבחר

מחשש למתקפה: מחשבי המשטרה נותקו מהרשת

בעקבות התרעה על חדירת וירוס, החליטו במשטרה לא לאפשר הכנסת דיסק און-קי ותקליטורים למחשבים וניתקו אותם מרשת האינטרנט האזרחית. הרשת הפנימית פועלת כרגיל. במשטרה בודקים אפשרות שהווירוס נשלח במייל תחת השם "בני גנץ"

המשטרה מתגוננת ממתקפת סייבר : בעקבות התרעה על חדירת וירוס, התקבלה במשטרה החלטה לא לאפשר החדרת החסנים ניידים (דיסק און-קי) לכלל מחשבי המשטרה. בנוסף, החליטו במשטרה גם לא לאפשר הכנסת תקליטור (CD) למחשבים. במשטרה טענו כי מקרים מסוג זה כבר אירעו בעבר. ההתרעה הועברה הלילה לכלל מחוזות המשטרה והשוטרים והם נדרשו לנתק את המחשבים מרשת האינטרנט האזרחית. במשטרה בודקים אפשרות שהווירוס נשלח במייל תחת השם "בני גנץ".

 

בחירות 2013 - לכל הכתבות ב-ynet

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet 

 

שוטרים קיבלו הודעה שבה נאמר כי "עקב חשש חמור מפגיעת סייבר במערכת המחשבים של המשטרה תנותק האפשרות להכניס מדיה נתיקה עד להודעה חדשה". גורמים במשטרה ציינו כי רשת האינטרנט הפנימית של המשטרה פועלת כרגיל.

 

במשטרה אמרו כי מדובר בהתרעה כללית שהתקבלה אצל הממונים על אבטחת המידע, ולא באיום ממוקד על משטרת ישראל. בנוסף טענו כי לא מדובר במתקפת סייבר, אלא במידע על וירוס חדש ובלתי מזוהה שעלול לחדור לרשת האינטרנט.

 

מחשבי המשטרה נותקו מהאינטרנט (צילום ארכיון: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
מחשבי המשטרה נותקו מהאינטרנט (צילום ארכיון: צביקה טישלר)

 

במשטרה התעקשו ואמרו כי חשש מווירוסים מסוג זה עלה גם בעבר, אך לא ציינו הם ננקטו צעדים דומים גם בפעמים הקודמות. בשל העובדה שהמשטרה מחזיקה במאגרי מידע חשובים ברמה הלאומית הוחלט כי ברגע שיש חשש לקיומו של וירוס כזה יש לנקוט בצעדים שימנעו את חדירתו.

 

גורם ממשלתי המכיר את פרויקט תהיל"ה (המערכת להפעלת רשת האינטרנט הממשלתית) אמר כי מדובר בעניין פנימי של משטרת ישראל ושלא התקבלה התרעה כוללת לכלל חלקי הרשת הממשלתית. עוד הוסיף הגורם הממשלתי כי "זה עניין שקורה כל הזמן".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס באחרונה לנושא. בפתח ישיבת הממשלה בשבוע שעבר אמר נתניהו כי "מתגברים הניסיונות לבצע מתקפת סייבר על תשתיות המחשבים של

מדינת ישראל. מדי יום נעשים ניסיונות רבים לחדור למערכות המחשוב של ישראל, ולכן הוקם בשנה שעברה מטה סייבר לאומי הפועל לבלום ניסיונות אלו". נתניהו הוסיף כי "כמו שיש לנו כיפת ברזל נגד טילים תהיה לנו הגנה דומה נגד מתקפות סייבר".

 

בחודש שעבר חשף יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף (מיל') יפתח רון-טל כי "ביום נתון יש בין 10,000 ל-20,000 ניסיונות לחדור לרשת המחשבים של חברת החשמל". רון-טל ציין עוד בוועידת הסייבר השנתית כי "מלחמת סייבר היא מלחמה אחת ארוכה ולעומת תקיפה טקטית נקודתית של טילים למשל, תקיפת סייבר הרבה יותר מסוכנת וקשה יותר להתאושש ממנה".

 

ד"ר אראל מרגלית, מייסד ויו"ר קרן הון הסיכון הבינלאומית JVP, קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להכריז לאלתר על משימה לאומית לטיפול במתקפות הסייבר על ישראל: "מלחמת הסייבר כבר כאן. זהו קרב קיברנטי בין מדינות. זו מלחמה מסוכנת והרסנית, המאיימת על תשתיות המדינה, על הביטחון ועל פרטיות האזרחים". לדבריו,  הוא וחבריו מעולם ההייטק והטכנולוגיה הישראלי מוכנים לקחת על עצמם את המשימה ולפתח הגנה מתאימה. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרעה על וירוס. ארכיון
צילום: צביקה טישלר
אראל מרגלית. משימה לאומית
מומלצים