שתף קטע נבחר

דו"ח: אנרגיה ירוקה תחסוך טריליונים לאיחוד

מחקר שבוצע עבור ארגוני סביבה בינלאומיים מגלה כי היעדים שהציב האיחוד האירופי להפחתת פליטות הפחמן ומעבר לשימוש באנרגיות נקיות, עתידים לייצר כחצי מיליון משרות נוספות למשק עד 2020 ולהניב 3 טריוליון אירו עד 2050

היעדים שהציב האיחוד האירופי להפחתת פליטות הפחמן כתוצאה משריפת דלק מזהם ולעבור לשימוש באנרגיות נקיות, צפויים לחסוך כ-3 טריליון אירו עד 2050 וכן לייצר כחצי מיליון משרות עד 2020. כך קובע דו"ח חדש שהוכן עבור ארגוני סביבה בינלאומיים ושממצאיו פורסמו ברויטרס.

 

התוכנית לצמצום גזי חממה - מגדילה אותם

למרות ההאטה הכלכלית - המסחר בפחמן בשיא

הקרב בין הפחם לגז ישלח את גרמניה לייבא חשמל

 

הדו"ח הוכן על ידי מרכז התעופה הגרמני DLR, המתמחה בתחומי אנרגיה ותחבורה, לבקשת ארגון גרינפיס והמועצה האירופית לאנרגיה מתחדשת (EREC). הוא בחן כיצד עתידה להשפיע ההחלטה להפחית את פליטות הפחמן ל-0% עד 2050. כיעד ביניים נקבע כי 20% ממהפליטות יקוצצו עד 2020, באמצעות מעבר למקורות מתחדשים כמו שמש ורוח.

 

על מנת להגיע ליעדים ששורטטו על ידי האיחוד, הדו"ח קובע כי יהיה צורך להשקיע 99 מיליארד אירו במהלך 40 השנים הקרובות.

 

עם זאת, החיסכון יהיה גדול בהרבה, בזכות הפחתת השימוש בדלק מאובנים. "משום שלאנרגיה מתחדשת אין הוצאות דלק, החיסכון בעלויות יגיע לסך של 3,010 אירו עד שנת 2050, או 75 מיליארד אירו לשנה", נכתב בדו"ח.

 

יתרון נוסף על פי הדו"ח, הוא תוספת משרות - בדו"ח מצוין כי מעבר לאנרגיות ירוקות יאפשר לייצר כחצי מיליון משרות נוספות בהשוואה למצב הנוכחי, משום שאנרגיה מתחדשת דורשת יותר עובדים מהובלה של דלק מאובנים.

 

 

פליטות פחמן ממפעלים בצ'כיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטות פחמן ממפעלים בצ'כיה(צילום: רויטרס)

 

דרוש: רצון פוליטי

בדו"ח מצוינים צעדים להשגת יעדי האיחוד, בהם ריסון הביקוש לאנרגיה באמצעות הגברת יעילות הצריכה, הגדלת ההשקעה באנרגיה סולארית והפחתה הדרגתית של הסובסידיות עבור אנרגיה עתירת פחמן כמו פחם.

 

עם זאת, על מנת להשיג את המהפכה האנרגטית המבוקשת, הדו"ח מדגיש כי על מנהיגי המדינות לגלות רצון וכוונה פוליטית. בתוך כך הוא קורא למנהיגים לעדכן את היעדים שנקבעו, למשל להפחית 30% מפליטות הפחמן עד 2020 או לקבוע יעד של 45% אנרגיה מתחדשת עד 2030.

 

"בכל שנה אנחנו פולטים שווה ערך של קרוב ל-33 מיליארד טונות של פחמן", נכתב בדו"ח. "מנת להימנע מההשפעות ההרסניות של שינויי האקלים, ההמומחים מסכימים כי יש להתחיל לשנות במיידי את הדרך שבה אנחנו צורכים ומייצרים אנרגיה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטת פחמן בגרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים