שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ג'יימס בונד והטרנסג'נדרית שאהבה אותו

  זו היתה אחת השערוריות הגדולות שידע סוכן 007: מי שהופיעה בביקיני ב"לעיניך בלבד" נחשפה כטרנסג'נדרית שנולדה כתינוק זכר בשם בארי. אמיר בוגן חוזר לסיפורה של קרולין קוסי, שכבש את מדורי הרכילות בארץ ובעולם בשנות ה-80

  ב-1982 נשבר לי הלב. בעודי מעיין במדור הרכילות של עיתון "לאשה" - חומר קריאה לא מורכב מדי לילד בן שבע - נתקלתי בידיעה (או יותר נכון, תמונה עם כיתוב) המבשרת: נערת בונד היא בעצם גבר. לחרדתי התמימה גיליתי כי היפהפיה השברירית עם הקשת המוצלבת, בה התאהבתי אהבה טרום-הורמונלית ב"לעיניך בלבד", היא בעצם זכר. "קוקסינל? לא בשבילי", אמרתי לעצמי (וסליחה על אוצר המלים שהיה מצוי בפי בזמנו). הרגשתי מרומה, מאוכזב, נבוך.

   

  עוד כתבות על ג'יימס בונד:

 1. מגולדפינגר לגולדיגר: נערות בונד - איפה הן היום?

   

  קרוליין קוסי עומדת במרכז על הסט של "לעינייך בלבד" ()
  קרוליין קוסי עומדת במרכז על הסט של "לעינייך בלבד"

   

  כך זנחתי בתודעתי את קרול בוקה והכפשתי את שמה בקרב חבריי, אלא שלאחר כמה שנים גיליתי כי השמצתי אותה לשווא. בוקה היא אשה בכל רמ"ח אבריה, ועוד איזו אשה. מתברר שאותה "נערת בונד" שהמירה את מינה, אותה טרנסג'נדרית שאהבה את רוג'ר מור ביוון, היא בסך הכל ניצבת שהבליחה לרגע עם ביקיני בסצינת הבריכה. שמה הוא קרוליין קוסי (או בשם הבמה שלה טוּלה), וזהו סיפורה. 

   

   

  הסוכנת XXY

  קרוליין קוסי נולדה ב-31 באוגוסט 1954 בעיירה ברוק שבאנגליה, כתינוק ושמו בארי. למרות החינוך "הזכרי" שקיבל בבית הוריו, כבר כילד גופו של בארי סימן על אמביוולנטיות בנוגע למינו, ואם הגיעו לפרקו התבלטו תכונותיו הנשיות באופן מופגן - היתה זו תוצאה של תסמונת קליינפלטר (או תסמונת XXY - התווספות כרומוזום X נקבי למבנה DNA זכרי). הופעתו כנער נקבי בבית הספר היוותה כמובן מקור להתעללות מצד חבריו ללימודים, והוא החליט בתגובה ליישר קו עם מה שהכתיב לו הטבע וביצע בגופו מייק-אובר הורמונלי. מאז הוא נודע בציבור כקרוליין קוסי.

   

  חופשיה ומשוחררת כקרוליין, היא פנתה לשואו-ביז כחשפנית. לאחר שעברה ניתוח לשינוי מין ב-1974 (עת היתה בת 20), איפשרה מטבע הדברים לחשוף יותר מגופה החטוב והתמיר מעל במות הבורלסק של לונדון ופריז. קרוליין החדשה נראתה טוב, והיא ידעה את זה. בארי הוטמן בתת מודע ונשאר הרחק מאחור, ומלפנים: עתיד מזהיר. כך זה נראה כשנבחרה להוביל כדוגמנית את הקמפיין של וודקה סמירנוף באנגליה, ומאוחר יותר פרצה אל המסך בשאלון הטלוויזיוני "1-2-3".

   

  קרוליין קוסי על גבי הפרסומת של סמירנוף ()
  קרוליין קוסי על גבי הפרסומת של סמירנוף

   

  עם הפרסום הגיעה גם סקרנות הטבלואידים הבריטיים, במיוחד על רקע יחסיה עם שדרן הספורט הפופולרי דסמונד ליינאם, וגברים ברנז'איים אחרים. סקרנותו של רכילאי מקומי הניבה תחקיר על עברה, וכשפנה אליה עם המידע שהתקבל, התחננה בפניו קוסי שלא יפרסם אותו. מלבד הקריירה שעמדה בסכנה, פרסום הדברים היה מעמיד את קוסי בבעיה משפטית. כזכור, בבריטניה של אותן השנים, קיום יחסי מין בין גברים הוגדר כעבירה. ומבחינת החוק, קוסי נחשבה לגבר.

   

  הגילוי על היותה טרנסג'נדרית נותר חסוי ולא פורסם, אולם קוסי התפטרה בתגובה מהתוכנית "1-2-3" וירדה למחתרת. היא יצאה ממנה לצורך הזדמנות חד פעמית שנפלה אל חיקה ב-1981 - הליהוק ל"לעיניך בלבד". התפקיד היה זעיר - קטן יותר מהביקיני אותו לבשה בסצינה - אך להופיע לצד רוג'ר מור, חיים טופול וקרול בוקה בסרט ג'יימס בונד הצדיק את הסיכון. או שלא: זמן קצר לאחר מכן החליט הצהובון "News of The World" לעשות לה אאוטינג: "נערת בונד היתה ילד".

   

  קרוליין קוסי (משמאל) ביחד עם רוג'ר מור ושאר הבנות בבריכה ()
  קרוליין קוסי (משמאל) ביחד עם רוג'ר מור ושאר הבנות בבריכה

   

  החשיפה הזאת היתה הרסנית מבחינת טולה. הגילוי הפומבי שלה כגבר אולי הוציא אותה מהארון, אבל גם איים להכניס אותה לתא קטן בכלא הבריטי. למרות שהיא נחשבה אשה בעיני עצמה ובעיני חבריה ומאהביה, הרשויות סירבו להכיר בה ככזאת. ואם היא אינה כזאת, הרי שקיום יחסי מין עם גברים הינו בגדר הומוסקסואליות - עבירה חמורה על החוק בימי מרגרט ת'אצ'ר.

   

  כך מלעינייך בלבד, היא נחשפה לעיני כולם. אבל כמו הסוכן 007, היא החליטה לצאת למלחמה גם אחרי שסיפור הכיסוי שלה נסדק. ב-1982 הוציאה לאור ספר אוטוביוגרפי ששמו הוא בגדר הצהרה - "I Am A Woman". העניין התקשורתי בסיפורה סיפק לה גם כמה קמפיינים כדוגמנית, אולם הקריירה שלה כשחקנית, עליה חלמה כנער - נקברה, וכך גם חיי האהבה שלה. מי שחידש אותם היה הרוזן האיטלקי גלאוקו לסיניו, שאף הציע לה נישואים, אך החוק הבריטי טירפד זאת.

   

  פירותיה הספרותיים של טולה. "I Am A Woman" ו"My Story" (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
  פירותיה הספרותיים של טולה. "I Am A Woman" ו"My Story"(עטיפת הספר)

   

  הרומן עם לסיניו התפרק, וטולה התפנתה לקרב המשפטי שנכון לה מול השלטונות הבריטיים, שאסרו עליה להינשא ואיימו על מאסרה. המאבק התנהל על הקו של בית המשפט בלונדון ושטרסבורג (בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי). בינתיים הכירה טולה את אליאס פתאל, איש עסקים יהודי-אנגלי, והשניים התאהבו. חלון ההזדמנויות שנפתח במהלך המאבק המשפטי, איפשר לשניים למסד את יחסיהם במאי 1989 בחתונה יהודית כשרה בבית כנסת בלונדון.

   

  טולה בראיון על הילדות ועל החתונה עם אליאס פתאל

   

  חתונה יהודית כשרה? לא לפי חוקי הממלכה, וגם לא לפי חוקי היהדות. העדכונים במדורי הרכילות העירו את תשומת לבם של בני משפחת פתאל המזועזעים. עם חזרת טולה ואליאס מירח דבש בקאריבים, נדרש החתן לתת הסברים לקרוביו. למרות שעברה הליך גיור כהלכה, היא מצאה את עצמה לבד שוב, אחרי גירושים מכוערים. ולא רק זה, הפעם הופנו כלפיה איומים ברצח ומכוניתה חובלה - כך לפחות היא מספרת ב"My Story", ספר נוסף שהוציאה על חייה ב-1991.

   

  מלכה בלי ממלכה

  "My Story" סיכם גם את חייה של טולה כאזרחית נאמנה לממלכה המאוחדת. בית הדין הגבוה של בריטניה פסק נגדה במאבק לזכויות הטרנסג'נדריות והכרת הממסד בה ושכמותה כנשים לכל דבר, והיא עקרה לצד השני והקצת יותר סובלני של האוקיינוס האטלנטי, משם המשיכה את המאבק שעבר לפסים תקשורתיים. יו הפנר שמח לספק לה את הפלטפורמה המתאימה עם כתבת שער במגזין פלייבוי תחת הכותרת "The Transformation Of Tula", ובצידה צילומי עירום כמובן. כך היתה לטרנסג'נדרית הראשונה אי פעם להופיע במגזין הגברים הפופולרי.

   

  טולה עושה פורצת דרך מהשער של פלייבוי ()
  טולה עושה פורצת דרך מהשער של פלייבוי

   

  המעבר לאמריקה עשה רק טוב לטולה: ראש עיריית אטלנטה מיינרד ג'קסון - שלא מנוי על הצהובונים הבריטים - אף קיבל אותה בחיבוק רחב והכתיר אותה כתושבת כבוד בעיר, על הישגיה כנערת ג'יימס בונד וכדוגמנית. לא כלוחמת לזכויות הטרנסג'נדרים, ממש לא. משגילה ראש העיר את הביוגרפיה של טולה, הוא ביקש לשלול ממנה את התואר שהוא עצמו העניק. 

   

  הראיון של טולה לתוכנית "Hard Cover"

   

  "מקור תהילתה של טולה היה בסך הכל הניתוח לשינוי שעברה", הסביר ג'קסון. בראיון טלוויזיוני הגיבה טולה והודתה כי נפגעה מדברים: "זה לא נכון, עבדתי שבע שנים כדוגמנית מצליחה בלונדון ובאירופה, אלא שהצהובונים באנגליה התעסקו בעברי וחשפו אותו, ומאז אני נלחמת עבור הכרה וזכויות לכל הטרנסקסואלים באנגליה".

   

  קרוליין קוסי עם הביקיני הלבן של ג'יימס בונד ()
  קרוליין קוסי עם הביקיני הלבן של ג'יימס בונד

   

  אז תואר כבוד אולי לא, אבל את הדרך ללב הקהל טולה מצאה, ואף דורגה במקום ה-24 ברשימת מאה הנשים הסקסיות של מגזין FHM ב-1995. שלוש שנים לפני כן, היא מצאה דרך אל לבו של דיוויד פינץ' הקנדי. השניים נישאו

  והתמקמו בעיר קנסו שבג'ורג'יה, סמוך מאוד לאטלנטה. הזוגיות נותרה יציבה עד לימים אלה, אך טולה - כיום בת ה-58 - יצאה מאור הזרקורים ומתמקדת בזוגיות שלה, וכן בעסק הנדל"ן שהיא חולקת עם בעלה.

   

  פחות זוהרת, פחות לוחמנית, היא חייה את חייה כאחד האדם, השאירה מאחור את חיי הזוהר, את המגזינים ואת הצהובונים, והותירה לעולם את המורשת שלה, שהעלתה את המודעות לזכויות הטרנסג'נדרים בבריטניה ובכל העולם, כדי שילדים כמו שהייתי אני בתחילת שנות ה-80 לא יירתעו. ועל זה היא ראויה להערכה אף יותר מכמה שניות של חסד כנערת ג'יימס בונד.


 2.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הספר
  קרוליין קוסי על עטיפת ספרה "My Story"
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים