שתף קטע נבחר

פרס הדליק נר לזכר רבין: "דרכו - הדרך היחידה"

בטקס לזכרו של ראש הממשלה שנרצח לפני 17 שנה, קרא הנשיא פרס להמשיך בדרכו, "שתבטיח לדורות מדינה יהודית ודמוקרטית חזקה החיה בשלום עם שכנותיה". נכדו של רבין תקף את "המתקפה נגד הדמוקרטיה" מצדם של חברי כנסת

17 שנה אחרי הירצחו, התקיים אחר הצהריים (יום ה') טקס "נר יצחק" לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין במשכן נשיא המדינה בירושלים. "חסרונו של יצחק מורגש היום יותר מתמיד", אמר הנשיא שמעון פרס, "קשיים הוערמו, הדרך התארכה, אבל נותרה הדרך היחידה. דרכו הוא. הדרך שתבטיח לדורות מדינה יהודית ודמוקרטית חזקה החיה בשלום עם שכנותיה". ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

עוד בערוץ החדשות:

"איראן סיימה את הצבת הצנטריפוגות בפורדו"

צבא סוריה: ננצור את האש במהלך החג

נמשכת נטישת קדימה: אבסדזה תתמודד בעבודה

"17 שנים חלפו, ודמותו של יצחק רק מתעצמת", אמר הנשיא, "נוסיף לנוע קדימה, נאמנים לאורו זה. ואף מהמורה, מבית או מבחוץ, לא תעצרנו. נר ליצחק אינו רק טקס זיכרון. נר ליצחק זוהי הבטחה. הבטחה לשמור על ישראל דמוקרטית, על ישראל בעלת רוב יהודי, על ישראל בעלת כלכלה ממריאה, מדינה של חברה צודקת".

 

פרס נזכר באותו לילה ב-4 בנובמבר 1995, שבו נרצח רבין בתום עצרת למען השלום בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. "אני זוכר גם את מסדרונות חדר הניתוח בבית החולים איכילוב. את ההמתנה מלאת החרדה ליד הדלת. את פרופ' גבי ברבש החיוור כסיד, לוחש לי את הידיעה הנוראה: יצחק איננו. את פניו השלווים של יצחק על המיטה. את הנשיקה האחרונה על מצחו. את תחושת הריקנות. את הכעס. את אין האונים. את האובדן".

 

פרס מדליק נר לזכר רבין (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
פרס מדליק נר לזכר רבין(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

נכדו של ראש הממשלה המנוח, יונתן בן ארצי, אמר כי לאורך כל שנות חייו, שירת סבו את עמו וארצו והקפיד שמעשיו "יחסו תמיד תחת המטרייה הדמוקרטית, כי הכיר בחשיבותה להגשמת החזון הציוני".

 

"כמעט נרצחה הדמוקרטיה" 

בן ארצי תקף את חברי הכנסת והאשים אותם במתקפה נגד הדמוקרטיה

באמצעות שורת חוקים שניסו ולעתים הצליחו להעביר. "לפני 17 שנה כמעט נרצחה כאן הדמוקרטיה הישראלית", אמר, "אפשר היה לצפות שכולם יפיקו את כל הלקחים - אבל לא כך היה".

 

הוא אמר כי מחוקקים ניסו "לבטל את הפרדת הרשויות, לרמוס מיעוטים, להשתיק את התקשורת ולהחליש את בית המשפט העליון".

 

הוא הזכיר את העימות בין פעילי ימין קיצוני לבין אחותו נועה באוגוסט האחרון: "חבורת משלחי הרוצח ממשיכה להתנהל ללא מפריע, מחוץ ובתוך כנסת ישראל. פורעי חוק בחסות החוק".

 

לצד הנשיא פרס, שכיהן כשר החוץ בממשלת רבין, השתתפו בטקס גם שרים בממשלה. בפתח הטקס שר יניב ד'אור את השיר "האיש ההוא" המזוהה עם רבין מאז הרצח. לאחר מכן הוקרן סרטון שהציג נקודות חשובות בחייו של ראש הממשלה המנוח, ובסופו הדליק הנשיא פרס נר לזכרו של עמיתו המנוח. תלמידי בית הספר על-שם רבין בדימונה, שנולדו אחרי הרצח, שרו לכבודו.


פורסם לראשונה 25/10/2012 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס מדליק נר לזכרו של רבין
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: לע"מ
"דמותו רק מתעצמת". יצחק רבין
צילום: לע"מ
יונתן בן ארצי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים