שתף קטע נבחר

צבא סוריה: ננצור את האש במהלך החג

צבאו של בשאר אסד נענה ליוזמת הפסקת האש והודיע כי יפסיק את המבצעים נגד המורדים ממחר בבוקר ועד ליום שני. אך הוא הוסיף כי הוא שומר את הזכות להגיב לפעולות "קבוצות הטרוריסטים"

בהתאם להודעת השליח המיוחד לסוריה, הודיע הערב (יום ה') צבאו של הנשיא בשאר אסד כי יפסיק את פעולותיו נגד המורדים במהלך חג הקורבן. הצבא הודיע כי ינצור את האש מיום שישי בבוקר ועד יום שני. עם זאת, בהודעה הובהר כי הצבא שומר לעצמו את הזכות להגיב להתקפות ולהפגזות מצד המורדים. מפקד הארגון החמוש הגדול ביותר של המורדים, צבא סוריה החופשי, הודיע כי יכבד את הפסקת האש, אך תובע שחרור אסירים מחר. גם הוא אמר שהארגון יגיב במידת הצורך.

 

מורדים בחלב מנסים לפגוע בצלף של הצבא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורדים בחלב מנסים לפגוע בצלף של הצבא(צילום: AFP)

מורדים בסיור ליד אידליב. כל הקבוצות ישתפו פעולה? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים בסיור ליד אידליב. כל הקבוצות ישתפו פעולה?(צילום: רויטרס)

השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית לסוריה, לחדר ברהימי, ערך בימים האחרונים פגישות עם בכירים סורים ודילג בין בירות במאמץ להגיע להפסקת אש במהלך החג, שנחגג בסוף השבוע ברחבי העולם המוסלמי. בעבר כבר הכריזו הצדדים על הפסקת אש, בעקבות מאמציו של השליח הקודם קופי אנאן, אך שניהם הפרו אותה באופן שיטתי, עד שקרסה כליל.

 

בהודעת הצבא נמסר כי הצבא יגיב ל"קבוצות טרוריסטים שמנסות לכפות את עמדותיהם על ידי כך שהן מתחמשות ומקבלות תגבורות". הוא גם הודיע שיגיב למדינות שכנות שמעודדות את הברחת החמושים מעבר לגבול במהלך הפסקת האש. ארגון מורדים איסלאמיסטי בסוריה, "אנסאר אל-איסלאם", הודיע שאינו מכבד את הפסקת האש.  

 

מורד מקבל טיפול רפואי בחלב. דיווחים על התקדמות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורד מקבל טיפול רפואי בחלב. דיווחים על התקדמות(צילום: AFP)

מורד פצוע בחלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורד פצוע בחלב(צילום: AFP)

 

סיוע חירום למנותקים

נציב האו"ם לפליטים אמר כי ארגונו מוכן לנצל את הפסקת האש כדי לשלוח סיוע לאלפי משפחות סוריות שהגישה אליהן הייתה עד כה חסומה. "סוכנות האו"ם לפליטים ושותפותיה מוכנות לשלוח אלפי חבילות של סיוע חירום למשפחות הנמצאות באזורים שהיו עד כה מנותקים אם הפסקת האש תיושם", נכתב בהודעת הנציב.

 

פליטים סורים בטורקיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פליטים סורים בטורקיה(צילום: EPA)

 

בינתיים, כוחות המורדים בעיר חלב מדווחים על התקדמות. בעיר הגדולה בסוריה מתחוללת לחימה זה חודשים, אך לאחרונה נוצר קיפאון בלחימה בין כוחות הנשיא אסד לבין מתנגדיו.

היום הודיעו המורדים כי השתלטו על אזורים שנשלטו עד כה על ידי דמשק. פעילים דיווחו על עימותים קשים ברחבי העיר, במיוחד סביב שדה תעופה צבאי.

 

דובר מטעם המורדים הנמצא בעיר, בסאם א-דדה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המורדים השתלטו על השכונות צלאח א-דין וסולימאן א-חלבי שבדרום מערב חלב, ונכנסו גם לראשונה לשכונת אשרפייה הצפונית, שבה מתגוררים כורדים. לדבריו, הם שולטים ביותר מחצי העיר ונלחמים על שליטה בבסיס הצבאי ניירב שבחלב. עם זאת, לא ברור עדיין אם יצליחו המורדים להחזיק בשטחים אלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. יכבד?
צילום: EPA
ברהימי. נפגש עם בכירים סורים
צילום: EPA
מטוס חיל האוויר הסורי מעל חלב
צילום: רויטרס
מומלצים